سمینار تخصصی روز جهانی اندازه‌شناسی در بوشهر برگزار شد

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس مرکز ملی اندازه شناسی ایران ظهر سه‌شنبه در دومین سمینار تخصصی روز جهانی اندازه‌شناسی در بوشهر اظهار داشت: اندازه‌شناسی دارای اهمیت بسیار زیادی است و در قرآن نیز بر این علم مهم تاکید شده است در چندین سوره به آن اشاره شده است.

خسرو معدنی‌پور با اشاره به تاکید قرآن بر لزوم رعایت اندازه و پرهیز از کم‌فروشی، اضافه کرد: در نظام نوین استانداردسازی چهار پایه اصلی شامل اندازه‌شناسی، ارزیابی انطباق، تأیید صلاحیت و استانداردسازی در زمینه کیفیت مورد تاکید است.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر حرکت در مسیر استاداردسازی کالاها و خدمات، خاطرنشان کرد: امیدواریم با همکاری و همراهی همه نهادها شاهد دست‌یابی به اهداف مورد نظر در این بخش باشیم.

رئیس مرکز ملی اندازه شناسی ایران با اشاره به ارتباط مستقیم علم اندازه‌شناسی با سلامتی و ایمنی مردم، افزود: در صورتی که خطای کوچکی هم در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی وجود داشته باشد می‌تواند مشکلات زیادی را برای یک فرد ایجاد کند.

وی اضافه کرد: علاوه بر خسارت‌ها و آسیب‌های جانی که برای مردم ایجاد می‌شود، نبود سیستم‌های اندازه‌گیری استاندارد ممکن است که منجر به خسارت‌های مالی بالایی نیز شود.

معدنی‌پور بیان کرد: اندکی خطای غیرمجاز در وزن و مقیاس، می‌تواند خسارت‌های مالی سنگینی را بر مردم تحمیل کند و حقوق شهروندی را زیر پا بگذارد و لازم است که دقت لازم در ین زمینه صورت گیرد.

توانمندی بالای استان بوشهر در کالیبراسیون

مدیرکل استاندارد استان بوشهر نیز در این سمینار اظهار داشت: اندازه‌شناسی در ابعاد مختلف زندگی مردم تاثیرگذار است و باید مباحث مربوط به اندازه‌گیری به صورت دقیق اجرا شود.

محمدرحیم بهره‌مند اضافه کرد: سازمان ملی استاندارد در ابتدا با ماهیت اندازه‌شناسی در ایران آغاز به کار کرد اما رفته رفته با گذر زمان، اندکی از این مبحث غافل شد که امید است با برگزاری چنین سمینارهایی، جایگاه خود را باز یابد.

وی با اشاره به اینکه اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیازمند تاکید ویژه بر اندازه‌شناسی است، بیان کرد: در صورتی که بخواهیم در موضوع اقتصاد مقاومتی به دستاوردهای مناسب برسیم باید به اندازه‌شناسی توجه ویژه داشته باشیم.

مدیرکل استاندارد استان بوشهر تصریح کرد: در صورتی که به خوبی به اندازه‌شناسی توجه نشود و اندازه‌ها به خوبی رعایت نشود خسارت‌های مختلفی در زمینه‌های مالی و جانی متوجه ما خواهد شد.

وی گفت: استان بوشهر دارای توانمندی‌های بالایی در زمینه کالیبراسیون و اندازه‌شناسی است و دو شرکت دارای گواهینامه بین‌المللی در استان بوشهر فعالیت دارند.

اندازه‌گیری خطاها را کاهش می‌دهد

مدیر آزمایشگاه کالیبراسیون نیروگاه اتمی بوشهر نیز گفت: ایمنی و اندازه‌شناسی، ارتباط مستقیم با هم دارند، بنابراین رعایت اندازه‌ها در تمام ابعاد، امری ضروری و حیاتی است.

کامبیز اتحادی افزود: اندازه‌گیری به این معنا نیست که هیچ گونه خطایی نباید صورت گیرد، بلکه علم اندازه‌شناسی کمک می‌کند تا خطاها به کمترین حد ممکن که آن را خطای مجاز می‌نامند، برسد.

تأثیر دقت اندازه‌گیری‌ها در نیروگاه‌های اتمی، وابستگی علم ایمنی به اندازه‌گیری، اندازه‌گیری و مدیریت، و کاربرد اندازه‌شناسی در علوم برق و فیزیک از جمله مباحث علمی ارائه شده در این سمینار بود.

رئیس مرکز ملی اندازه‌شناسی ایران در ادامه برنامه سفر خود به بوشهر از امکانات و توانمندی‌های آزمایشگاهی و کالیبراسیون این استان بازدید و از نزدیک با مشکلات آنان آشنا شد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سمینار تخصصی روز جهانی اندازه‌شناسی در بوشهر برگزار شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات