چرا تلاش یک عده را زیر سوال می‌برند؟

زندی فرد یک فعال حوزه تئاتر در واکنش به صحبتهای رسالت بوذری گفت: « چرا تلاش یک عده را زیر سوال می‌برند؟ شاید خودشان کم‌کاری کرده‌اند لذا گردن کسی نیاندازید.»

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرگزاری تسنیم «پویا»، رسالت بوذری، نویسنده و راوی نمایش «فصل وصل» روز گذشته در نشست خبری این اثر مدعی به کم‌کاری در موضوع مدافعان حرم شد و این صحبت او موجب واکنشهایی در میان هنرمندان شده است.

روح الله زندی‌فرد، مجرح طرح نمایش «دریادلان» و یکی از فعالان در دو جشنواره فتح خرمشهر و سوگواره خمسه – که در هر دو دارای بخش مدافعان حرم بوده است در گفتگو با تسنیم گفت: «وقتی آدم با این صحبتها مواجه می‌شود به نظر می‌رسد منظور دو چیز است. یا دوستان از موضع هنرمندان حرف می زنند که در موضوع مدافعان حرم کم‌کاری شده است یا اینکه در مجموعه مهنا کم‌کاری رخ داده است. فکر می‌کنم که منظور این دوستان این است که سازمان اوج در بحث مدافعان حرم کم‌کاری کرده است. با یک جستجوی ساده می‌شود فهمید که حوزه تئاتر پیش‌قدم فرهنگی در موضوع مدافعان حرم بوده است.»

زندی‌فرد افزود: «وقتی دوستان نمایش و تئاتر موضوعی نمی‌بینند، یعنی نمایشهایی با موضوع مدافعان حرم ندیده‌اند و در نتیحه این تیتر کم‌کاری بیرون می‌آید. شاید بهتر باشد بار دیگر دوستان را به دیدن تئاتر دعوت کنیم و آرزوی آن داشته باشیم هر یک از این دوستان را در سالنهای نمایشی و جشنواره‌های مختلف با موضوع مقاومت و نمایشهای دینی ملاقات کنیم. شاید آن روز نه تنها با تیتر کم‌کاری مواجه نشویم؛ بلکه شرایط پیش آید که بتوانیم با مدد یکدیگر به آنچه در حوزه تئاتر مقاومت و مشخصاً مدافعان حرم تولید شده است، قانع نشویم و دست به کارهای بزرگتری بزنیم.»

مشاوره رسانه‌ای سوگواره خمسه با تصریح این مطلب که در دوره‌ای که کسی به موضوع مدافعان حرم نمی‌پرداخت، به جز در حوزه شعر و داستان، سوگواره خمسه بخش مدافعان حرم داشت، اجرای پنج نمایش در دوره سوم این سوگواره را یادآور شد و گفت:«دوستان کجا بودند وقتی این نمایشها برای مردم اجرا می‌شدند و سالنها و محیطهای میزبان این نمایشها مملو از حضور مردم می‌شد؟ در اختتامیه سوگواره خمسه دوستان کجا بودند که فرزند مدافع حرم، قطعه نمایشی با موضوع مدافعان حرم بازی کرد؟ من متوجه نمی‌شوم لزوم چنین اتفاقی چیست که باید مدام ژورنالیتسی حرف زد. بحث مدافعان حرم داغ است و جا برای تیتروار حرف زدن باز است. اساساً این گونه بیان و زبان را متوجه نمی‌شوم. بیاید با یکدیگر فارسی صحبت کنیم.»

وی در پاسخ به صحبتهای مدعیان کم‌کاری گفت: «اینکه گروه مهنا به مدافعان حرم پرداخته است به معنی کم‌کاری دیگران نیست. چیزی که مهم است، این است که اگر دغدغه آن دارید در حوزه مقاومت و دفاع‌مقدس و مدافعان حرم فعالیت کنید، باید این اتفاق در کنار یکدیگر رخ دهد. حیات خلوتها را رها کنیم و اگر دغدغه مهم است بدان بپردازیم. اما جالب است در این حوزه افراد با دغدغه‌های مشترک دست به تخریب یکدیگر می‌زنند. شاید دلیل اینکه این جنس از نمایشها رونق پیدا نکرده و مخاطب واقعی خودش را نیافته است، آن است که چاقو دسته خودش را در اینجا بریده است. تجربه «دریادلان» و سوگواره خمسه نشان داد و به همه ثابت کرد که می‌شود با جیب خالی کار کرد. مهم داشتن دغدغه و هدف است.»

زندی‌فرد: «من به دوستان پیشنهاد می‌دهم بودجه اجرای فصل شیدایی در یکی از استانها را به نمایشی با موضوع مدافعان حرم تخصیص دهید. فرض بگیرید در یک استان سیصد میلیون هزینه می‌شود، این یعنی سی گروه تئاتر خیابانی با دستمزد ده میلیون تومان، سی نمایش با موضوع مدافعان حرم تولید خواهد کرد. اگر تنها هزینه دو اجرای استانی فصل شیدایی به موضوع مدافعان حرم تخصیص یابد، این یعنی شصت اثر و به معنای جریان‌سازی عظیم در حوزه مدافعان حرم در عرصه نمایش خواهد بود. برادر عزیزم! الحق و الانصاف که درست گفته‌اید، کمکاری کرده‌اید. با نگاهی به اطرافمان متوجه خواهید شد که از وزارت ارشاد گرفته تا بنیاد روایت، از حوزه هنری تا هنرمندان دغدغه‌مند، همگی در حوزه مدافعان حرم مشخصاً در عرصه تئاتر تولیداتی داشته‌اند. حال شما بگویید برنامه‌اتان برای مدافعان حرم چیست. ای کاش اقداماتی صورت گیرد تا فیلمهای این آثار به دست دوستان برسد. شاید با دیدن فیلم آثار حداقل متوجه شوند که دو سال است حوزه تئاتر فعالیتش را درمورد مداقعان حرم دنبال کرده است.»

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چرا تلاش یک عده را زیر سوال می‌برند؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات