شکوفایی اقتصادی روستاهای قم در گروه ایجاد صنایع تبدیلی

حسین طاهری فرد در گفتگو با خبرنگار مهر، بسته بندی گیاهان دارویی، دم‌نوش‌‌ها و عرقیجات و فراوری محصولات باغی و دامی را از جمله ظرفیت‌های قم برای ایجاد صنایع تبدیلی در کشاورزی دانست.

وی با اشاره به اینکه استان قم با توجه به اینکه در مسیر ترانزیت بسیاری از استان‌ها قرار گرفته، اظهار داشت: قم به دلیل نزدیکی به بازار مصرف تهران می‌تواند محصولات کشاورزی را با قیمت ارزان‌تر تهیه و از طریق صنایع تبدیلی به پایتخت عرضه کند.

مدیر صنایع کشارورزی سازمان جهاد کشاورزی استان قم در خصوص کمک صنایع تبدیلی به اقتصاد استان افزود: در حال حاضر گفته می‌شود که ضایعات بخش کشاورزی حدود ۳۰ درصد است که این حجم خسارات قابل توجهی به کشاورزان وارد می‌کند، و گسترش صنایع تبدیلی یکی از راه‌های کاهش این حجم از ضایعات است.

وی بیان کرد: با کمک صنایع تبدیلی می‌توان بخشی از محصولات زراعی و باغی را با کاربرد روش‌های فیزیکی و شیمیایی تغییر وضعیت داد و بدین وسیله ماندگاری اینگونه محصولات را بیشتر و مصرف و عرضه آنها را مناسب‌تر کرد و در مجموع از طریق این نوع صنایع ارزش اقتصادی محصولات را افزایش داد.

طاهری فرد گفت: صنایع تبدیلی نقش مؤثری در شکوفایی اقتصاد کشاورزی داشته و می‌تواند اثرات مهمی در خصوص کمک به توسعه پایدار بخش کشاورزی و امنیت غذایی، ایجاد اشتغال مولد و پایدار در روستاها، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، جلوگیری از مهاجرت، استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود، و نیز افزایش ارزش افزوده محصولات کشاورزی استان داشته باشد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا کشاورزان بضاعت وارد شدن به این اقدام را دارند،‌ افزود: بدیهی است ایجاد و پایه گذاری یک واحد صنعتی نیاز به سرمایه گذاری اولیه دارد و با توجه به نوع واحد صنعتی میزان سرمایه گذاری قطعاً متفاوت خواهد بود و دولت در نظر دارد با تخصیص تسهیلات ثابت و سرمایه در گردش و کمک به سرمایه گذاری مشارکت داشته باشد.

مدیر صنایع کشاورزی جهاد کشاورزی استان قم بیان کرد: استقرار یک واحد صنعتی در یک مکان مستلزم وجود برخی امکانات و تأسیسات زیربنایی و بسترسازی برخی زیرساخت‌ها است که پیگیر ایجاد کارگاه‌های کوچک تولیدی در روستاها هستیم تا صنایع تبدیلی و اشتغال خانگی در آنها گسترش یابد.

وی ادامه داد: در این خصوص جلسات مستمری با حضور مسئولان استانی برگزار شده و حتی بازدید منطقه‌ای نیز صورت گرفته تا بلکه بتوان با همکاری کلیه ادارات مرتبط به نحو مطلوب در جهت اجرای مناسب طرح‌های مذکور در سطح استان قدم برداشت تا از این طریق به ثبات اقتصاد خانواده روستایی، اشتغال جوانان آن‌ها، برطرف کردن کمبود امکانات و رفاه استان و غیره کمک کرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شکوفایی اقتصادی روستاهای قم در گروه ایجاد صنایع تبدیلی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات