اظهارات نمایندگان درباره ی وضعیت آب و برق کشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : پس از اظهارات وزیر نیرو درباره‌ی اقتصاد مقاومتی ومسائل آب و برق کشور 5 نفر از نمایندگان نیز دیدگاههای خود را مطرح کردند
 
به گزارش انتخاب، محمدرضاپورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس با بیان این که یکی از چالش‌های اصلی کشور مساله آب است گفت: همانطور که مستحضرید کشور سند جامع آب ندارد و علی رغم صحبت‌هایی که در وزارت‌خانه‌های مختلف شده ما فاقد سند جامع منابع آب در کشور هستیم.
 
وی افزود: همینطور در بخش کشاورزی 90 درصد از منابع آبی به این بخش 3 درصد به صنعت و 7 درصد به آب شرب اختصاص داده شده است امامشکل منابع آبی به شدت اقتصاد ما را دچار مشکل می‌کند.
 
نماینده مردم کرمان در مجلس با اشاره به اقتصاد آب و برق نیز اظهار کرد: به دلیل عدم وجود قیمت‌های واقعی در اقتصاد و شرایط موجود موجب شده که بحران آینده را بحران آب بدانیم. بنده پیشنهاد می‌کنم که در برنامه ششم توسعه که به زودی اولین دستور کار مجلس قرار می‌گیرد اولین حکمی که پیشنهاد شود تدوین سند جامع آب کشور باشد.
 
همچنین حسین امیری خامکانی نماینده زرند در مجلس با بیان این که قوانین بر زمین مانده بسیاری مانند اصلاح الگوی مصرف وجود دارد که علی رغم تصویب و ابلاغ هنوز اجرایی نشده است گفت: در بحث قانون برنامه پنجم به دنبال تدوین سند راهبرد انرژی بودیم اما انجام نشد و تنها وزارت نیرو مسئول نیست. وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه و به طور کلی دولت هم باید پیگیر این مساله باشد.
 
وی در ادامه با بیان این که بحث آب و برق، بنگاه تولیدی نیست گفت: مابه التفاوت قیمت‌های تک نرخی در این بخش‌ها حتما باید در بودجه در نظر گرفته شود به عنوان مثال هزینه انشعاب برق باید شفاف باشد.
 
سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس نیز با اشاره به این که آب و برق مهمترین انرژی‌های کشور محسوب می‌شوند گفت: واقف هستیم که بنیان اقتصاد مقاومتی در کشور کشاورزی و دامپروری است اگر برای اقتصاد مقاومتی می‌خواهیم برنامه ریزی کنیم مانور صنعتی دادن خیلی راهبرد ندارد.
 
نماینده مردم ورامین در مجلس افزود: ما در منطقه محرومی هستیم، به لحاظ آب چه از بعد نزولات آسمانی یا منابع زیر زمینی آبهای زیادی در اطراف ما وجود دارد و امکان انتقال آنها نیز هست اما باید برنامه ریزی داشته باشیم.
 
وی تاکید کرد:‌استفاده از فاضلاب در کشور بسیار کم است  و بهتر بود وزیر نیرو آماری ارائه می‌دادند که نسبت بهره وری از فاضلاب چگونه می‌باشد.
 
وی با تاکید بر اینکه هدر رفتن آب در کشورهای صنعتی وجود ندارد گفت: ما هم باید در این زمینه برنامه داشته باشیم و مجلس هم باید کمک کند البته در زمان بودجه نویسی به این اولویت‌های وزارت نیرو توجهی نمی‌شود.
 
حشمت‌الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب نیز در سخنانی با اشاره به اینکه سدهای بسیاری در کشور ساخته شده است گفت: اگرچه این سدها ساخته شده اما بعضا ده سال است که از پایین دستی آن استفاده نمی‌شود.
 
وی با تاکید بر این که آب مقوله‌ی امنیتی است گفت: نباید در محل توزیع آب سدها اختلاف بین مردم شکل گیرد و باید مواظب رانت و تبعیض در خروجی سدها باشیم و به آب نگاه توسعه‌ای و نه تبعیضی داشته باشیم.
 
مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس نیز در سخنانی با اشاره به تلفات برق اظهار کرد:‌در قانون هدفمندی یارانه‌ها تکلیف کردیم که هدر رفت برق به 14 درصد برسد و می‌دانیم که مصرف برق در کشور بالاست.
 
وی همچنین هدر رفت آب را یک فاجعه عنوان کرد و گفت: به جهت فرسودگی شبکه‌ها بیش از 30 تا 40 درصد آب هدر می‌رود.
 
نماینده مردم لنگرود در مجلس در پایان نسبت به آب رسانی شش هزار روستا با تانکر انتقاد کرد و گفت: برای جمهوری اسلامی ایران خوب نیست که پس از گذشت حدود 37 سال از عمر انقلاب با تانکر آب رسانی شود.

[ منبع این خبر سایت انتخاب-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اظهارات نمایندگان درباره ی وضعیت آب و برق کشور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات