کشف چند ویژگی مشترک بین سنگ نگاره های خمین با آثار نقاط دیگر جهان

محمد ناصری فرد روز سه شنبه با حضور در ایرنا خمین افزود: برخی پژوهشگران موفق به کشف نمادهایی در تیمره خمین شده اند که ردپای بعضی از آنها در سایر نقاط جهان نیز وجود دارد.
وی اظهارکرد: معنی نمادها ی مکشوفه در میان علائم خطی همای سعادت است که در غرب و کشورهای آسیای میانه و قفقاز نیز به همین نام و نیز نامهای خدای خورشید و خدا شناخته می شود.
پژوهشگر سنگ نگاره های ایران بیان کرد: این نماد در آسیای میانه و قفقازبنام تمغا شناخته می شود و در کشورهای غربی عنوان نماد قدسی سیمبل معروف است که این نماد قدسی برای جوامعی که عنوان شد قابل احترام و مقدس است.
ناصری فرد افزود: در کلیسای ایوانف نقاشی این نماد توسط پیکاسو بر دیوار آن مشاهده می شود و بر سر در کلیسا یی در روم نیز به چشم می خورد که مادر مسیح و خواهر مسیح عنوان دو زیر بال آن در آمدند.
نویسنده کتابهای موزه های سنگی ایران گفت: شگفت انگیز آن که بر روی تسبیح درون کلیسا های اروپا و بر روی پرچم های تشریفات ترکیه این نماد جلوه گری می کند و همچنین در تبت اسب های خود را با این نماد داغ می گذاشتند و به این معنی بود که اسبی خوش رکاب باشد.
ناصری فرد افزود: رد پای این نمادهای در کشور های اروپایی متعدد قابل رصد است به طوری که بیش از 50 بار در شهر پلیسکا در بلغارستان تکرار شده که بر روی سفال، سنگ نوشته ها و سکه ها هم قابل مشاهده است.
پژوهشگر سنگ نگاره های ایران گفت: در استان شومن و وارنا در بلغارستان رد پای این نمادها در اشیای کهن مکشوفه بسیار دیده می شود ضمن اینکه بر سر در کلیسای پاپ اعظم در روم در قبرستان شاهی النا ایتالیا نیز بر روی گلدانها کهن نیز این نمادها دیده می شود.
ناصری فرد افزود: این علائم در نان گرد ، انگشترها ،گردنبندها ، دستبندها حتی بر روی لباسها در اروپا و آسیای میانه فراوان دیده می شود.
وی گفت: این پیوستگیها نشان از مشترکات فرهنگی جوامع کهن قبل از مرزهای سیاسی دارد و این آثار همگون که در گذشته جوامع بشری به فراوانی دیده می شود می تواند یکی از بسترهای مناسب برای گفتمان فرهنگی باشد.
وی اظهار کرد: مسئولان مربوطه در سطح ملی باید این کشفیات که چشم انداز بسیار وسیعی را بر گذشته ایران و دیگر جوامع خواهد داشت با بستر سازی مناسب برای جذب گردشگر خارجیمورد استفاده قرار دهند.
سنگ نگاره های تیمره خمین از توابع استان مرکزی که تعداد کلی آنها به بیش از 21هزار مورد می رسد، قدمتی حدود 40 هزارسال دارند.
6199/7277/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کشف چند ویژگی مشترک بین سنگ نگاره های خمین با آثار نقاط دیگر جهان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات