فشارهای تحمیلی اثری درعزم دستگاه قضا برای مبازره با زمین خواری ندارد

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین غلامعلی مظاهری روز سه شنبه در نشست شورای حفظ حقوق بیت المال در کهگیلویه وبویراحمد افزود: دستگاه قضایی استان نیز تاکنون بدون کمترین ملاحظه کاری و مسامحه ای به طور جدی وارد عرصه مقابله با این پدیده شده است.
وی تصریح کرد: در بسیاری موارد مبارزه با زمین خواری به ویژه هنگام اجرای احکام قضایی، مقاومت ها و نفوذ برخی افراد ذی نفوذ حتی به قیمت متهم کردن دستگاه قضایی و دستگاه های متولی در این راستا وجود داشته است.
مظاهری یادآور شد: البته به هیچ وجه چنین نفوذها و فضاسازی ها در عزم راسخ دستگاه قضایی برای مبارزه قاطع با پدیده زمین خواری تاثیرگذار نبوده است و برخورد قاطع خارج از فشارها همچنان اولویت این دستگاه است.
وی یادآور شد: هیچ فرد حقیقی و حقوقی ، دستگاه قضایی و مدیریت این حوزه را حاشیه امنی برای ارتکاب جرم و برخورد مسامحه گونه این دستگاه در قبال ارتکاب جرم و یا تخلفی برای خود تلقی نکند.
رئیس کل دادگستری کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به برخی مصادیق زمین خواری و ساخت و سازهای غیرمجاز در محدوده شهرها و روستاهای این استان گفت: هرگونه خدمات دهی به این گونه ساختمان ها جرم محسوب می شود.
وی تصریح کرد: در صورت ارائه خدمات از سوی دستگاه های خدمات رسان نیز با مدیران این نهاد ها به عنوان تسهیل کننده جرم برخورد قضایی می شود.
وی با بیان اینکه هدف دستگاه قضایی به هیچ وجه مچ گیری و تخریب نیست خواستار ورود جدی دستگاه های متولی و مربوطه برای مبارزه قاطع با پدیده زمین خواری و حفظ حقوق بیت المال در بخش های مختلف شد.
مظاهری خواستار شتاب بخشی در رسیدگی به برخی مصادیق زمین خواری از جمله رودخانه بشار ، زمین های پشت بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج ، منطقه پیرچوپان و تغییرکاربری های غیرمجاز در منطقه سروک یاسوج شد.
دادستان یاسوج نیز از حمایت قاطع دستگاه قضایی با نهادهای مربوطه و نظارتی برای مبارزه قاطع با زمین خواری و حفظ و صیانت از حقوق بیت المال در عرصه های گوناگون خبر داد.
مهرداد کرمی افزود: برخی اقدام ها و تخلف های صورت گرفته در سنوات گذشته از سوی برخی دستگاه ها رافع مسئولیت برای مدیران فعلی این دستگاه ها نیست.
وی ابراز داشت: یکی از دلایل کندی در روند رسیدگی به پرونده های زمین خواری و کم توجهی برخی مدیران همین موضوع است که البته این امر به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.
مدیرکل دفتر فنی استانداری کهگیلویه وبویراحمد نیز در این نشست کم کاری و سهل انگاری برخی مدیران و کارشناسان در دستگاه های نظارتی و مربوطه را از جمله دلایل افزایش پدیده زمین خواری در استان دانست.
حسین کاظمی افزود: برخی مدیران و کارشناسان خود نیز تسهیل کننده جرم در برخی موارد زمین خواری بوده اند.
وی ابراز داشت: دستگاه های خدمات رسان نیز بیشترین نقش و سهم را در بروز پدیده زمین خواری و افزایش میزان ساخت و سازهای غیرمجاز داشته اند.
کاظمی تصریح کرد: حدود 50 تا 60 هکتار از اراضی منابع ملی در منطقه سرنجل کل شهرستان بویراحمد به عنوان نمونه به تصرف سودجویان و زمین خواران درآمد ولی اقدام مناسبی برای بازپس گیری این اراضی تاکنون انجام نشده است.
دادستان سی سخت نیز در این نشست با اشاره به وضعیت اکوتوریسم و منابع طبیعی و زیست محیطی در مناطق مختلف شهرستان دنا ،روند زمین خواری در این شهرستان را نیز نگران کننده دانست.
سید علی ملک حسینی با اشاره به نقش و سهم برخی دستگاه های اجرایی و خدماتی در امر پدیده زمین خواری در شهرستان دنا،گفت: در صورت اجرای یکی از طرح های عمرانی در این شهرستان بیش از یکهزار و 500 تا دو هزار اصله درخت بلوط قطع خواهد شد.
وی تصریح کرد: اجرای طرح های عمرانی به قیمت نابودی جنگل ها و اراضی منابع ملی نباید انجام شود.
وی با انتقاد از کم کاری اداره کل محیط زیست استان در زمینه مقابله با زمین خواری و تخریب مناطق حفاظت شده، گفت: با وجود مصادیق فراوان و زمین خواری های متعدد ولی تاکنون پرونده ای در این راستا به دادستانی شهرستان دنا ارجاع نشده است.
ملک حسینی اظهار کرد: برخی تصمیم های غیرکارشناسانه،مقطعی، صنفی و اداری موجب تخریب و نابودی طبیعت بکر و منابع غنی زیست محیطی شهرستان دنا ظرف سال های آینده خواهد شد.
مسوولان اجرایی کهگیلویه وبویراحمد البته نبود نقشه کاداستر را یکی از مهمترین عوامل در افزایش بروز پدیده زمین خواری در این استان اعلام کرده اند.
بر اساس اعلام اداره کل ثبت و اسناد و املاک کهگیلویه وبویراحمد از حدود یک میلیون و 540 هزار هکتار اراضی ملی در استان تنها حدود 611 هزار هکتار آن دارای نقشه کاداستر است. حدود 99 درصد این اراضی ملی نیز دارای سند مالکیت هستند.
3016/6162

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فشارهای تحمیلی اثری درعزم دستگاه قضا برای مبازره با زمین خواری ندارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات