آغاز به کار دولت جدید موسوینی در اوگاندا

به گزارش خبرگزاری رویترز از کامپالا، در حالی کابینه جدید « یووری موسوینی» آغاز به کار کرده است که « ادوارد کیوانوکا» به عنوان معاون اول و « روهاکانا روگاندا» نخست وزیر قبلی نیز در سمت های خود ابقا شده اند.
بر اساس این گزارش، « جانت موسوینی» همسر رئیس جمهوری نیز به سمت وزیر آموزش و ورزش اوگاندا منصوب شده است.
خبرگزاری رویترز تصریح کرد: بیشتر وزیران قبلی دولت قبلی موسوینی در سمت خود ابقا شده اند.
«یووری موسوینی» نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اوگاندا را از آن خود کرد، اما این نخستین بار نیست که وی بر سر نتیجه انتخابات به چالش کشیده می شود.
وی بیش از 30 سال است که قدرت را در این کشور آفریقایی در دست دارد.
در همین خصوص و به گزارش روزنامه مانیتور چاپ کامپالا، این در حالی است که با وجود مخالفت دولت اوگاندا با برپایی تظاهرات، سران حزب «هم اندیشی برای تغییر دمکراتیک» خواهان تجدید نظر در روند شمارش آرا و علنی کردن اعتراض خود هستند.
درگیری های سیاسی در پی تنش میان دولت و جناح مخالف در اوگاندا و پس از انتخابات ریاست جمهوری 18 فوریه (29 بهمن) در این کشور روی داد.
«کیزا بزیگیه» مهم ترین رقیب موسووینی و رقبای دیگر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را رد کرده و آن را فریبکارانه خوانده اند.
بزیگیه که تاکنون 4 بار در مقابل موسووینی شکست خورده است، در سال های 2001 و 2006 میلادی نیز نتایج انتخابات را زیر سئوال برد. در هر دو پرونده دادگاه اعلام کرد که تخلف هایی صورت گرفته به قدری نیست که نتایج انتخابات باطل شود.
پلیس اوگاندا ا بزیگیه را به توطئه برای ایجاد خشونت در کامپالا (پایتخت) متهم و او نیز در مقابل، این اتهام ها را رد کرده است.
با برپایی تظاهرات سراسری در این کشور و مخالفت گسترده طرفداران بزیگیه، تنش های سیاسی در این کشور آفریقایی بالا خواهد گرفت که این امر کار را برای دولت جدید اوگاندا سخت خواهد کرد.
پیشتر گروه شبه نظامی موسوم به «ارتش مقاومت پروردگار» در صدد براندازی حکومت در اوگاندا بود. دیوان بین المللی کیفری لاهه، در سال 2005میلادی، حکم بازداشت جوزف کنی و چند تن دیگر از رهبران این گروه، را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در این کشور، صادر کرد.
این در حالی است که تنش میان دولت و جناح مخالف در اوگاندا افزایش یافته است. بزیگیه که رهبر حزب هم اندیشی برای تغییر دمکراتیک است، در حصر به سر می برد.
پلیس وی را به توطئه برای ایجاد خشونت در کامپالا (پایتخت) متهم و او نیز در مقابل این اتهام ها را رد کرده است.
اوگانداکشوری آفریقایی و نسبتا پرجمعیت ( 37 میلیون نفر) در کنار دریاچه ویکتوریا و در همسایگی کشورهای سودان جنوبی،کنگو، رواندا،بروندی، تانزانیا و کنیا است.
خاورم**9377**1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز به کار دولت جدید موسوینی در اوگاندا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات