4 میلیون و 800 هزار نفر واجد دریافت کارت ملی هوشمند در خراسان رضوی هستند

کارت ملی هوشمند مدیرکل ثبت احوال استان خراسان رضوی گفت: کل جمعیت واجد شرایط اخذ کارت ملی هوشمند در استان چهار میلیون و ۸۰۰ هزار نفر هستند که از این تعداد ۵۱۶ هزار نفر ثبت نام کردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، از سال 1385 پروژه کارت هوشمند ملی کلید خورده است و در سال 1387 این پروژه به سازمان ثبت ‌احوال سپرده شد و نهایتاً در سال 1389 پیش پایلوت آن در استان قم اجرا شد.

یکی از برنامه‌های مهم و فعلی سازمان ثبت احوال پس از صدور شناسنامه‌های هوشمند، صدور کارت‌های شناسایی ملی هوشمند بود که در این رابطه بخشی از درخواست‌های متقاضیان کارت ملی هوشمند انجام شده و کل این فرایند در یک بازه زمانی 4 ساله به پایان می‌رسد.

بر اساس فراخوانی که از سوی سازمان ثبت احوال انجام می‌شود در 4 سال آینده هر سال 15 میلیون کارت هوشمند ملی به آحاد جامعه داده می‌شود تا پروژه کارت هوشمند برای افراد 15 سال به بالا در کشور به اتمام برسد.

از مجموع جمعیت 6 میلیون و 133 هزار و 618 نفری خراسان‌رضوی 71.7 درصد جمعیت شهری و 28.3 درصد جمعیت روستایی استان هستند؛ همچنین درصد جمعیت مردان خراسان رضوی 50.2 درصد و زنان استان 49.8 درصد بوده و خراسان رضوی پس از تهران رتبه دوم جمعیت کشور را دارا است و مشهد نیز رتبه نخست جمعیت استان را دارد.

به همین منظور و در جهت آشنایی بیشتر با نحوه دریافت کارت ملی هوشمند از لحظه ثبت‌نام تا لحظه دریافت آن گفت‌وگویی را با محمدحسن نیری مدیرکل ثبت احوال خراسان رضوی صورت داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

تسنیم: فرایند صدور کارت ملی هوشمند تا چه زمانی به طول می‌انجامد؟

نیری: کل جمعیت واجد شرایط اخذ کارت ملی هوشمند در خراسان‌رضوی چهار میلیون و 800 هزار نفر هستند که از این تعداد 516 هزار نفر ثبت نام کردند و 285 هزار نفر کارت خود تحویل گرفتند و از این تعداد نیز 155 هزار نفر کارت اولی هستند.

تا پایان امسال برای یک میلیون و 500 هزار نفر از مردم استان کارت ملی هوشمند صادر می‌شود و کارت کل جمعیت استان به تدریج و در یک فرایند 4 ساله صادر می‌شود.

تسنیم: در رابطه با تکمیل اطلاعات الزامی در صفحه پیش ثبت‌نام کارت ملی هوشمند بفرمایید و اینکه چه تعداد دفتر پستی و پیشخوان جهت ارائه خدمات فعال هستند؟

نیری: در صفحه پیش ثبت‌نام باید اطلاعات و مشخصات کامل شناسنامه‌ای فرد متقاضی به همراه والدین، همسر و فرزندان وارد شود و واردکردن شماره‌های ملی نامبردگان در این لیست الزامی است.

تمامی کارت‌های شناسایی ملی تا پایان امسال دارای اعتبار بوده و جهت تعویض این کارت‌ها با کارت‌های ملی هوشمند هم اطلاع‌رسانی لازم از سوی سازمان ثبت احوال صورت می‌پذیرد.

در حال حاضر 22 دفتر پیشخوان در مشهد و 7 دفتر هم در شهرستان‌های سبزوار، نیشابور، تربت حیدریه و قوچان آماده ارائه خدمات هویتی به مراجعه‌کنندگان هستند؛ همچنین 7 دفتر پیشخوان و 6 دفتر پستی مشهد و 20 دفتر پستی در سطح شهرستان‌های استان هم نسبت به ارائه خدمات شهروندی کارت ملی هوشمند اقدام می‌کنند.

تسنیم: ویژگی‌های عمده چیست و فرایند صدور کارت ملی هوشمند در چند مرحله انجام می‌شود؟

نیری: کارت ملی هوشمند با دارابودن تراشه الکترونیک علاوه بر تأمین نیازهای دیداری مورد انتظار از کارت شناسایی مانند مشخصات اصلی هویتی و عکس صاحب آن، امکان ایجاد ارتباط الکترونیکی پایانه‌های مختلف در هر نقطه‌ای از کشور را با پایگاه اطلاعات جمعیتی و مرکز تأیید و تصدیق (ریشه) فراهم می‌کند که به واقع می‌توان گفت کلید ورود به دولت الکترونیک بوده است.

ارائه هویت دیجیتال به منظور تصدیق هویت در فضای سایبری و صدور گواهی، امکان ایجاد و بهره‌برداری از امضاء الکترونیک با استفاده از مشخصات بیومتریک افراد، امکان بهره‌برداری دیداری از مشخصه‌های چاپی کارت ملی هوشمند از جمله مشخصات و عکس و ایجاد امکان تصدیق دو طرفه و کنترل همزمان کارت و صاحب آن از ویژگی‌های عمده کارت ملی هوشمند بوده است.

پس از فراهم شدن شرایط و امکانات صدور کارت ملی هوشمند و با توجه به الزامات قانون برنامه ششم توسعه صدور و تحویل آن در دستور کار سازمان ثبت احوال قرار گرفته است.

این فرایند در سه زیر فرایند اصلی شامل پیش ثبت‌نام، تکمیل ثبت‌نام و تحویل کارت و فعال‌سازی امضاء الکترونیک طراحی شده است و این کارت برای افراد 15 سال به بالا صادر می‌شود که افراد 15 ساله پس از تعویض شناسنامه سبز رنگ موقت با شناسانامه قهوه‌ای دائمی این فرایند را انجام می‌دهند.

تسنیم: درباره اقدامات متقاضیان کارت ملی هوشمند در مرحله پیش‌ ثبت‌نام بگویید و اینکه چه فرآیندی در این زمینه رعایت می‌شود.

نیری: این فرایند که رأساً توسط مردم و برروی پرتال سامانه خدمات کارت ملی هوشمند قابل انجام است اعلام آمادگی متقاضیان را جهت صدور این کارت در دستور کار خود قرار می‌دهد و تمام متقاضیان بالای 15 سال می‌توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی: WWW.NCR.IR نسبت به ثبت‌نام و ارسال تقاضای خود اقدام کنند.

پس از ارسال تقاضا و راستی‌آزمایی اطلاعات هویتی اولیه توسط پایگاه اطلاعات جمعیتی نسبت به ارائه مجوز ثبت‌نام نهایی اقدام گردیده و فرد متقاضی می‌تواند با انتخاب و تعیین محل و زمان مراجعه خود به پیشخوان تکمیل ثبت‌نام نسبت به نوبت‌گیری اقدام کند و هیچ وجهی در مرحله پیش ثبت‌نام دریافت نمی‌شود.

تسنیم: در رابطه با اقدامات متقاضیان کارت ملی هوشمند در مرحله تکمیل ثبت‌نام نیز توضیحاتی ارائه دهید و اینکه این پروسه دارای چه خصوصیاتی است.

نیری: این فرایند به دلیل آنکه توسط پیشخوان‌های خدمات شهروندی کارت ملی هوشمند انجام می‌شود می‌تواند در اختیار بخش غیردولتی هم قرار بگیرد تا مردم ضمن امکان دسترسی راحت و سهولت بیشتر بتوانند تقاضاهای خود را تکمیل کنند.

در این مرحله فردی که کد رهگیری از سامانه پیش ثبت‌نام دریافت کرده و تعیین نوبت داشته است می‌تواند با ارائه اصل شناسنامه خود و سایر اطلاعات لازم در مورد والدین، همسر و فرزندان به پیشخوان انتخاب شده خود مراجعه کنند.

در محل پیشخوان با اخذ مشخصات بیومتریک شامل تصویر زنده (LIVE)، اثر 10 انگشت دست، اسکن مدارک و تکمیل مشخصات هویتی نسبت به تأیید و تکمیل ثبت‌نام اقدام کرده و تقاضای آن جهت صدور کارت ملی هوشمند به سازمان ثبت احوال ارسال می‌شود.

تسنیم: متقاضیان کارت ملی هوشمند در مرحله تحویل کارت و فعال سازی امضاء الکترونیک چه اقداماتی را باید انجام بدهند؟

نیری: پس از وصول کارت صادر شده از سازمان با مراجعه مجددفرد متقاضی به دفتر با تطبیق دیداری و سیستمی (اخذ مجدد اثر انگشت و کارت خوان) اطلاعات کارت، پایگاه و فرد با یکدیگر تطبیق داده می‌شوند و پس از تصدیق کارت تحویل صاحب آن می‌شود؛ همچنین امضاء الکترونیک فرد هم در این مرحله فعال می‌شود و وی می‌تواند از آن در پایانه‌های مرتبط با پایگاه اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال استفاده کند.

تسنیم: تعرفه قانونی صدور کارت ملی هوشمند به چه میزان است؟

نیری: تعرفه قانونی صدور کارت ملی هوشمند 17 هزار و 200 تومان است که در زمان نهایی شدن ثبت‌نام دریافت می‌شود؛ همچنین نرخ دستمزد خدمات اینترنتی 5 هزار تومان بوده و حق‌الزحمه تبت نام هم 10 هزار و 800 تومان بوده است.

گفت‌وگو از سیدمحمد شخص‌امام‌پور

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «4 میلیون و 800 هزار نفر واجد دریافت کارت ملی هوشمند در خراسان رضوی هستند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات