تصویب طرح تغییر ملی در کابینه عربستان

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هدف طرح تغییر ملی 2020، که اواخر روز جمعه به تایید کابینه عربستان رسید، ایجاد 450 هزار شغل غیردولتی، کاهش سهم دستمزدهای کارکنان بخش عمومی در بودجه این کشور طی پنج سال آینده و تقویت بخش خصوصی عنوان شده است.
این برنامه یکی از چندین طرحی است که با هدف تحقق اهداف برنامه چشم انداز 2030 عربستان طراحی شده است.
چشم انداز 2030 عربستان که سندی 84 صفحه ای است ٬در آوریل (فروردین/اردیبهشت) گذشته توسط محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان ارائه شد. بن سلمان 30 ساله عهده دار تغییرات در ساختار اقتصادی عربستان شده است و عرضه حدود پنج درصد از سهام شرکت دولتی نفت عربستان (آرامکو) محور طرح پیشنهادی وی را تشکیل می دهد.
روند نزولی بی سابقه بهای نفت که از سال 2014 آغاز شده است، باعث شد تا درآمدهای نفتی عربستان به نصف کاهش یابد.
کاهش قیمت نفت ٬عربستان را به فکر فاصله گرفتن از نفت و کاهش وابستگی اش به این کالای راهبردی انداخت. درآمدهای نفتی بخش چشمگیری از درآمدهای عربستان را تشکیل می دهند و کاهش بهای جهانی و همچنین درگیر شدن این کشور در بحران یمن و حمله به آن باعث شد که ریاض امسال کسری 87 میلیارد دلاری را تجربه کند.
مقام های سعودی امروز در نشستی مطبوعاتی از طرح تغییر ملی به عنوان گام نخست تحقق برنامه چشم انداز 2030 یاد کردند. این طرح 112 صفحه ای، نقشه راه پنج ساله ای است که اهداف هر یک از وزیران کابینه و هزینه های تحقق آن ها را تبیین می کند.
به موجب این طرح، میزان تولید نفت خام عربستان تا سال 2020 بدون تغییر در سطح 12 و نیم میلیون بشکه خواهد ماند.
عربستان همچنین در اقدامی بی سابقه اعلام کرد که وزیران کابینه طی سه روز آینده در شبکه تلویزیون دولتی این کشور آماده پاسخگویی به خبرنگاران داخلی و خارجی خواهند بود.
برخی منتقدان و کارشناسان عربستانی طرح چشم انداز 2030عربستان را بسیار مخرب دانسته و تاکید می کنند : این طرح باعث می شود روند ویران کردن تدریجی و کند عربستان وارد مرحله ویرانگری تند شود و در این میان کسی نیست مانع آن ها شود زیرا یک اقلیت از این طرح ها سود می برند و اکثریت که متضرر می شوند نیز سکوت اختیار کرده اند .
مجتهد فعال سیاسی عربستانی در این خصوص با بازنشر مطلبی در صفحه شخصی خود نوشت : مقام های کنونی عربستان پس از اینکه سرمایه های کشور را نابود کردند٬ اکنون می خواهند به خیال تحول ملی ٬ شهروندان را دچار فرسایش کنند ٬ نظامی که 60 سال است درآمدهای نفتی را هدر داده٬ شایستگی اجرای چنین طرحی ندارد و در این میان محمد بن سلمان می خواهد پیش از مرگ پدرش همه چیز را بفروشد و اینگونه کار نابود کردن اقتصاد و خشکاندن چشمه های ما با عنوانی پر زرق و برق به نام طرح چشم انداز 2030 انجام می شود و در این میان کسانی که عادت کرده اند حتی به خود نیز دروغ بگویند ٬ برای این طرح ها تبلیغ می کنند .
برخی از کارشناسان نیز با انتقاد از این طرح تصریح کردند : تعجب می کنیم چگونه چنین طرحی موفقیت آمیز معرفی می شود ٬ این ها می خواهند در خارج از عربستان سرمایه گذاری کنند و سود سه درصدی به دست آوردند در حالی که از شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در عربستان جهت ایجاد فرصت های شغلی جدید دعوت می کنند و می گویند سود بیش از 20درصد عاید آن ها می شود .
خاورم**9156**2041**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تصویب طرح تغییر ملی در کابینه عربستان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات