بخشی‌نگری جایی در اجرای امربه معروف و نهی از منکر ندارد

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام علی‌اصغر فضیلت، ظهر سه‌شنبه، در نشست هم‌اندیشی و ارزیابی عملکرد رسانه‌های برخط در خصوص فریضتین اظهار کرد: رسانه‌ها می‌توانند در راستای افزایش سواد امربه‌معروف و نهی از منکر در جامعه ایفای نقش کرده و به صورت زیربنایی به آن بپردازند.

وی افزود: رسانه‌ها باید به‌صورت مبنایی به فریضتین امربه‌معروف و نهی از منکر بپردازند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان تصریح کرد: موضوع امربه‌معروف و نهی از منکر باوجود نگاه‌های متفاوت ریشه در فطرت انسان دارد و به همین دلیل حتی در باندهای خلاف‌کار نیز دیده می‌شود.

وی افزود: این نیست جز اینکه یک گرایش فطری در نهاد فطری انسان‌ها وجود داشته باشد که نسبت به معروفات اقبال و نسبت به منکرات ادبار داشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان بیان کرد: امربه‌معروف و نهی از منکر در دیگر کشورها و کشورهای توسعه‌یافته نیز با قالب‌های اجرایی متفاوت و اسم‌های مختلف مانند نظارت اجتماعی دیده می‌شود.

فضیلت گفت: برخی رفتارها به‌عنوان دفاع از امربه‌معروف و نهی از منکر اتفاق می‌افتد که تأثیر منفی دارند و به‌جای تسویه‌حساب‌های شخصی و گروهی از این روش استفاده می‌شود.

به گفته وی، این موضوع که ما دارای دینی هستیم به نام اسلام که دارای آخرین داده‌ها است مغفول مانده و باید از سوی رسانه‌ها به آن پرداخته شود.

فضیلت افزود: دین از سه بخش اعتقادات، احکام و اخلاق تشکیل می‌شود، این سه مقوله در فرآیند هم‌افزایی باهم مؤثر هستند اما اگر هر یک از این بخش‌ها کنار گذاشته شود به دین آسیب می‌زند و این اتفاق افتاده و بیشترین مسئولیت بر دوش بخش مذهبی جامعه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان خاطرنشان کرد: امربه‌معروف و نهی از منکر همه بخش‌ها را شامل می‌شود و بخشی نگری در آن جایی ندارد، اما بخشی نگری اتفاق افتاده، همه معروفات و همه منکرات باید مورد امرونهی باشند اما این‌طور نیست و سبب رشدی کاریکاتوری در این بخش شده است.

وی بابیان اینکه نگاه بنیادی و جامع به این موضوع ریشه در جامعیت دین دارد، گفت: قانون بد از بی‌قانونی بهتر است اما قانون وحی منزل نیست و جای تکمیل و جرح‌وتعدیل دارد.

فضیلت تأکید کرد: همه منکرات و معروفت باید دیده شوند و جامع‌نگری در مقابل بخشی نگری انجام شود، خود بخشی نگری یک منکر است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بخشی‌نگری جایی در اجرای امربه معروف و نهی از منکر ندارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات