روحانیون فرهنگ احسان و نیکوکاری را نهادینه کنند

برقعی قائم مقام کمیته امداد امام خمینی (ره) حل مسئله فقر و حمایت اجتماعی را اصلی‌ترین مشکل نظام های سیاسی دنیا دانست و گفت: روحانیون با استفاده از ظرفیت های ماه رمضان فرهنگ‌سازی احسان و نیکوکاری را نهادینه کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، سیدمنصور برقعی امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیران کل کمیته امداد هرمزگان، حل مسئله فقر و شکل مسئله حمایت اجتماعی را یکی از اصلی‌ترین صورت مسئله‌ها برای همه نظام های سیاسی دانست و اظهارداشت: این موضوع در تدوین برنامه پنجم نیز به عنوان یک صورت مسئله مطرح بود و تجربه خروجی برنامه‌های دستگاه‌های مربوطه بیانگر این است که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همانند دیگر کشورهای دنیا در این 2 مسئله که همبستگی و در هم تنیدگی عمیقی که با هم دارند بایستی بتواند به یک راه حل برسد که تحقق این امر نیازمند تغییر مدل‌های موجود در دنیا و ابداع روش جدید در این زمینه است.

وی در ادامه بیان‌داشت: در نظام مقدس جمهوری اسلامی همچون دیگر کشورها تلاش‌های زیادی برای فتح قله‌هایی در زمینه حل مسئله فقر و شکل مسئله حمایت اجتماعی انجام شده و به عنوان دغدغه‌ای مهم برای همه دولت‌ها محسوب شده است.

قائم مقام کمیته امداد ادامه داد: ساده‌ترین صورت مسئله این است که نظام‌های مادی با هدف ایجاد قله‌های ثروت در عرصه اقتصادی ورود کرده و رشد اقتصادی نیز منجر به ایجاد قله‌های ثروت مشده که ایجاد، بارور شدن و بلندتر شدن این قله‌ها، دره‌های فاصله را ایجاد کرده که تنها مختص به کشور ایران نیست.

وی بیان کرد: مشکلاتی از قبیل حاشیه نشینی حتی در دیگر کشورها همچون برزیل نیز به وقع پیوسته و صدها خانه‌ای که بر روی زباله‌ها احداث شده بر اثر باران سیل آسای استوایی و رانش زمین فرو می‌ریزد در کنار یک وجه بسیار برجسته‌ای از رفاه خود را نشان می‌دهد.

برقعی با بیان اینکه کمیته امداد به عنوان یک دستگاه یادگار امام راحل و تشکیلاتی عمرانی و انقلابی از دیدگاه مقام معظم رهبری بایستی بتواند خاستگاه دینی و اعتقادی ما نسبت به مسائل اقتصادی و اجتماعی است افزود: این نهاد حمایتی در جهت تبیین و نهادینه کردن نقش برجسته و موثر حرکت گسترده مردمی در حل مسئله فقر و کاهش فاصله طبقاتی و ایجاد شبکه اجتماعی بیش از پیش کند.

وی گفت: سیستم‌های حمایتی و وزارتی بهتر از کمیته امداد در دنیا ایجاد شده اما هنوز نتوانسته به خوبی جواب دهد و بعضا متلاشی شدن نظام خانواده و از بین رفتن نسل از نتایج این سیستم های حمایتی در بری کشورهاست.

قائم مقام کمیته امداد ادامه داد: از بین بردن فاصله بین عمده‌های ثروت و دره فقر با انگیزه الهی و با توجه به ذات باری تعالی و رسیدگی به اعمال در روز قیامت از آموزه های دینی بوده بنابراین باید زمینه لازم برای حضور قشر مردمی در حل مسئله فقر و رفع نیاز مستمندان فراهم شود.

برقعی تصریح کرد: حمایت اجتماعی نیز بایستی با یک حرکت عمومی و شبکه‌های در هم تنیده از ارحام و بستگان و همسایگان شکل داد وگرنه پر کردن و از بین بردن فاصله فقر و غنا به هیچ وجه از عهده یک دولت و حکومت، دستگاه و یا مجموعه خیریه ممکن نیست و نیاز است تا آمادگی لازم را در بین قشرهای مختلف مردمی ایجاد کرد.

وی ابرازداشت: نوع حرکت در راستای حل مسئله فقر در جامعه باید مردمی و همه سنین مختلف باید در این امر مهم دخیل باشند و فرهنگ سازی در زمینه انفاق، احسان و نیکوکاری به واسطه رسانه‌ها و قشر روحانیت در ماه مبارک رمضان باید در جامعه صورت گیرد.

قائم مقام کمیته امداد افزود: حضور گسترده مردم در مناسبت های مذهبی به دلیل نهادینه کرد و فرهنگ سازی مناسب است لذا باید در تحقق اهداف کمیته امداد امام خمینی(ره) در راستای رفع نیاز مستمندان جامعه به خوبی از همراهی مردم به عنوان یک سرمایه اجتماعی بهره برد.

برقعی اضافه کرد: مدیران و مسئولان باید بدانند که هیچ حرکتی بدون حضور مردم به ثمر نمی رسد و این نیازمند فرهنگ سازی صحیح در این زمینه است و باید به یک رفتار حاکمیتی تبدیل شود و کمیته امداد امام خمینی(ره) باید بتواند به عنوان یک نهاد انقلابی و حاکمیتی، جایگاه خود را  در جهت تحقق چنین هدف بزرگی پیدا کند.

قائم مقام کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به موفقیت‌های به دست آمده در کمیته امداد استان هرمزگان در زمینه ارائه خدمات به نیازمندان گفت: موفقیت به هیچ عنوان یک اتفاق فردی نیست و زیرساخت‌ها و زمینه‌های لازم برای دستیابی به نتایج خوب در زمینه ارائه خدمات بهتر به نیازمندان امری ضروری است.

وی کمیته امداد امام خمینی(ره) هرمزگان را کمیته ای آباد دانست و گفت: اگر همدلی و همکاری نباشد توفیقی حاصل نمی شود.

قائم مقام کمیته امداد تصریح کرد: انتظار می‌رود رویکرد جهادی و تحولی را در کارکرد کمیته امداد امام خمینی(ره) هرمزگان همچنان تداوم داشته و بیش از پیش تقویت شود.

وی گفت: کمیته امداد بایستی بتواند در بروز و ظهور اتفاقات مهم در زمینه رفع مشکلات و نیاز مستمندان تحت پوشش نقش برجسته و پررنگی داشته باشد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روحانیون فرهنگ احسان و نیکوکاری را نهادینه کنند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات