گوردون براون: انگلیس؛ فقط در اروپا می تواند بزرگ باشد

گوردون براون در این یادداشت اشاره می کند:
تنها چند روز به برگزاری همه پرسی ماندن یا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باقی مانده است.
این معادله دو مجهول دارد: اگر انگلیس اتحادیه اروپا را ترک کند ترس از موج بیکاری در این کشور وحشتناک می شود و اگر در اتحادیه باقی بماند موج مهاجرت همچنان آن را به لرزه در می آورد.
کشوری که با خودش هم مشکل دارد اینک دچار یک بحران هویت شده است، آیا یک پادشاهی بزرگ است که روزگاری 'دین ایچسون' Dean Acheson وزیر خارجه سالها قبل آمریکا آن را 'یک پادشاهی پر هیبت که دورانش گذشته است، خواند. حال انگلیس چگونه می تواند از آن دوران پر جلال و شکوه دل بکند و به صرافت افتاده است آیا این نقش را حفظ کند یا نقشی را برای آینده خود که تمایلی هم به آن ندارد اختیار کند.
ایچسون می گوید که دوران تاثیرگذاری انگلیس بر جهان و رابطه اختصاصی آن با آمریکا گذشته است. تنها یک جاده پیش روی انگلیس باقی مانده است: تعامل مثبت با اروپا. تنها مانع تمرد و سرکشی انگلیس است.
امروز به نظر می رسد که حتی بعد از 40 سال عضویت در اتحادیه اروپا این اتفاق در شرف وقوع است.
نظریه ' خروج' از اتحادیه اروپا، خوش بینانه ترین و میهن پرستانه ترین استنباط آن صراحت دارد بر یک انگلیس متکی به خود، یک نژاد منفصل شده ، یک جزیره و استقلال خصمانه از از اروپا .
اما نظریه ' ماندن' در اتحادیه اروپا، طرفدار اروپاست و از انگلیسی صحبت می کند که نگاهش برون گراست و در قلب اروپا جای دارد.
دولت محافظه کار انگلیس تحت فشار گروه 'شکاکان به اروپا ' موسوم به ' یورواسکپتیکس' euroskeptics ها درون حزب محافظه کار؛ به سختی توانست از اردوگاه رای منفی فرار کند. آنها فقط به این دلیل مدافع عضویت در اروپا هستند که مجبورند بین بد و بدتر، یکی را انتخاب کنند.
در واقع این رفراندوم، انتخاب بین دو نظریه است: یا خروج از نیمی از اتحادیه اروپا و یا خروج کامل از اتحادیه اروپا.
هنوز هم دیر نشده است و می توان حالتی مثبت برای آینده انگلیس در اروپا ساخت.
رفراندومی که در سال 2014 برای استقلال اسکاتلند انجام شد ؛ الگوی محکمی است برای بیان خطرات منفی بافی افراطی.
مردم اسکاتلند با رای منفی خود به استقلال خواستار باقی ماندن کشورشان به عنوان جزیی از قلمرو پادشاهی بریتانیا شدند. این رای نگاه میهن پرستانه و مثبت و رو به جلوی آنهاست.
حال همین وضعیت در مورد رفراندوم پیش روی انگلیس در مورد ماندن و یا خروج از اتحادیه اروپا صادق است.
میهن پرستی سنتی و واقعیات روز دنیا؛ هیچ مغایرتی با هم ندارند.
در یک جهان مستقل، تمام کشورها لازم است میان استقلال ملی و خودمختاری که طالب آنند؛ با همکاری هایی که محتاج آنند؛ یک موازنه درست برقرار کنند.
انگلیس ؛ درون اتحادیه اروپا این ظرفیت را دارد که نقشی سازنده ایفا کند بدون آنکه مجبور باشد هویت خود را مطیع یک ابرقدرت کند و یا به قالب 'انگلیس کوچک' عقب گرد کند.
تقویت این باور که انگلیس ظرفیت آن را دارد که اروپا را به سمت گام بعدی اش در توسعه رهبری کند می تواند تمام ذهنیات منفی پیرامون ماندن در اروپا را بزداید .
اروپا نیازمند رهبری و تعیین مسیر است.
دستور کار انگلیس می تواند انرژی تازه ای به اروپا بدمد و اتحادیه اروپا را ترقی دهد و به پیشرفت حقیقی اش برساند، اتحادیه ای که جامعه بین الملل محتاج آن است ؛ یک اروپای جهانی نه یک اروپای خود شیفه و درون نگر, بلکه اروپایی متمرکز بر ساختن روابط نیرومند و مولد و پربار دیپلماتیک و تجاری در سرتاسر جهان.
یک نکته حائز اهمیت در این مبحث، بحث پدیده تروریسم است.
عملیات چند ملیتی 'داعش ' تنها با همکاری امنیتی چند ملیتی برون مرزی قابل دفع شدن است. انگلیس صاحب یکی از مهمترین آژانس های اطلاعاتی جهان است و این امتیاز انگلیس را واجد آن می سازد که تلاشهای حرفه ای اروپای محض (پان اروپایی) را در زمینه تبادل اطلاعات و نظارت و کنترل رهبری کند.
در مورد خاورمیانه و آفریقا هم انگلیس می تواند با تکیه بر تاریخچه تعاملش با این دو ناحیه نسخه ای از طرح مارشال ' Marshall Plan را برای این دو ناحیه طراحی کند که طرحی است مشتمل بر دیپلماسی، ارائه کمک و مشوق های اقتصادی برای رفع بی ثباتی در این مناطق.
در پدیده بحران مهاجران اروپا هم که از سال 1945 عظیم ترین بحران بشری اروپا را رقم زده است و دهها میلیون مهاجر و پناهنده را روانه این قاره کرده است، انگلیس باید با ایجاد فرصت های آموزشی، اقتصادی و کار آفرینی به اتحادیه اروپا کمک کند.
یک مساله فوق العاده حائز اهمیت هم در این زمینه، موضوع جمعیت رو به رشد جوانان در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست که حدود 200 میلیون جوان را شامل می شود.
این جوانان نباید به وضعیتی بیفتند که ناچار شوند از میان تحمل ستم و سرکوب و یا تروریسم؛ یکی را انتخاب کنند. تنها راه پیش روی این جوانان باید ' فرصت و امید' باشد.
در خصوص تغییرات جوی هم اروپا می تواند با تعامل با انگلیس به مقابله با این معضل برود.
اروپا باید وابستگی خود به انرژی روسیه را قطع کند؛ روسیه ای که در مرزهای شرقی این قاره ظلم و جور روا می دارد.
یک بازار اصلاح شده انرژی اروپا، قاره ای که منبع عظیم ذغال سنگ و فولاد است می تواند وفور انرژی بادی و آبی انگلیس را به شبکه انرژی کم کربن اروپا وصل کند.
هشت سال از بحران مالی اروپا می گذرد اما اقتصاد اروپا همچنان دچار مشکلات ریز و درشت اقتصادی است. در شش سال اول بعد از رکود، میانگین نرخ بیکاری در این قاره 10 درصد و رشد اقتصادی تقریبا صفر بوده است .
انگلیس اگر فناوری دیجیتالی (ارقامی) و اطلاعاتی و صنایع خدماتی خود را به روی رقابت درسطح قاره بگشاید می تواند بار دیگر موتور محرک رشد جهان باشد.
در اروپا جریان تفکرات فدرالی در حال محو شدن است و در عوض جریان غالب تصمیم سازی با مشارکت همه 28 کشور عضو اتحادیه در حال ظهور است.
آینده قاره اروپا ، ' ایالات متحده اروپا' نیست؛ بلکه ' اروپایی واحد از ایالات' است.
در 4 ژوئیه 1962 'جان اف. کندی' رئیس جمهور وقت آمریکا 'استقلال از اروپا' را اعلان کرد و در قالب این استقلال امریکا شریک یک اتحادیه کامل شد.
کندی در آن هنگام انگلیس را تشویق کرد که قهرمانانه 'یک اروپای واحد' را شکل دهی کند تا از مجرای آن در حاکمیت قانون، آزادی ؛صلح و پیشرفت و کامیابی در سراسر جهان پیشقدم شود.
امروز زمان تحقق این مدعاست.
برای انگلیس پس از دوران امپراتوری، تعامل یعنی اکسیژن.
اگر مردم انگلیس در روز 23 ژوئن / 3 تیر/ به ماندن در اروپا رای بدهند نشان خواهند داد که انگلیس تا انتهای راه کارش را به نحو احسن انجام داده است.
انگلیس فقط در اروپاست که عظمت آن حفظ می شود.
اروپام**1591**1517

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گوردون براون: انگلیس؛ فقط در اروپا می تواند بزرگ باشد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات