آب شرب استان مرکزی جداسازی می‌شود / درصد مصرفی سالانه آب در استان مرکزی به 1.9درصد رسید

خلیلی / آبفا استان مرکزی مدیرعامل آب و فاضلاب استان مرکزی گفت: با وجود اهمیت آب و اختصاص تنها ۵ لیتر از سرانه آب مصرفی استان مرکزی برای شرب ما ناچاریم به سمت استفاده از آب بطری برویم و آب شرب و بهداشتی را از آب مورد استفاده مصارف دیگر جدا کنیم.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، عبدالرضا خلیلی ظهر امروز در نشست مطبوعاتی درجمع اصحاب رسانه استان مرکزی بااشاره به مدیریت مصرف در استان مرکزی اظهار داشت: با توجه به اهمیت مسئله آب در دنیای امروزی و سرانه مصرف هر نفر در استان مرکزی که 242 لیتر در شبانه روز است این به حق نیست که آب با کیفیت شرب را برای مصارف دیگر استفاده کنیم و باید اقدامات لازم به‌منظور جداسازی آب شرب از آب مورد استفاده در مصارف دیگر انجام شود که در حال حاضر این طرح در ساوه اجرایی شده است.

وی افزود: با توجه به اهداف اقتصاد مقاومتی یک سری برش‌های‌کشوری و یک سری برش استانی برای این شرکت تعریف شده که در برش کشوری باید تلاش ما این باشد تا میزان مشترکانی که مصرف آنها زیر الگوی مصرف است را به 22 درصد برسانیم که الان به این عدد نزدیک هستیم.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان مرکزی تصریح کرد: اقدام دیگری که باید انجام دهیم به بهره‌برداری رساندن 2 تصفیه‌خانه در تفرش و آشتیان است که در تصفیه‌خانه تفرش 70 درصد پیشرفت داشتیم و امیدواریم ظرف یک‌ماه آینده به بهره‌برداری برسد و تصفیه‌خانه آشتیان نیز تا پایان نیمه اول 95 بهره‌برداری می‌شود.

خلیلی بیان داشت: در برش استانی هدفمان این است که با برنامه‌ریزی‌های لازم پرت 21 درصدی موجود را به 19 درصد برسانیم که نیاز به هزینه زیادی به‌منظور مکانیزه نمودن دستگاه‌ها و غیره دارد و این کاهش 2 درصدی برای ما بسیار مهم و ضروری است.

وی ادامه داد: همچنین در بخش استانی بالا بردن 20 درصدی بهره‌وری را داریم که به‌منظور آن سندی تهیه شده و در آن طرح‌هایی مانند برنامه منظم تعمیرات تاسیسات، فضای سبز و غیره پیگیری می‌شود.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان مرکزی عنوان کرد: بهره‌برداری از تصفیه‌خانه ساوه، آبرسانی از سد الغدیر ساوه،آبرسانی به دلیجان،محلات و نیمور از سد کوچ‌ری قم و آبرسانی به خمین از چاه‌های حفرشده از جمله کارهای انجام شده شرکت در سال 93،94 است.

خلیلی خاطرنشان کرد: شروع تصفیه‌خانه دوم خمین و تصفیه‌خانه چهارم اراک از طرح‌هایی است که برای سفر ریاست جمهوری در نظر گرفته‌ایم، همچنین افتتاح رسمی  بهره‌برداری از طرح استفاده از توربین به‌منظور کنترل فشار که سبب تولید برق می‌شود و برای نخستین بار در ایران اتفاق می‌افتد از برنامه‌های دیگرمان برای سفر رئیس جمهور به استان است که نقش مهمی را در کاهش هزینه‌ها ایفا می‌کند.

وی افزود: این طرح که به‌روش بی او تی سرمایه‌گذاری شده است با فروش 400 کیلو وات برق تولیدی در مدت 3 سال می‌تواند سرمایه مصرف شده را برگرداند و مایه افتخار است که این طرح مرسوم در دنیا برای نخستین بار در ایران در استان مرکزی اتفاق افتاده است.
در سال 95 هیچ افزایشی در بخش آب‌بها در استان مرکزی نداشته‌ایم

مدیرعامل آب و فاضلاب استان مرکزی با اشاره به بحث آب‌بها گفت: در بحث آب‌بها در سال 95 هیچگونه افزایشی نسبت به سال گذشته نداریم و تنها در بخش نصب انشعاب درصدی اضافه شده که حدود 140 هزار تومان است که با توجه به تهیه لوازم از سوی مردم این مقدار نیز اعمال نمی‌شود.

خلیلی بیان داشت: به‌منظور آب‌بها درهیچ شهری افزایش نداشته‌ایم و آنچه که اضافه شده است تبصره 3 است که به‌منظور نوسازی تاسیسات موجود شهرها یا توسعه آنها در نظر گرفته شده است، آبونمان مانند سال قبل به‌ازای هر انشعاب هزار تومان است.

سالانه بخشی از شبکه آب استان مرکزی نوسازی می‌شود

مدیرعامل آب و فاضلاب استان مرکزی با اشاره به نوسازی شبکه آب استان گفت: بطور متوسط باید سالانه 5 درصد از شبکه آب استان را بازسازی کنیم که در استان مرکزی در مجموع 3400 کیلومتر شبکه آب و 1600 کیلومتر فاضلاب داریم که از این مقدار 400 کیلومتر حدود 15 درصد شبکه استان نیاز به بازسازی دارد.

سد کمال صالح ظرفیت خوبی را برای تامین آب استان ایجاد کرده است

مدیرعامل آب و فاضلاب استان مرکزی با اشاره به تامین آب استان گفت:  در اراک 9 شبکه جداگانه و 22 منطقه مشترکان و 9 منطقه فشاری داریم، خوشبختانه خروجی سد کمال صالح بسیار خوب است و در حال حاضر اراک و پالایشگاه را تحت‌پوشش دارد.

خلیلی خاطرنشان کرد: در اراک در 4 منطقه از سد کمال صالح استفاده نمی‌کردیم که در ابتدای سال 95 2 منطقه اضافه شد و تنها 2 منطقه دیگرداریم که برای آنها لوله و دیگر اقلام مورد نیاز خریداری شده است و به‌زودی آنها را نیز تحت پوشش سد کمال صالح قرار می‌دهیم که با این وجود 25 حلقه چاه از رده خارج می‌شود.

بارندگی‌های اخیر استان مرکزی نباید سبب توقف برنامه‌های مدیریت مصرف آب شود 

مدیرعامل آب و فاضلاب استان مرکزی با اشاره به بارندگی‌های اخیر در استان مرکزی گفت: باید نگاه ما به منابع آبی یک نگاه استراتژیک و بلندمدت باشد و نباید با این ذهنیت که به‌سبب بارندگی‌های اخیر وضعیت تامین آب استان خوب است پیش رویم و موضوع مدیریت مصرف آب را نادیده بگیریم چراکه هیچ تضمینی وجود ندارد که در سال‌های آینده نیز بارندگی مانند امسال خوب باشد.

خلیلی تصریح کرد: اگر در گذشته نیز این نگاه استراتژیک وجود داشت بی‌شک ما اکنون با این تنگناها در حوزه آب روبرو نبودیم، خوشبختانه یک برنامه 20 ساله برای منابع آبی تدوین شده است که در آن باید نگاه ما به منابع آبی کشور و به تبع آن استان مرکزی  یک نگاه عمیق و استراتژیک باشد.

وی بیان داشت: در سال آبی گذشته میزان بارندگی کلی استان نرمال بوده گرچه شدت بسیاری از بارندگی‌ها نسبت به قبل مناسب‌تر نیز بوده است اما در شهرهایی مانند زرندیه، ساوه و دلیجان میزان بارندگی مناسب نبوده و کمترین میزان بارندگی را در ساوه داریم که بارندگی آن زیر حد نرمال است.

مدیرعامل آب‌وفاضلاب استان مرکزی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده و طرح‌ها و پروژه‌هایی‌که در سال‌های گذشته داشتیم پیش‌بینی ما این است که هیچ مشکلی در بخش آب نداشته باشیم، برای هر شهر شرکت برنامه‌ای در نظر گرفته است که امیدواریم انشاء الله با برنامه‌های تدوین شده هیچ یک از شهرهای استان مشکلی در حوزه آب نداشته باشند.

استان مرکزی موفق به کاهش درصدی میزان مصرف سالانه آب شد

مدیرعامل آب و فاضلاب استان مرکزی با اشاره به مدیریت مصرف آب گفت: در زمینه مدیریت مصرف نیز خوشبختانه با انجام اقدامات فرهنگی و همچنین اقدامات  سخت‌افزاری روی تاسیسات، کنترل فشار آب، اتفاقات و حوادث موفق به کاهش درصد مصرفی سالانه استان از 5 تا 7 درصد به 1.9 درصد رسیده که این اتفاق بسیار خوبی است.

خلیلی با اشاره به تعداد مشترکین استان گفت: در استان مرکزی 430 هزار مشترک آب و 230 هزار مشترک فاضلاب داریم که با توجه به آمار تحلیلی سال 94 مردم باید توجه ویژه‌ای به خوب مصرف کردن آب به‌ویژه در مصارف خانگی داشته باشند، نگرانی وجود ندارد اما این به آن معنا نیست که در سال 95 برنامه‌ای برای مدیریت مصرف نداشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: منابع آب استان مرکزی از 210 حلقه چاه که 62 تا از آنها در اراک است، 4 دهنه چشمه، 35 درصد از آبهای سطحی برآمده از رودخانه‌ها و 6 رشته قنات تامین می‌شود که سالانه 113میلیون متر مکعب آب تولید می‌شود و این مقدار نیز سالانه مصرف می‌شود که 90 میلیون متر مکعب آن توسط مردم مصرف شده و 23 میلیون متر مکعب آن صرف مصارف دیگر می‌شود.

خلیلی افزود: طبق نامگذاری امسال بنام"سال آب و مشاغل"از سوی سازمان ملل هر کشوری بخواهد به ایجاد اشتغال بپردازد یا هر کار دیگری انجام دهد بدون آب امکان‌پذیر نیست و خوشبختانه در بحث فرهنگی استان مرکزی خوب پیشرفته است و قریب به 12.5 درصد از مشترکان ما زیر 10 متر مکعب مصرف دارند.

آب اراک برخلاف تصور عمومی هیچگونه آلودگی ندارد

مدیرعامل آب و فاضلاب استان مرکزی با اشاره به طرح جداسازی آب شرب از دیگر مصارف آبی گفت: این طرح در ساوه به بهره‌برداری رسیده  و در 75 درصد شهر این طرح عملی شده و از بین 210 مرکز برداشت آب شرب این شهر 175 تا از آن به‌شکل پمپ بنزین بوده و دریافت آب از طریق کارت هوشمند انجام می‌شود و قیمت هر 20 لیتر آب 140 تومان اعلام شده که مبلغ ناچیزی است.

وی بیان داشت: باید گفت آب اراک برخلاف تصور عمومی هیچگونه آلودگی ندارد و تنها املاح آهکی در آن است که هیچ ضرری ندارد، با توافقاتی که با شهرداری و منابع طبیعی داشتیم ثابت کردیم که چمن هیچ تاثیری در رفع آلودگی هوا ندارد و شهرداری باید به این مسئله رسیدگی کند، همچنین منابع طبیعی باید به‌مناسبت روز درختکاری، درختان با مصرف آب پایین و مقاوم در اختیار مردم قرار دهد، ارائه خدماتی در زمینه جایگزینی شیرهای اهرمی بجای شیرهای دوقلو از دیگر اقدامات این شرکت است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آب شرب استان مرکزی جداسازی می‌شود / درصد مصرفی سالانه آب در استان مرکزی به 1.9درصد رسید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات