سونامی اعتیاد جوانان و نوجوانان را تهدید می کند

مجید ابهری روز سه شنبه در گفت وگوبا خبرنگار ایرنا با بیان اینکه با دو چالش اساسی تغییرالگوی مصرف مواد از مخدرهای سنتی به صنعتی و ورود مواد مخدر با ظاهر و نامهای جدید مواجه هستیم، اظهارکرد: با توجه به برنامه ریزی دقیق و کارشناسی باندهای مافیایی تولید کننده مواد مخدر برای فریب مصرف کنندگان بویژه جوانان باید بیش از گذشته این امر مورد توجه همگان بویژه خانواده ها قراربگیرد.
وی اعلام کرد: هم اکنون سن اعتیاد براساس آمار منتشره از مراجع رسمی و بویژه ستاد مواد مخدر کشور کاهش یافته و به 14 سال رسیده است.
ابهری خاطرنشان کرد: متاسفانه اعتیاد میان نوجوانان و کودکان خیابانی بسیار زیاد است چرا که آنها با استشنشاق بنزین، چسب و تینر به سوی مصرف مواد مخدر روی آورده اند؛ استنشاق مواد یاد شده سبب کیجی و ترغیبت این کودکان به مصرف مواد می شود.
این متخصص علوم رفتاری گفت: خانواده ها و نهادهای متولی به ویژه درفصل تابستان باید به فکر اوقات فراغت و تفریح جوانان خود باشند و در موضوع انتخاب دوست توسط آنها بسیار دقت کنند.
این آسیب شناس با اشاره به مشتقات مخدرهای صنعتی نیز گفت: ماده اصلی و تشکیل دهنده مخدرهای صنعتی آمفتامین و متاآمفتادمین است و آنها دارای افزودنی های خطرناک و مرگ آوری هستند.
ابهری با بیان اینکه جوانان آگاهی لازم را درباره مواد مخدرصنعتی ندارند، افزود: ماده مخدر گل، گرس و کوادی که از شاهدانه گرفته می شود و از خانواده کانی دیس هستند همان آثار ویرانگر حشیش و مشتقات آن را بر مغز دارد.
این آسیب شناس ماده مخدر صنعتی شیشه، برنز، نخ، تسیح و گرکودیل را از دیگر موادی برشمرد که با نام های عجیب وارد بازار می شوند.
ابهری افزود: اخیرا قاچاقچیان با افزودن سیانور، سلیکون و چانته (لوله بازکن) را داخل ماده شیشه اضافه کرده و آن را عرضه می کنند که این مواد نیز عوارضی همچون تپش قلب، پایین آمدن فشار خون، تاری دید و فراموشی را نیز بدنبال دارند.
این آسیب شناس با بیان اینکه به جمعیت زنان معتاد نیز افزوده شده است ،‌ تصریح کرد: تبلیغات دروغ شبکه های مجازی و برخی مراکز ورزشی نیز برای دستبابی به اندامی لاغر باعث فریب بانوان در مصرف مواد مخدر شده است .
اجتمام**9136**1724

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سونامی اعتیاد جوانان و نوجوانان را تهدید می کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات