دومین نمایشگاه «حجم‌گرایی در مد» افتتاح شد

مد مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه «حجم‌گرایى در مد» با حضور برخی از چهره‌هاى هنرى و فرهنگى، پژوهشى و برترین طراحان مد و لباس ایرانى در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، دومین نمایشگاه «حجم‌گرایى در مد» باعنوان «مدوگرافی» در حالی کار خود را در نگارخانه اصلی فرهنگسرای اندیشه آغاز کرد که شماری از چهره‌هاى هنرى و فرهنگى، پژوهشى و طراحان مد و لباس ایرانى مانند «گیتی خامنه»، «مسعود فروتن» «ایرج حسابی»، «ابوالفضل جلیلی»، «لیلا برخورداری»، «امید زندگانی»، «محمد سلیمی» و «محمدرضا صابریان» در این مراسم حضور داشتند و به سخنرانی پرداختند.

مدراطورى آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه، بر عهده محمد سلیمى وگرافیک آثار با هنرمندى محمدرضا صابریان بوده است.
در آیین افتتاح این نمایشگاه، 37 اثر طراحی‌شده برای نخستین بار در معرض دید علاقه‌مندان به مُد قرار گرفت که این آثار در بخش‌های متعدد برنامه توسط هنرمندان مختلف رونمایی شدند. در آغاز برنامه، الهام صفوی‌زاده که
اجرای برنامه را بر عهده داشت، از «نیلوفر امینیان»هنرمند و مدراطور جوان دعوت کرد او را در اجرای برنامه همراهی کند. سپس «جواد صدق‌آمیز» رییس اتحادیه لباس به سخنرانی پرداخت و در سخنان خود اشاره‌ای مفصل به وضعیت صنعت مد و جایگاه آن در ایران داشت.
با پایان‌گرفتن سخنان رییس اتحادیه لباس، دو مجری خانم برنامه از «محمد سلیمی» مدراطور دعوت کردند با حضور روی سن، آنها را در اجرای برنامه همراهی کند. سلیمی نیز از «پروفسور مدرس» طراح پیشکسوت پوشاک خواهشکرد تا برای حاضران در سالن از نظراتش درباره پوشاک و طراحی لباس بگوید اما مدرس با لهجه شیرین اصفهانی به انتقاد از وضعیت نابسامان تولیدکنندگان پوشاک و طراحان مد پرداخت و از مسوولان درخواست کرد به آنها بیشتر توجه و رسیدگی کنند.
در قسمت بعدی برنامه، «محمدرضا صابریان» گرافیست نیز به محمد سلیمی پیوست تا در کنار هم از روند طراحی و تولید تی‌شرت‌هایی با طرح ایرانی صحبت کنند.
ولی پیش از آن، سلیمی دو هنرمند شناخته‌شده و محبوب عرصه تئاتر و تلویزیون یعنی «گیتی خامنه» و «مسعود فروتن» را به روی صحنه فراخواند تا از نخستین نمونه طراحی مدوگرافی رونمایی کنند؛ اثری که گیتی خامنه را
ذوق‌زده و چشمان او را پر از اشک کرد. بر سینه این اثر گرافیکی که «رویای کودکی» نام داشت و توسط خامنه و فروتن رونمایی شد، تصویری از قاب تلویزیون و خانم گیتی خامنه در حال اجرای برنامه نقش بسته بود.
همچنین در بخش‌های دیگر آیین افتتاح دومین نمایشگاه «حجم‌گرایی در مُد»، غلام کویتی‌پور و مهدی یغمایی از تابلوهای طراحی تی‌شرت «من عاشق محمدم» و «زخم خرم/ جهان‌آرا»، صابر خراسانی از تابلو «شمس‌الشموس»، بابک زرین از تابلو «خلیج فارس»، لیلا برخورداری و سولماز حصاری از تابلو «گل مریم»و حجت اشرف‌زاده از تابلو «ماه و ماهی» رونمایی کردند و امضای این
هنرمندان در پای تابلوهای آثار به یادگار درج شد.
در حاشیه برگزاری دومین نمایشگاه «حجم‌گرایی در مُد»، «محمدرضا صابریان» هنرمند گرافیست نمایشگاه گفت:نزدیک به یک سال است افتخار همکاری با مجموعه مدارطوری را دارم و این بار بخش گرافیک آثار بر عهده من بود. بنا
به مقتضیات جامعه و نیازهای موجود در اتاق فکر، ایده اصلی نقش‌اندازی و چاپ روی تی‌شرت‌ها طرح‌ریزی شد و پس از اتود دستی توسط نرم‌افزار، پیاده‌سازی و با محاسبات چاپ روی پارچه به مرحله چاپ رسید.
این هنرمند درباره ایده‌های اجراشده در این نمایشگاه بیان‌کرد:یک‌سری از طرح‌ها به دغدغه شخصی من و آقای سلیمی برمی‌گردد و با شعار «مدراطور این است که مدراطوری ایرانی ببینید» به دغدغه مشترک‌مان یعنی توجه به فقدان
لباس‌های برآمده از فرهنگ و نماد ایرانی و اسلامی پرداختیم. ما معتقدیم با استناد به بافت امروز کشور می‌شود با تکیه بر این ستون‌ها همه سلیقه‌ها را حمایت کرد.
صابریان درباره ضرورت استفاده از تی‌شرت در نمایشگاه یادآور شد:گاهی می‌توان برای برخی خواسته‌ها به شعار کفایت کرد اما وقتی ایده‌یی به مرحله اجرا می‌رسد، باید به کاربرد عمومی آن هم فکر کرد و این خصیصه در تی‌شرت وجود دارد. هدف ما این بود که هرچه سریع‌تر خروجی این حرکت، تابلو شود و به هدف تولید انبوه و رساندن آنها به دست جوانان برسیم.
وی افزود: وعده‌هایی از سوی چند تولیدکننده خصوصی و چند تولیدکننده ترک داشته‌ایم که این نشان می‌دهد باید پتانسیل خود را بشناسیم، زیرا در حوزه طراحی می‌توان با تکیه بر المان‌های ایرانی در کارهای کلاسیک و حتی نمادهای فانتزی به هدفمان برسیم.
همچنین محمد سلیمی به عنوان مدراطور این رویداد نیز اظهار داشت: مدراطور یعنی گرداننده و ما از کلمه مدارطور الهام گرفته‌ایم، بدین معنا که وقت آن رسیده مد را طوری ایرانی ببینیم و به هیچ‌وجه دنبال سنت و کهنه‌پوشی نیستیم، بلکه بروز و ظهور رگه‌هایی از اصالت در کارمان اهمیت دارد.
سلیمی با اشاره به برگزاری نخستین دوره این نمایشگاه در سال گذشته
گفت:در فصل اول از حجم‌گرایی در مد با عاریه‌گرفتن از موسیقی، عکس، شعر و نقاشی به طراحی لباس‌ها بُعد دادیم و این‌بار لباس‌ها با گرافیک تلفیق شده و به شکل نهایی درآمده‌اند. ما به دنبال ترویج و ویترین‌سازی هستیم وبا شبکه مد و لباس و داستان رسانه‌ای آن به شدت مواجه‌ییم. نمایشگاه به عنوان یک پل میان مردم، طراح و اتفاقات هنری می‌تواند مسیر درستی برای پیمودن این راه باشد. البته به هیچ وجه مدعی «تریدی‌فشن» و «های‌فشن» نیستم. فقط معتقدم هر اتفاقی اگر در مسیر درست قرار بگیرد، مورد توجه مردم است و به همین دلیل شعارمان در این نمایشگاه این است که «لطفاً دست بزنید و عکس بگیرید».
از دیگر بخش‌های این مراسم افتتاح، اجرای قطعاتی از موسیقی پاپ توسط سعید شهروز و مهدی یغمایی بود. کویتی‌پور نیز قطعاتی حماسی از هشت سال دفاع مقدس اجرا کرد و ایرج حسابی هم از تابلو «باغ ایرانی» با موضوع محیط زیست به نمایندگی از همه حامیان این عرصه پرده برداشت.
لازم به یادآوری است پیش از این، نخستین نمایشگاه حجم‌گرایی در مد به همت مدراطور ایرانى دى‌ماه ٩٤ با استقبال گسترده مخاطبان در بنیاد نیاوران روبه‌رو شده بود و هر فصل با هدف بهابخشى به اصالت و ترویج مد ایرانى براى مردمان امروز این سرزمین برگزار مى‌شود.
در آیین افتتاح دومین نمایشگاه «حجم‌گرایی در مُد» با عنوان «مدوگرافی»، چهره‌های معتبر و شناخته‌شده‌یی مانند مسعودفروتن، گیتى خامنه، مهندس ایرج حسابى، ابوالفضل جلیلى، حجت اشرف‌زاده، بابک زرین، مهدى یغمایى، صابرخراسانى، غلام کویتى‌پور، سعید شهروز، لیلابرخوردارى، علیرضابدیع، الهام صفوى‌زاده، سولماز حصارى، نیلوفر امینیان، حسین استیرى، شاهین آرین، مهلا زمانى، شبنم محمدى، دکتر جواد صدق‌آمیز، امید زندگانى، سجاد نوروزى، غزل عبدى، وحید شیخ‌زاده، سامان آقازمانى، بابک قدمایى، مرتضى یراق‌بافان،کسرى ذوالفقارى و محمدرضا مقدم حضور داشتند.
دومین نمایشگاه هنرى «مدوگرافی» با اجراى مد و گرافى بر 37 تی‌شرت تا ٢١خردادماه با مشارکت فرهنگسراى اندیشه و زیر نظر کارگروه ساماندهى مد و لباس وزارت ارشاد در نگارخانه اصلى اندیشه میزبان علاقه‌مندان است. 

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دومین نمایشگاه «حجم‌گرایی در مد» افتتاح شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات