تصویب لایحه 'مغایرت مصوبات شورای عالی شهرسازی با وظایف این شورا' در شورای اسلامی مشهد

به گزارش ایرنا، در یکصد و بیست و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد لایحه شهرداری مبنی بر عدم انطباق مصوبات اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری با وظایف این شورا خارج از دستور کار این جلسه وارد صحن و بررسی شد.
رئیس کمیسیون فنی و عمران شورای اسلامی شهر مشهد در زمینه این لایحه گفت: برابر ماده 7 قانون تاسیس شهرسازی و معماری ایران، مصوبات شورای عالی شهر سازی و معماری در صورتی برای شهرداری لازم الاجراست که براساس ماده 2 قانون مزبور بوده و در راستای حدود وظایف و اختیارات شورای مذکور باشد.
مهدی ذاکرالحسینی افزود: طبق این لایحه مصوبات شورای عالی شهرسازی در تاریخ
18 اردیبهشت و سوم خرداد امسال طبق قانون شوراها مغایر با وظایف این شوراست لذا شهرداری موظف است به منظور پاسخگویی به شهروندان مطابق طرح جامع و تفصیلی موجود عمل کند.
وی اظهار کرد: همچنین ضوابط بلند مرتبه سازی در این کلانشهر بر اساس طرح پارت (طرح ضوابط بلندمرتبه سازی فعلی مشهد) است که ساخت و ساز در 10 طبقه مجاز می باشد.
ناظر شورای اسلامی شهر مشهد در مخالفت با این لایحه گفت: ابلاغیه شورای عالی شهرسازی و معماری از آنجا که در روزنامه رسمی کشور چاپ شده قانونی و لازم الاجراست.
سید جلال فیاضی افزود: اگر به قانون اعتراض داریم باید آنرا از مسیر دیوان عدالت اداری پیگیری کنیم نه در جلسه شورای شهر بنابراین شورا نباید خارج از قانون عمل کند.
علی اصغر نخعی رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه گذاری شورای شهر مشهد نیز در موافقت با این لایحه گفت : مصوبات شورای عالی شهرسازی مراحل قانونی برای ابلاغ را طی نکرده لذا نمی توان به عنوان قانون به آن استناد کرد.
شهردار مشهد نیز در این باره گفت: طبق قانون شوراها طرح های جامع و تفصیلی شهر باید به تایید شورای اسلامی شهر برسد ولی هیچ یک از مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری به تایید شورای اسلامی شهر نرسیده است.
سید صولت مرتضوی افزود: بر اساس قانون تا طرح جامع مصوب جدید ابلاغ نشود شهرداری موظف است طبق طرح های جامع و تفصیلی موجود عمل کند بنابراین اقدامی غیرقانونی در سطح شهر انجام نشده است.
وی ادامه داد: مصوبه شورای عالی شهرسازی برای بلندمرتبه سازی و عدم صدور پروانه برای ساخت و سازهای بیشتر از شش طبقه در مشهد، مسیر قانونی را طی نکرده است.
در این جلسه لایحه مزبور با 22 رای موافق و یک رای مخالف تصویب شد.
سوم خرداد ماه جاری در قالب چهارمین نشست امسال شورای عالی معماری و شهرسازی، تخلفات شهرداری مشهد در صدور پروانه ‌های ساخت خارج از مصوبه ‌های کمیسیون ماده 5 مطرح شده بود.
در این جلسه بیان شده بود که تخلف در شهرسازی با شهرفروشی در بسیاری از شهرداریها به رویه جاری تبدیل شده و به موضوع شهرفروشی به منظور تامین درآمد شهرداریها مبدل گشته است.
طبق مصوبات ابلاغی شورای عالی شهرسازی و معماری به استانداری خراسان رضوی، صدرو پروانه برای تراکم های بیشتر از شش طبقه در شهر مشهد تا زمان ابلاغ طرح جامع ممنوع است.
7505 / 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تصویب لایحه 'مغایرت مصوبات شورای عالی شهرسازی با وظایف این شورا' در شورای اسلامی مشهد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات