سوادآموزی بيش از 700 هزار افغان در ایران

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی از آموزش بيش از 700 هزار نفر از اتباع افغاني طي 30 سال گذشته درنهضت سوادآموزی ایران خبرداد. خبرگزاری ایسنا: رئیس سازمان نهضت سواد آموزی از آموزش بيش از 700 هزار نفر از اتباع افغاني طي 30 سال گذشته درنهضت سوادآموزی ایران خبرداد.

علي باقرزاده در نشست مشترك با محمد رحيمي، معاون سواد آموزی وزارت معارف افغانستان كه در ساختمان شماره يك سازمان برگزار شد،  با بيان اين که  سال پس از صدور فرمان تاسیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور توسط امام خمینی (ره)، سند جهانی آموزش برای همه (EFA) در دستور کار قرارگرفت، اظهار كرد: امام خمینی (ره) در پيام خود به مناسبت تاسيس سازمان نهضت سوادآموزي در كشور، با سواد شدن را مهم‌تر از مسکن و بهداشت عنوان مي‌كنند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اين كه طي 30 سال گذشته بالغ بر700 هزار نفر از اتباع کشور افغانستان در ايران از برنامه‌های سوادآموزی استفاده كرده‌اند، تصريح كرد: نرخ باسوادی جمعیت افغانی در ايران را از شش درصد به بیش از 62 درصد افزایش داده‌ایم .

وي با تاكيد بر اين كه در اوایل انقلاب، بیشتر اتباع افغانستان در ایران باسواد شده و تحصیل کرده بودند، خاطرنشان كرد: در سال‌های اخیر وضعیت سواد معکوس شده و اغلب مهاجرین اتباع افغانستان بی‌سواد یا کم سواد هستند .

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بيان اين كه خدمات جمهوری اسلامی ایران فقط منوط به سوادآموزی نمی‌شود، افزود: ايران در آموزش رسمی، بالغ بر 300 هزار دانش آموز در مدارس كشور را طي چند سال گذشته سازماندهی كرده است و در سال جاری هم حدود 430 هزار دانش آموز اتباع افغانستان در کلاس‌های درس مدارس ثبت نام شده‌اند.

باقرزاده به دیدار رئیس جمهور افغانستان با رهبر معظم انقلاب اشاره و بيان كرد: مقام معظم رهبري (مدظله العالي) دستور دادند تا اتباع افغانی همانند اتباع ایرانی در مدارس ثبت نام شوند و هيئت دولت نيز ماه گذشته این موضوع را تصویب کرد و به عنوان یک مصوبه اجرایی ابلاغ شده است.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سوادآموزی بيش از 700 هزار افغان در ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات