گندم از 21 هزار هکتار از مزارع شهرستان پارس‌آباد برداشت می‌شود

گندم مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پارس‌آباد از برداشت گندم از سطح ۲۱ هزار هکتار از مزارع شهرستان پارس‌آباد خبر داد و گفت: انتظار می‌رود گندم‌کاران پارس‌آبادی از آتش زدن بقایای محصولات خود خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری تسینم از اردبیل، علی‌اکبر حسنیان پیش از ظهر امروز در بازدید از مزارع گندم شهرستان پارس‌آباد اظهار داشت: از جمله روش‌های متداول در حذف بقایای گیاهی مزارع سوزاندن باقیمانده محصولات پس از برداشت است که اثرات سوء فراوانی به دنبال دارد که از آن جمله می‌توان به از بین رفتن مواد غذایی به ویژه عناصر ریز مغذی، کاهش حاصلخیزی و افزایش درصد فرسایش خاک اشاره کرد.

وی بیان کرد:  پس از سوزاندن مزرعه موادآلی به سرعت به عناصری مانند ازت، فسفر، پتاس، کلسیم و منیزیم بدل می‌شوند که این عناصر از طریق شست‌وشو و فرسایش خاک از دست می روند و از دیگر اثرات مضر سوزاندن بقایای گیاهی به هم خوردن چرخه زندگی حشرات مفید و از بین رفتن میکروارگانیسم‌های زنده مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها، انواع کرم‌ها و کنه‌های مفید در خاک است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پارس‌آباد افزود: وجود این موجودات در خاک‌های زراعی سبب تولید محصول بسیار ضروری است به طوری که با کاهش جمعیت آن از میزان عملکرد محصول نیز تا حد زیادی کاسته می‌شود.

حسنیان تصریح کرد: مقدار ماده آلی در بیش از 60 درصد خاک‌های زیر کشت ایران کمتر از یک درصد و در بخش قابل توجهی از آنها کمتر از نیم درصد است که این خود محدودیتی است که اثرات مضر آتش زدن را مشهودتر می‌سازد.

وی با نگاه علمی به پدیده آتش زدن کاه و کلش گفت: در خاک‌هایی که میزان ماده آلی ناچیز دارند، پارامترهایی نظیر میزان PH کربنات کلسیم و املاح قابل توجه است که نقش کاهش دهنده‌ای در قابلیت استفاده بعضی از عناصر غذایی نظیر فسفر، آهن و روی برای گیاه دارند، از طرف دیگر با سوزاندن بقایای گیاهی دامنه تأثیر حرارت سطحی تا عمق 2.5 تا 5 سانتی متری ادامه می‌یابد که شامل اکثر تبادلات گازی و عناصر آلی و میکروارگانیسم‌ها در این محدوده بوده، است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پارس‌آباد با اشاره به مشکلات بسیار زیاد به وجود آمده از آتش زدن بقایای محصولات و خسارات جبران ناپذیر آن از کشاورزان زحمتکش منطقه خواست پس از برداشت از آتش زدن بقایای گیاهی پرهیز کنند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گندم از 21 هزار هکتار از مزارع شهرستان پارس‌آباد برداشت می‌شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات