آمادگی بهزیستی کرمان برای ارائه خدمات جدید به اتباع خارجی

به گزارش ایرنا عباس صادق زاده روز سه شنبه در بازدید هیات سازمان اکو از اداره کل بهزیستی کرمان افزود:به لحاظ اتفاق نظر و همسویی موجود بین سازمان بهزیستی، کمیساریای عالی پناهندگان و اداره کل اتباع خارجی مستقر در استان کرمان آمادگی داریم تا وسعت کار خود را افزایش دهیم و برای استقرار سلامت جسمی، حرکتی و اجتماعی بین اتباع بیگانه قدم های جدی تری برداریم.
وی گفت: سازمان بهزیستی از سازمان هایی است که در راستای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه (CBR) تجارب زیادی را کسب کرده و کرمان نیز به عنوان استانی باسابقه توانسته اقدامات خوب و موثری را در این زمینه انجام دهد.
توانبخشی مبتنی بر جامعه (CBR) فرآیندی برای توسعه خدمات توانبخشی در سطح محلی و برابرسازی فرصت ها و افزایش حضور افراد دارای ناتوانی در جامعه است که از طریق مشارکت افراد دارای ناتوانی، خانواده های آنان، جامعه محلی، نظام بهداشتی - درمانی، آموزشی، حرفه ای، خدمات اجتماعی و بهزیستی اجرا می شود.
مدیرکل بهزیستی کرمان افزود: در اجرای این طرح جز مواردی که مربوط به معلولان بود به یکسری موارد دیگر نیز دست یافتیم و می توانیم این طرح را علاوه بر اتباع افغان برای اتباع دیگری نیز اجرایی کنیم.
وی گفت: شناسایی نیازهایی که اتباع خارجی حاضر در استان کرمان دارند نشان از ورود عمیق کارکنان بهزیستی به این موضوع دارد.
صادق زاده افزود: برای مثال دریافتیم که بین خانواده های تعدادی از اتباع افغان به لحاظ اطلاع نداشتن از شرایط بهداشتی و رعایت نکردن مسائل ژنتیکی، معلولانی به دنیا آمده اند که با توجه به پیشرفت علم و توان موجود در استان به راحتی قابل پیشگیری است.
وی گفت: این امکان وجود دارد که برای جلوگیری از تولد افراد معلول بین خانواده های افغان، مشاوره های ژنتیک و خدمات این حوزه را به آنها با همکاری سازمان های بین المللی ارائه دهیم.
وی به مشکلات جسمی برخی از اتباع افغان اشاره و بیان کرد: آمادگی داریم در کنار خدمات توانبخشی، خدمات درمانی را به این افراد ارائه دهیم.
وی گفت: آمادگی داریم موضوع سلامت اجتماعی و آموزش های خاص این حوزه را در گروه افغان علاوه بر بحث های توانبخشی و سایر موارد سلامت دنبال کنیم و به نوعی سلامت اجتماعی آنها در قالب تفاهم نامه اجرایی شود.
وی افزود: براساس آمار سال 2015 از سوی سازمان بهزیستی خدمات درمانی در حوزه های مختلف عمل جراحی، چشم، گوش، ارتوپدی و فیزیوتراپی به اتباع خارجی ارائه شده است.
مدیرکل بهزیستی کرمان گفت: در استان کرمان هرگاه بین جامعه اتباع بیگانه مشکلی را مشاهده کرده ایم حتی از قالب تفاهم نامه خارج شده و خدمات درمانی بیشتری را ارائه کرده ایم.
وی افزود: در قالب تفاهم نامه های موجود، بیشتر به دنبال مباحث درمانی بوده ایم و باید حرکت خود در حوزه پیشگیری را نیز افزایش دهیم.
وی با اشاره به اینکه می توان خدماتی را در حوزه مهارت های زندگی، پیشگیری و سایر ابعاد سلامت به اتباع بیگانه ارائه کرد گفت: فرهنگ پیشگیری بین اتباع افغان در حد پایین است و باید روی این مساله به صورت ویژه ای کار شود.
مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری کرمان نیز در این نشست گفت: دغدغه اصلی جامعه افغان، وجود معلولانی در خانواده های آنها است.
حمید شمس الدینی افزود: باید در حوزه پیشگیری از معلولیت ها و درمان معلولان در جامعه افغان اقدام لازم انجام شود و در این زمینه بهزیستی می تواند محوریت داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: طرح هایی که اجرای آنها به بهزیستی کرمان واگذار می شود به صورت جدی و کامل دنبال خواهد شد و انتظار داریم خدمات مالی نیز به صورت مناسب اختصاص داده شود.
عضو دفتر اتحادیه اروپا در بروکسل نیز در این نشست ضمن تقدیر از خدمات بهزیستی کرمان گفت: ما به برنامه های مشترک بهزیستی با کمیساریای عالی پناهندگان اشراف داریم و از پروژه های مشابه در استان های دیگر نیز بازدید داشته ایم و دید نسبتا خوبی نسبت به فعالیت های شما داریم.
لاله ویزنر با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی نقش مهمی در ارائه خدمات به جامعه افغان دارد عنوان کرد: بخش بیشتر کمک های مورد نیاز خانواده های افغان مربوط به حمایت های نرم از جمله کمک های اجتماعی و کمک در معلولیت هاست.
وی گفت: جای قدردانی دارد که از روش ها و رویکردهای اجتماع محور استفاده می کنید و شاید این یکی از راه هایی باشد که جامعه به پیشگیری از بسیاری از مشکلات کمک کند.
وی گفت: اعتقاد داریم باید از کمک های صرف به سوی توانمندسازی و خدمات اجتماعی حرکت کنیم.
هیات بازدید کننده سازمان اکو شامگاه گذشته (دوشنبه) وارد کرمان شد و بازدید از مهمانشهر بردسیر، دیدار و تبادل نظر با افراد بهره مند از توزیع اقلام بهداشتی و غیر خوراکی ساکن دشت زحمتکشان، بازدید از مرکز تسهیلات زایمان زنگی آباد و چند پروژه دیگر را در برنامه این سفر دو روزه دارد.
اکو یک سازمان منطقه ای بین دولتی محسوب می شود که سال 1985 توسط ایران، پاکستان و ترکیه با هدف پیشبرد همکاریهای اقتصادی، فنی و فرهنگی میان کشورهای عضو تاسیس شد. این سازمان سال 1992 هفت کشور جدید شامل افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان را به عضویت پذیرفت.
7440/3028 / 1539

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آمادگی بهزیستی کرمان برای ارائه خدمات جدید به اتباع خارجی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات