دولتها چقدر زیر دین شهرداری‌تهران رفته‌اند؟

به گزارش جهان به نقل از مهر، علیرضا دبیر در دویست و شصت و سومین جلسه رسمی چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران در خصوص میزان مطالبات شهرداری تهران از دولت اظهار داشت: مطالبات شهرداری فقط مربوط به دولت یازدهم نیست و این مطالباتی از تاریخ ۱۳۸۵/۱/۱ تا ۱۳۹۴/۶/۳۱ محاسبه شده است و این مطالبات شهرداری از دولت مربوط به دولت نهم، دهم و یازدهم است. البته از دولت یازدهم ممنونیم که خودشان پیشنهاد دادند مطالبات شهرداری از دولت را حسابرسی کنیم.

وی تصریح کرد: مواردی که حسابرسی شده قانون مجلس شده است. یعنی میزان بدهی دولت به شهرداری بر اساس مفاد قانونی است اما بسیاری از این بدهی ها در بودجه سال ۹۵ دولت پیش بینی نشده است و اگر مطالبات شهرداری از دولت بر اساس بودجه محاسبه شود این مبالغ بدهی‌ها کمتر است.

دبیر تاكید كرد: بعد از محاسبه كل بدهی دولت به شهرداری با رویكرد مثبت دولت یازدهم، جای امیدواری دارد كه دولت در بودجه سال آینده بودجه بیشتری را برای پرداخت مطالبات شهرداری درنظر بگیرد.

دبیر ادامه داد: در تاریخ ۹۳/۱۰/۱۴ آقای چمران رییس محترم شورای اسلامی شهر تهران نامه‌ای به جناب آقای روحانی ریاست محترم جمهور نوشتند که در آن  طی مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، به دولت و مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده بود مطالبات شهرداری تهران از دولت در بودجه سال ۱۳۹۴ را پیش بینی كنند.

دبیر گفت: نامه‌ای دیگر رییس محترم شورا خطاب به مسئول دفتر ریاست جمهوری نوشتند و خواستار شدند نتایج را به شورای اسلامی شهر تهران اعلام نمایند. در تاریخ  ۱۳۹۳/۱۲/۲۶ معاون نظارت مالی و خزانه داری کل کشور نامه‌ای نوشتند و خواستند نماینده‌ای تام الاختیار معرفی شود و  اسناد و مدارک مربوط به مطالبات شهرداری تهران ارسال شود.

دبیر ادامه داد: گزارش مطالبات شهرداری تهران از دولت بر اساس یافته‌های عینی از تاریخ ۱۳۸۵/۱/۱ لغایت ۱۳۹۴/۶/۳۱ طبق موارد قانونی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن (تخفیفات بافت فرسوده)، آراء قطعی شده کمیسیون ماده ۷۷ قانون شهرداری (اصلاحی مصوب۱۳۴۵/۱۱/۲۷ ) (رفع هرگونه اختلاف بین مؤدی و شهرداری)، آراء قطعی شده کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری‌ها، ماده ۲۳ بند الف قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ۱۳۹۰/۱/۱۷، ماده ۱۰ قانون عوارض نوسازی و عمران شهری، عوارض کسب و پیشه، بهاء پسماندهای پرداخت‌ نشده موضوع ماده ۸ قانون مدیریت پسماند است.

 رییس کمیسیون برنامه و بودجه به عوارض مناطق ۲۲ گانه اشاره کرد و گفت: ۵۰ درصد سهم دولت در شرکت راه آهن تهران و حومه(مترو) (مخارج طراحی و تجهیز) معادل ۵.۷۰۶.۵۳۸.۰۰۰.۰۰۰ ریال، سهم دولت در یارانه بلیت شرکت بهره برداری راه آهن تهران و حومه(یک سوم بهای تمام شده) ۷.۱۴۱.۹۲۶.۰۰۰.۰۰۰ریال، ۵۰ درصد سهم دولت در تملک و ساخت ایستگاه‌های مترو ۳۱.۲۸۰.۱۱۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال، سهم دولت در بلیت شرکت اتوبوسرانی ۱۳.۸۰۹.۷۵۴.۰۰۰.۰۰۰ریال، ۶۰ درصد سهم شهرداری از محل تخلافات وصول شده در شهر تهران ۶.۸۶۷.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال، ۵۰ درصد سهم دولت از تخفیفات بافت فرسوده ۳.۵۸۱.۵۶۰.۲۵۵.۶۵۳ ریال، آرا قطعی شده ماده ۱۰۰ ۲.۷۹۵.۱۷۱.۲۲۲.۱۱۵ ریال، آرا قطعی شده کمیسیون ماده ۷۷ ۵۴۴.۰۸۲.۶۲۰.۴۴۸ ریال، سایر دعاوی حقوقی شهرداری تهران علیه دستگاه‌ها که منجر به صدور رای قطعی شده است ۷۲.۶۶۹.۶۸۶.۹۸۸ ریال، عوارض مستمر در مالیات بر ارزش افزوده ۵.۳۷۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال، بهای خدمات پسماندهای پرداخت نشده  ۴۱۵.۷۶۹.۵۷۱.۴۲۵ریال، عوارض حفاری ۹۲۳.۳۹۵.۵۵۶.۵۵۷ ریال، عوارض تالارها و هتل‌ها ۳.۹۹۸.۶۹۷.۷۴۰ ریال، عوارض نوسازی ۲.۳۳۳.۱۰۰.۷۲۵.۳۳۷ ریال، عوارض جرایم ساختمانی ۶.۷۳۶.۴۷۸.۹۶۳.۶۳۷ ریال، عوارض کسب و پیشه ۴۶۸.۷۶۴.۹۹۶.۵۶۶ ریال، عوارض تابلو ۲.۶۵۷.۷۵۷.۰۰۰ ریال، سایر عوارض ۱.۵۷۱.۵۵۲.۰۰۰ ریال، عوارض ویژه حق السهم پارکینگ ساختمان استانداری تهران ۶۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال و جمع کل مبلغ ۱۴۰.۱۲۱.۵۵۵.۶۰۵.۴۶۶ ریال است.

دبیر ادامه داد: متن ماده قانونی در خصوص تأمین منابع لازم برای طراحی، تجهیز و ساخت مترو  تاكید دارد مبلغ بدهی دولت  ۵۷.۰۹۶.۵۳۸.۰۰۰.۰۰۰ یال است که مطابق با ماده ۵ قانون حمایت از سامانه‌های حمل و نقل ریلی شهری و حومه مصوب ۲۲/۵/۱۳۸۵ مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه داده شده است كه حداكثر تا سقف ۵۰ درصد از هزینه مطالعات و سرمایه‌گذاری ایجاد سامانه‌های حمل و نقل ریلی درون شهری، با اولویت تامین لوازم و تجهیزات از محل منابع درآمد عمومی را در لوایح بودجه سنواتی كل كشور پیشنهاد کند.

وی تصریح كرد: مابقی اعتبار مورد نیاز طرح، توسط شهرداری تهران از محل منابع داخلی و یا مشاركت با بخش خصوص تامین می‌شود كه پس از مبادله موافقتنامه با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور مصرف خواهد شد. همچنین منابع‌ لازم برای خرید و احداث تجهیزات و لوازم ساختمانها طبق چهلمین صورتجلسه شورایعالی هماهنگی ترافیك شهرهای كشور مورخ ۲۹/۲/۱۳۸۱ بصورت ۵۰% به عهده شهرداری تهران و حداكثر تا ۵۰% بعهده دولت است.

دبیر گفت: بدهی دولت بابت بلیت اتوبوس ۱۳.۸۰۹.۷۵۴.۰۰۰.۰۰۰ریال و بدهی دولت بابت بلیت مترو  ۷.۱۴۱.۹۲۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال است. که طی تصویب نامه شماره ۱۰۰۳۶/ت/ ۲۹۸۶ مورخه ۱۳۷۹/۲/۲۴ هیات وزیران تعیین نرخ بلیت از سال ۱۳۸۰ توسط شهرداری بر اساس بررسی‌های كارشناسی و مورد قبول شورای اقتصاد و دولت به عمل خواهد آمد.

وی بیان داشت: چنانچه دولت پیشنهاد اعمال نرخ كمتری را داشته باشد مابه‌التفاوت دو رقم توسط دولت تامین خواهد شد. همچنین طبق بند ج ماده ۳۹ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور چنانچه دولت به هر دلیل فروش كالا یا خدمات فوق‌الذكر را به قیمتی كمتر از قیمت تعیین شده تكلیف كند، مابه‌التفاوت قیمت تعیین شده و تكلیف شده می‌باید همزمان تعیین و از محل اعتبارات و منابع دولت در سال اجراء پرداخت شود و یا از محل بدهی دستگاه ذیربط به دولت تهاتر شود.

دبیر در ادامه افزود: طبق ماده نود (۹۰) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور چنانچه دولت به هر دلیل قیمت فروش كالاها یا خدمات بنگاه‌های مشمول واگذاری و یا سایر بنگاه های بخش غیردولتی را به قیمتی كمتر از قیمت بازار تكلیف كند، دولت مكلف است مابه‌التفاوت قیمت تكلیفی و هزینه تمام شده را تعیین و از محل اعتبارات و منابع دولت در سال اجراء پرداخت كند و یا از بدهی این بنگاهها به سازمان امور مالیاتی كسر نماید.

وی ادامه داد: مبلغ بدهی دولت ۶.۸۶۷.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بر حسب مفاد ماده ۲۳ بند الف قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی است که با توجه به قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۳۸۹/۱۲/۲۴ كه به تایید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره ۴۲/۸۶۱ مورخ  1390/1/17 مجلس شورای اسلامی واصل و جهت اجراء ابلاغ شده است. مطالبات شهرداری تهران وفق مفاد ماده ۲۳ بند الف كه اشاره به شصت درصد (۶۰%) از كل وجوه حاصله به تفكیك درآمدهای ناشی از تخلفات رانندگی خارج از شهرها و داخل محدوده شهرها و روستاها حسب مورد به وزارت راه و ترابری (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای كشور) به صورت متمركز و در شهرها به شهرداری‌های محل و دهیاری‌ها از طریق استانداری همان استان به تناسب هفتاد درصد (۷۰%) و سی درصد (۳۰%) اختصاص می‌یابد تا حسب مورد صرف استانداردسازی وسایل و تجهیزات ایمنی راه‌ها، خط كشی و نگهداری آن، تهیه و نصب و نگهداری علائم راهنمایی و ... نمایند.

دبیر همچنین به میران بدهی دولت در مبلغ بدهی دولت  ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن اشاره کرد و گفت:  بدهی دولت در این بخش معادل ۳.۵۸۱.۵۶۰.۲۵۵.۶۵۳ ریال است که طبق مفاد ماده ۱۶ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن كلیه طرحهای تولید مسكن ویژه گروههای كم‌درآمد و طرحهای تولید مسكن در بافتهای فرسوده شهرها مشمول تخفیف حداقل پنجاه درصد (۵۰%) هزینه‌های عوارض ساخت و تراكم ساخت و تقسیط بدون كارمزد باقیمانده است. همچنین دولت موظف است معادل صددرصد (۱۰۰%) تخفیف اعمال شده از سوی شهرداریها ناشی از اجراء این قانون و سایر قوانین را در لوایح بودجه سنواتی منظور و پرداخت نماید.

وی گفت: طبق متن ماده قانونی آراء قطعی شده کمیسیون ماده ۱۰۰قانون شهرداری میزان بدهی دولت در این بخش مبلغ بدهی دولت   ۲.۷۹۵.۱۷۱.۲۲۲.۱۱۵ ریال است. طبق ماده ۱۰۰ـ مالکین اراضی و املاک واقع در محدوده شهر یا حریم آن باید قبل از هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان از شهرداری پروانه اخذ نمایند. شهرداری می‌تواند از عملیات ساختمانی ساختمان‌های بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه به وسیله مأمورین خود اعم از آنکه ساختمان در زمین محصور یا غیرمحصور واقع باشد جلوگیری نماید.

دبیر به میزان بدهی دوات در بخض عوارض نوسازی و عمران شهری اشاره کرد و گفت: مبلغ بدهی دولت ۲.۳۳۳.۱۰۰.۷۲۵.۳۳۷ ریال است. که به استناد ماده ۲ قانو

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دولتها چقدر زیر دین شهرداری‌تهران رفته‌اند؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات