بايد از تجارب نهضت سوادآموزی برای افغانستان استفاده کرد

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رحیمی در دیدار با رئیس سازمان نهضت سواد آموزی، ضمن تشکر از فرصت فراهم شده در ایران، اظهار كرد: امیدوارم از ظرفیت ها، دستاوردها و تجارب سازمان نهضت سوادآموزی جمهوری اسلامی ایران برای افزایش سواد مردم افغانستان استفاده لازم و کافی را ببریم.

معاون سواد آموزی وزارت معارف افغانستان با بیان این كه جمهوری اسلامی ایران دستاورد بسیار خوبی در باسواد کردن جمعیت کشور خود داشته است، تصریح كرد: طبق آمارهای بیان شده درصد باسوادی از ۴۸ درصد سال ۱۳۵۵ به ۹۵ درصد در سال ۱۳۹۴ رسیده است و این افتخار بزرگی است كه افغانستان هم می تواند از این تجربه استفاده كند.

وی خاطرنشان كرد: وضعیت سواد درکشور افغانستان در جمعیت ۱۵ سال و بالاتر حدود ۴۰ درصد است و به عبارت دیگر حدود ۶۰ درصد جمعیت مذکور بیسواد و کم سواد هستند.

رحیمی در ادامه با بیان این كه رئیس جمهوركشورمان «طرح بسیج ملی برای امحای بی سوادی» مطرح کرده اند، خاطرنشان كرد: طرح اولیه «طرح بسیج ملی برای امحای بی سوادی» آماده شده و امیدواریم با انسجام مراکز، محلات و بخش های مرتبط با سوادآموزی بتوانیم این طرح را اجرا کنیم.

معاون سوادآموزی وزارت معارف افغانستان در ادامه افزود: به دنبال به تصویب رساندن «طرح بسیج ملی برای امحای بی سوادی» هستیم و استفاده از تجارب کشورهای همسایه و دوست مانند هند، ژاپن و ایران می باشیم تا بتوانیم با بکارگیری تجارب و دستاوردها در اجرای «طرح بسیج ملی برای امحای بی سوادی»، با بی سوادی کشورمان مبارزه کنیم.

وی در ادامه اظهار كرد: براساس برنامه STG ما فرصت داریم تا سال ۲۰۳۰ یک برنامه خوب و پایه ای را برای امحای بی سوادی کشورمان تهیه و ارائه كنیم.

معاون سوادآموزی وزارت معارف افغانستان گفت: امیدوارم در این سفر با توجه به وجود پیوستگی زبانی، فرهنگی و دینی دو کشور از دستاوردهای خوب و تجارب نهضت سوادآموزی جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با بی سوادی استفاده کنیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بايد از تجارب نهضت سوادآموزی برای افغانستان استفاده کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات