نفس اراک برای سومین روز متوالی به شماره افتاد

ادامه آلودگی در اهواز شهر اراک برای سومین روز متوالی آلوده است و نفس مردم آن به شماره افتاده او این درحالیست که مدیرکل محیط زیست استان مرکزی تاکید کرد: آلودگی شهر اراک ازمیزان استاندارد فراتر رفته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، استان مرکزی که از آن به عنوان پایتخت صنعتی ایران یاد می‌شود، در مرکز ایران قرار گرفته و در مرکز آن اراک به عنوان یک شهر صنعتی به شمار می رود که سالهاست با مشکلات عدیده همچون رکود تولید، اخراج کارگران، ورشکستگی کارخانجات روبرو بوده است و شرکتهایی همچون آونگان، هپکو، شرکت صنایع و کمباین از این دسته شرکت ها و کارخانجات بوده و مشتی نمونه از خروار مشکلات صنایع هستند.

اما در این بین "آلودگی هوا" یکی از مسئلی است که سالهاست درکنار تمام معضلات تولید، این قطب اقتصاد و صنعت کشور با خود به یدک می‌کشد و کمتر روزی است که خس خس سرفه های این سرزمین کهن شنیده نشود.

هرچند ابتدای سال و در فروردین ماه 1395 "محمود زمانی قمی" استاندار مرکزی مدعی شد که در سال1394 تنها مردم استان مرکزی 37روز آلوده را استنشاق کرده اند و این آمار را براساس اعلام آمار کشوری اعلام کرد.

هرچند استاندار مرکزی همچنان چشمان خود را برروی آلودگی برخی شرکت‌هایی که از آنها بعنوان حامیان وی نام می‌برند عبور کرده ولی در همان جلسه مدعی شد که تکمیل کمربندی برای عبوردادن کامیون‌ها، انتقال صنوف آلاینده و تکمیل فضای سبز در کلانشهر اراک که از سال86 آغاز شده را راهی برای رسیدن به هوای بدون لودگی و سالم دانست.

هرچند برخی معتقدند تهیدیدات مکرر برخی صنایع درباره اخراج کارگران، یا بیان برخی دادوستدها در جریان جلسات علنی کاهش آلودگی هوا سبب شده تا بابرخی از این صنایع آلاینده برخورد جدی نشود.

بااین حال، و در نخستین روز از ماه صیام و روزه‌داری، روزه داران اراک درحالی در شهر تردد می‌کنند که نه نفس شهروندان که نفس شهر برای سومین روز متوالی به شماره و خس‌خس افتاده است.

این اتفاقی است که در کنار گرمای آخرین روزهای بهار و منتهی به تابستان خلق روزه داران را تنگ کرده و حتی سبب شده بسیاری از اراکی ها خانه نشین شوند.

هوای ناسالم اراک برای گروه‌های حساس خطرآفرین است

حسین علی ابراهیمی کارنامی با بیان اینکه امروز سومین روزی است که شهر اراک آلوده است به خبرنگار تسنیم گفت: آلودگی شهر اراک ازمیزان استاندارد فراتر رفته و در ابتدای صبح امروز به بیشتر از حد مجاز رسیده است.

وی افزود: میزان ذرات 2.5 میکرون در هوای اراک به 41 واحد افزایش یافته و این در حالی است که میزان این ذرات در زمان عادی  35 میکرون  است که به راحتی گویای آلاینده گی هوای اراک است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی خاطرنشان کرد: در دو روز گذشته نیز میزان آلاینده‌گی هوا به ترتیب به 49 و 42 میکرون رسیده که نشان دهنده استقرار آلایندگی اراک است.

 

ابراهیمی‌کارنامی بیان داشت: این هوا برای گروه‌های حساس از جمله زنان باردار،کودکان و بیماران قلبی و ریوی بسیار ناسالم است واین گونه افراد باید کمتر از منزل خارج شوند.

وی ادامه داد: این ذرات به دلیل ریز و غیر قابل دیده شدن وارد ریه‌های اشخاص می‌شود  و در دراز مدت سبب بروز بیمارهای مختلفی نظیر آسم و بیماری‌های ریوی می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: شهر اراک یکی از شهرهای آلوده کشور است که در سال‌های اخیر شاهد آلودگی هوای آن بوده ایم به طوری که این شهر در سال گذشته 37 روز آلودگی را تجربه کرده است.

ابراهیمی‌کارنامی افزود: شهر اراک  به دلیل ویژگی‌های اقلیمی و بودن بین ارتفاعات و نیز وجود کویر میقان مستعد تولید گرد و غبار در این فصل است وامیدواریم با وزش باد شاهد کاهش آلایندگی در اراک باشیم.

مسئولان و متولیان کاهش آلودگی هوا به فکر مردم باشند

علی بیات شهروند  52ساله و از ساکنان اراک بااشاره به وضعیت هوا در اراک به خبرنگار تسنیم گفت: چند روزی است که نه هوای اراک و نه ما اراکیها حالمان خوش است، و اگر اجبار کارهای روزانه نبود از خانه هم خارج نمی‌شدیم.

وی ادامه داد: آلودگی هوا در روز گذشته و امروز به حدی بود که در مقاطعی می‌توانستیم غبار الودگی را برروی شهر ببینیم و همین سبب شده چند روزی کودکان و فرزندان خود را در خانه نگه دارم و از تردد غیر ضروری آنها در محیط بیرون جلوگیری کنم.

الهه شعبانی ساکن 41ساله اراکی نیز درحالیکه ماسکی برروی صورت خود دارد به خبرنگار تسنیم گفت: سالهاست که استان مرکزی و به ویژه اراک با این معضل دست و پنجه نرم می‌کند و انتظار از مسئولان این بوده و هست که فکری به حال مردم شهر و این وضع هوا بکنند.

وی اضافه کرد: تردد در شهر باتوجه به این میزان آلودگی برای خانواده ها به ویژه خانواده‌های مانند خانواده ما که فرزند کوچک هم داریم سخت است چراکه ضرر این وضعیت برای بزرگسالان به جای خود، برای کودکان یک آسیب و ضرر اساسی است.

به گزارش تسنیم، باید دید متولیان و مسئولان دربرابر این وضعیت چه می‌کنند و این تدبیر مماشات بابرخی صنایع آلاینده تا چه موقفی ادامه می‌یابد و چه روزی مردم استان مرکزی بدون دغدغه فردایی آلوده، روزی پاک و سالم را به شب می‌رسانند؟

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نفس اراک برای سومین روز متوالی به شماره افتاد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات