دولتخانه صفوی قزوین ثبت جهانی می شود

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسن طالبیان روز سه شنبه در دیدار با استاندار قزوین گفت: احیا و بازسازی دولتخانه صفوی نیازمند عزم، اراده و همدلی ملی است.

وی بیان کرد: مرمت و احیای بافت های تاریخی در جذب توریست و کسب درآمدهای ارزی برای مناطق کشور از اهمیت زیادی برخوردار است لذا در ساماندهی این اماکن و بناها بایستی به قدمت آنها توجه شود و نگذاریم در مرمت این بافت ارزشمند آسیب ببیند که در این میان استفاده از شیوه های متداول دنیا می تواند زمینه احیا اصولی بنا را فراهم کند.

طالبیان تصریح کرد:دولتخانه صفوی ظرفیت و شرایط ثبت جهانی را دارد و اگر بتوانیم بر اساس روشهای روزاین اثر را احیا کنیم می توان به ثبت جهانی آن امیدوار بود.

وی تاکید کرد:اجرای این پروژه بامشارکت دستگاه های مربوطه امکان پذیر است و شهرداری ومیراث فرهنگی بایستی
در این زمینه مشارکت جدی داشته باشند.

معاون میراث فرهنگی کشور افزود: دولتخانه صفوی قزوین بعنوان یک الگوی ویژه و مهم تاریخی مورد توجه کارشناسان میراث فرهنگی است که پس از مرمت می بایست به مقصد گردشگری تبدیل شود و به عنوان الگو در قزوین مطرح شود تا در مراحل بعدی مانند آن در استان های اصفهان و یزد نیز اجرا شود.

وی بیان کرد: در اجرای این پروژه رعایت مسایل فرهنگی، مرمتی و حفاظتی ضروری است و باید اجرای کار بر اساس نقشه تدوین شده انجام شود و نگاه کارشناسی داشته باشد تا به اصالت بنا خدشه ای وارد نشود.

طالبیان در خصوص احیا و مرمت خانه های مسکونی تاریخی قزوین نیز گفت: برای احیای منازل مسکونی و تاریخی که در فهرست آثار ملی ثبت شده اندتا ۵۰ درصد هزینه مرمت توسط سازمان میراث فرهنگی به مالکان پرداخت می شود.

در این جلسه همچنین مقرر شد مرمت بازار قیصریه قزوین با مشارکت و هم اندیشی مجموعه مدیران دستگاه های خدمات رسان و نمایندگانی از اصناف اجرایی شود.

 

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دولتخانه صفوی قزوین ثبت جهانی می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات