برگزیدگان یازدهمین جایزه ملی محیط زیست معرفی شدند

به گزارش خبرنگار مهر، مدیرکل دفتر پژوهش و توسعه فناوری سازمان حفاظت محیط زیست و دبیر اجرایی یازدهمین جایزه ملی محیط زیست، گفت: جایزه ملی محیط زیست در سال ۷۹ با مصوبه شورای عالی محیط زیست در راستای حمایت از کسانی که کار ارزشمندی در حوزه محیط زیست انجام داده‌اند، شروع به کار کرد. این جایزه در حوزه‌های سازمان‌ها و موسسات دولتی، سازمان‌های مردم‌نهاد، شرکت‌های حقوقی، متخصصان و افرادی که اقدام شاخصی در حوزه محیط زیست داشته‌اند، برگزار می‌شود.

صدرالدین علیپور افزود: از اول دی ماه ۹۴ از طریق ادارات کل استان‌ها و دفاتر تخصصی‌مان فراخوان دادیم تا افرادی که کار قابل ارائه‌ای انجام داده‌اند، آن را به دبیرخانه جایزه ملی محیط زیست ارسال کنند. بعد از غربالگری اولیه حدود ۲۰۰ اثر را دریافت کردیم که در ۵ بخش یاد شده دسته‌بندی شد. حدود ۲۰ جلسه بررسی داشتیم و سرانجام در جلسه داوری با حضور متخصصان صاحب‌نام، نفرات اول تا سوم هر حوزه را مشخص کردیم.

بر اساس گزارش خبرنگار مهر، برگزیدگان یازدهمین جایزه ملی محیط زیست عبارت بودند از:

جایزه اول در بخش سازمان‌ها و موسسات دولتی به وزارت آموزش و پرورش به دلیل ایجاد قطب محیط زیست و توسعه پایدار، درج مطالب محیط زیستی در ۳۰ کتاب درسی و کاشت ۲ میلیون نهال توسط دانش‌آموزان تعلق گرفت.

جایزه اول در بخش سازمان‌های مردم‌نهاد از آن جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان به دلیل فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی، پاکسازی طبیعت و برگزاری کارگاه‌ها و همایش‌ها شد.

در بخش شرکت‌ها، هیچ شرکتی حائز رتبه اول شناخته نشد.

جایزه دوم سازمان‌ها و موسسات دولتی به وزارت نفت به دلیل ارتقای کیفیت سوخت، بهبود شاخص‌های کیفی هوا در کلانشهرها و همکاری در اصلاح فرآیندهای پالایشگاهی اختصاص یافت.

جایزه دوم بخش شرکت‌های خصوصی را گروه صنعتی عمران گستر کاردار به دلیل تولید قطعات هوشمند بتنی با قابلیت حذف آلودگی و اضمحلال آلودگی دریافت کرد.

جایزه دوم بخش سازمان‌های مردم‌نهاد به سازمان مردم‌نهاد کیمیای سبز به دلیل حمایت از تالاب میغان، برگزاری برنامه‌های پاکسازی طبیعت در استان مرکزی، ایجاد سامانه پیامک سبز و برگزاری مسابقات مختلف تعلق گرفت. کیمیای سبز این جایزه را به اولین سازمان مردم‌نهاد کودکان محیط زیست کشور که مدرسه طلوع سبز را برای آموزش محیط زیست به کودکان احداث کرده، تقدیم کردند.

جایزه دوم در بخش افراد را پرهام دیباج تهیه‌کننده و مجری برنامه طبیعت ۳۶۰ به دلیل همکاری با برنامه‌های تلویزیونی و مستندسازی از مناطق حفاظت‌شده کشور دریافت کرد.

جایزه سوم در بخش موسسات عمومی و سازمان‌های دولتی به وزارت ورزش و جوانان به دلیل تشکیل دفتر محیط زیست و توسعه پایدار، مشارکت در برنامه‌های مختلف و همراهی ورزشکاران با محیط زیست اختصاص یافت.

جایزه سوم در بخش سازمان‌های مردم‌نهاد از آن کمیته محیط زیست بنیاد مهر همدان به دلیل تشکیل کمیته محیط زیست گردشگری و توسعه پایدار و برگزاری برنامه‌های آموزشی شد. این سازمان مردم‌نهاد مبلغ جایزه را به خانواده امیر ارسلان پیروتی محیط‌بان شهید تقدیم کرده و اعلام کرد یک گروه آموزش سیار محیط زیست به کودکان را راه‌اندازی خواهد کرد.

جایزه سوم در بخش افراد را زهرا کشوری از خبرنگاران فعال محیط زیست به دلیل تهیه گزارش‌ها و مطالب مختلف در حوزه محیط زیست دریافت کرد.

جایزه اشخاص به سه تن از متخصصان صاحب‌نام محیط زیست به ترتیب الفبا به دکتر یوسف حجت، دکتر مجید عباسپور و دکتر سیمین ناصری اعطا شد.

همچنین شرکت دانش‌بنیان آفرین ماشین‌تک به دلیل ساخت قطارهای بازیافت آسفالت به روش گرم درجا، صابر وطن‌دوست و حامد موسوی ثابت به دلیل کشف، توصیف و ثبت چندین گونه ماهی، کانون رشد خلاق کودک و خانواده به دلیل طراحی و اجرای آموزش‌های الفبای محیط زیست برای کودکان استان البرز، سهیل اولادزاد به دلیل همکاری در زمینه کاهش پسماند در شمال کشور، اجرای طرح ۵۰ گرم برای حذف زباله در استان‌های شمالی و برنامه‌های پاکسازی طبیعت و کانون سبز تمیشه شهرستان کردکوی به دلیل کاشت ۳۰ هزار نهال در سطح شهر و توزیع ۵۰ هزار نهال به شهروندان شایسته دریافت لوح تقدیر شناخته شدند.

بنیاد شهید امور ایثارگران به دلیل کسب رتبه اول اجرای مدیریت سبز در بین دستگاه‌های کشور شایسته تقدیر شناخته شد. شهردار بندر چابهار نیز لوح تقدیر دریافت کرد.

در پایان لوح تقدیر به یوسف پیروتی برادر زنده‌یاد امیرارسلان پیروتی که جان خود را در راه حفظ و نجات یک پرنده از دست داد، تعلق گرفت.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برگزیدگان یازدهمین جایزه ملی محیط زیست معرفی شدند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات