سفیر ایران در اسلوونی: مناسبات تهران - لوبلیانا در فضای پس از توافق هسته ای ارتقا می یابد

به گزارش ایرنا، «مرتضی درزی رامندی» در مصاحبه ای با رادیو اسلوونی با تشریح ابعاد و ویژگی‌های جغرافیایی و تاریخی ایران زمین افزود: ایران امروزی در جغرافیای جهان نه تنها ریشه‌ها و ویژگی‌های گذشته را حفظ کرده، بلکه به جهت موقعیت راهبردی، منابع زیرزمینی، ملتی هوشمند است.
سفیر ایران در اسلوونی اظهار داشت: به طور کلی، دین و مذهب به عنوان یکی از عناصر مهم در شکل گیری جامعه معاصر ایران مطرح بوده و در کنار آن، زبان فارسی به خاطر ویژگی های ممتاز خود توانسته است فراتر از زبان های قومی و محلی موجود نه تنها به عنوان محور فرهنگ و تمدن ایرانی بلکه به عنوان عامل وحدت بخش، مردم ایران در طول قرن های متمادی ایفای نقش کند.
وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی به عنوان یک نقطه عطف در تاریخ ایران با هدف رسیدن به آرمان هایی مانند استقلال و آزادی در پرتو یک نظام مردم سالاری دینی اهمیت بیشتری یافته است.
رامندی در پاسخ به سئوال خبرنگار رادیو اسلوونی درباره تشکیل جامعه ایران از اقوام و فرهنگ های مختلف و اینکه مردم ایران از کدامیک از اقوام متاثر هستند، گفت: تنوع قومی از دیرباز در ایران وجود داشته و به عنوان یک واقعیت، پذیرفته شده و هیچ گاه از آن به عنوان عاملی در تفرق و جدایی مردم ایران، یاد نشده است.
وی افزود: نکته حائز اهمیت این است که همیشه عنصر «ایرانی بودن» و تعلّق به «سرزمین مشترک» و داشتن «زبانی مشترک» عامل وفاق اجتماعی و در نتیجه تقویت ساختار هویت ملی بوده است.
سفیر کشورمان در لوبلیانا درباره چالش های اصلی اقتصادی و سیاسی با تاکید بر این که ایران یکی از قدرت های هسته ای است، گفت: جمهوری اسلامی ایران، کشوری با سابقه تاریخی، فرهنگی و تمدنی بسیار طولانی است.
رامندی اضافه کرد: ایران کشوری با ظرفیت های بسیار و 80 میلیون نفر جمعیت است و طی دهه اخیر اظهارات نادرست و تهی از حقیقت از سوی برخی دولت ها و رسانه های غربی مرتبا درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران تکرار شد.
وی افزود: آنها این اظهارات نادرست و ادعاها را دستمایه فشار سیاسی و تحریم اقتصادی قرار دادند و بر اساس آن، هم برای خود و هم برای ایران محدودیت ها و مشکلاتی را ایجاد کردند، اما پس از هزاران نفر ساعت بازدید از تاسیسات هسته ای ایران و ارائه گزارش های مختلف از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی مشخص شد که هیچگونه انحرافی در برنامه هسته ای ایران وجود نداشته و این برنامه در چارچوب معاهدات بین المللی از جمله ان.پی.تی کاملا صلح آمیز است.
سفیر کشورمان در اسلوونی با یادآوری موقعیت جغرافیایی و اقلیمی ایران به امکانات گسترده فرهنگی و گردشگری کشورمان اشاره کرد.
رامندی درباره روابط دو جانبه با اسلوونی تصریح کرد: حصول توافق هسته ای و پس از آن آغاز روند اجرایی آن که با 'هجوم' هیات های عالی رتبه سیاسی و اقتصادی اروپایی جهت سفر به ایران همراه شد، باعث شده است فصل جدید در روابط ایران و جامعه جهانی آغاز شود.
وی گفت: این توافق همچنین عزم مقامات سیاسی و کارگزاران اقتصادی اسلوونی را به منظور توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری با کشورمان دو چندان کرده و تجار و صاحبان صنایع بزرگ اسلوونی که حتی پیش از حصول توافق هسته ای جهت حضور در ایران و همکاری با شرکت های ایرانی پیشگام بودند، با اجرایی شدن برجام با انگیزه دو چندان وارد مذاکره و همکاری با طرف های ایرانی شدند.
سفیر ایران در اسلوونی خاطر نشان کرد: در یک سال اخیر در حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی همچنان شاهد رایزنی‌ها و رفت و آمدهای سازنده‌ای در سطوح مختلف بوده‌ایم که اوج آن سفر ماه گذشته «پوچیوالشک» وزیر توسعه اقتصادی و فناوری اسلوونی به ایران همراه هیاتی تجاری با حضور بیش از 45 شرکت مهم اسلوونی بود.
اروپام**436**1572

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سفیر ایران در اسلوونی: مناسبات تهران - لوبلیانا در فضای پس از توافق هسته ای ارتقا می یابد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات