سرمایه گذار خارجی، سرمایه گذار فضایی

ذهنیت ما ایرانیان نسبت به مفهوم سرمایه نیز چندان روشن نیست.

سرمایه گذار خارجی ترکیب واژگان جالبی است: شخص یا شرکتی خارجی که بخشی از سرمایه اش را در کشوری دیگر به امانت بگذارد. مهم ترین مولفه های معنایی این ترکیب عبارتند از: سرمایه و اعتماد. در این ترکیب اما واژه «خارجی» نیز نقش ایفا می کند؛ واژه ای که در زبان شناسی سیاسی ایرانیان چندان خوش آهنگ نیست. در این مختصر می کوشیم تا چند پیش فرض رایج را در حوزه مفهوم سرمایه گذاری خارجی نقد کنیم. اجازه دهید واژه به واژه پیش برویم.

سرمایه گذار: واقعیت این است که ذهنیت ما ایرانیان نسبت به مفهوم سرمایه نیز چندان روشن نیست. نتایج یک جست و جوی کمی در 50 متن اقتصادی مرتبط با سرمایه گذاری در ایران از تاریخ 20 تا 30 اردیبهشت سال جاری یعنی یکی از دو فصل همایش های مربوط به سرمایه گذاری در ایران نشان می دهد که 294 بار ترکیب «سرمایه گذار» به کار رفته است.

از این تعداد 153 بار «سرمایه گذار خارجی» استفاده شده و 47 بار «سرمایه گذار داخلی» و فقط 5 بار واژه «سرمایه» به تنهایی به کار رفته و سایر ترکیبات مانند «سرمایه دار» نیز کلا از صحنه غایبند. نتایج این جست و جوی ساده ممکن است معرف جامعه آماری دقیقی نباشد؛ اما بیایید بازی با کلمات و توجیهات علمی و روش تحقیقی را کنار بگذاریم و واقعیت ها را آن طور که هست ببینیم. عموم ایرانیان نخبه، به گواهی این متون، سرمایه گذاری را در سرمایه گذاری خارجی خلاصه می کنند.

بی آنکه به نوع و ماهیت سرمایه و الزامات گذاردن آن توجه کنند. گویی «سرمایه گذار خارجی» موجودی فرازمینی یا عنصری شیمیایی است که در شرایط پسابرجام ناگزیر به ترکیب با عناصری همگن در ایران است، چنین نیست. چند آسیب به این نگاه وارد است، اول اینکه سرمایه گذاری را غالبا فرآیندی خارجی محور به تصویر می کشد و سرمایه گذار ایرانی را به محاق می برد. (می دانستید که در خوش بینانه ترین شرایط و در صورت تحقق همه پیش بینی ها، سرمایه های خارجی کمتر از یک پنجم نیاز کشور به سرمایه گذاری را تامین می کنند؟)

دوم اینکه واژه «خارجی» به خودی خود مشکل زا است. تقریبا هیچ کشور سرمایه پذیری در جهان سرمایه گذاری را دست کم از منظر تبلیغاتی و رسانه ای به داخلی و خارجی تفکیک نمی کند. حتی وقتی بر امتیاز مالکیت صددرصدی شرکت یا تجارت ثبت شده خارجیان تاکید می کنند از به کار بردن واژه «خارجی» پرهیز می شود. «غیریت سازی» راهبردی گفتمانی است که جز برای تفکیک خودی و غیرخودی به کار نمی رود و در مباحث اقتصادی این راهبرد، یک سم مهلک است؛ سمی که در هر دو سو به یک اندازه تخریب می کند: هم سرمایه گذار غیرایرانی را نگران می کند و هم مخاطب داخلی را نسبت به موضوع بیگانه می سازد.

نکته سوم و آخر اینکه، ظاهرا در کشور ما هر سرمایه گذار خارجی با دیگری برابر نیست. منطقه آزاد چابهار را در نظر بگیرید: بهشتی آرمانی برای سرمایه گذاران افغان. سال هاست که سرمایه گذاران افغان علاقه مند به مشارکت در طرح های تجاری و اقتصادی چابهار همتراز با سایر سرمایه گذاران خارجی به رسمیت شناخته نمی شوند. طی دو سال و نیم گذشته و به همت دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، مشکلات این سرمایه گذاران وفادار و کم توقع به تدریج کم شده است؛ اما کلید حل تمام مشکلات در دست مناطق آزاد نیست.

سرمایه گذار افغان پایش را که از محدوده منطقه آزاد چابهار بیرون می گذارد با انبوهی از قوانین محدودکننده رو به رو است: از تردد آزادانه کامیون هایش در خط مرزی تا قوانین دست و پاگیر سرزمین اصلی. در مجموع سرمایه گذاری خارجی برخلاف تصور، موضوعی نوپا در کشور ماست. تحقق نسبی این مفهوم در گرو شناخت دقیق مساله است و این شناخت جز با بر هم زدن برخی انگاره های ذهنی مان ممکن نیست.

دنیای سفر این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است. سرمایه گذاری خارجی ، سرمایه گذاری گردشگری هم رسانیفیسبوکلینکداینتوئیتر دیدگاه شما Comment *CAPTCHAاین سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. سوال ریاضی * 8 + 8 = این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. Leave this field blank 1 اخبار جدید ^ روستای گوران؛ موزه زنده مردم شناسی روستای گوران؛ موزه زنده مردم شناسی بومیان روستای گوران در قشم می خواهند اقامتگاه بومی راه اندازی کرده و از مهمانان با نشان دادن فرهنگ روستایی خود پذیرایی کنند... ^ رونق گردشگری دریایی در قشم؛ بدون ویزا رونق گردشگری دریایی در قشم؛ بدون ویزا شنیده ها حاکی از آن است، برنامه سفر بدون ویزای ایرانیان به عمان با راه اندازی نخستین خط دریایی (جزیره قشم-بندرخصب عمان) بعد از ایام ماه مبارک رمضان آغاز می شود، همچنین پذیرش گردشگران خارجی از این خط دریایی بدون ویزا انجام خواهد شد... ^ شناسایی 2000 جاذبه طبیعی گردشگری در کشور شناسایی 2000 جاذبه طبیعی گردشگری در کشور مدیرکل همکاری و توافق های ملی گردشگری و دبیرکمیته ملی طبیعت گردی کشور گفت: براساس سند طبیعت گردی 2 هزار جاذبه طبیعی گردشگری در کشور شناسایی شده است... خبرهای جدید ادامه ... ثبت ملی نخ ریسی عبا و حصیربافی به نام استان بوشهر سرمایه گذار خارجی، سرمایه گذار فضایی روستای گوران؛ موزه زنده مردم شناسی رونق گردشگری دریایی در قشم؛ بدون ویزا شناسایی 2000 جاذبه طبیعی گردشگری در کشور افتتاح نمایشگاه صنایع دستی در استان چهارمحال و بختیاری 7 تکنولوژی که صنعت هتلداری را متحول کرد دعوت فائو از کودکان ایرانی برای طراحی پوستر و ویدئوی روز جهانی غذا رشد 26 درصدی جرایم زیست محیطی در سال گذشته میلادی خبرهای پربازدید تهدیدها و فرصت های گردشگری در قشم مشاور دبیرکل سازمان ملل از کاخ نیاوران دیدن کرد اسپهبد خورشید فقط یک غار نیست صدور مجوز اوفک برای فروش ایرباس تا پایان ژوئن ناجا با مراکز پذیرایی بدون مجوز در ماه رمضان برخورد می کند اقامتگاه بومگردی برند گردشگری ایران گردشگری جامعه محور گزارش و مصاحبه های گردشگری کانال رسمی دنیای سفر عضویت شما در خبرنامه ثبت شد sample@website.com سرویسهای خبری گردشگری هتلداری تورگردانی میراث فرهنگی صنایع دستی محیط زیست حمل و نقل تکنولوژی آموزش ویژه دنیای سفر گوناگون از دنیای سفر چند رسانه ایدنیای سفر درباره دنیای سفر تبلیغات در دنیای سفر بازارچه سفرعضویت در خبرنامه facebooktwittergoogle plusinstagramrss با نام بردن از "خبرگزاری دنیای سفر" در بهره گیری از نوشته ها، تلاش ما را ارج نهید. ©1395 Donyaye Safar

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمایه گذار خارجی، سرمایه گذار فضایی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات