چگونه آسمان تهران میزبان ریزگردها شد؟

به گزارش مشرق، مریم نادری مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: ارزیابی هفتگی کیفیت هوای تهران نشان می­ دهد پایتخت طی هفته گذشته (روزهای ۸ الی ۱۴ خرداد) در شرایط سالم به سر برده بود. در تمام روزهای هفته شرایط ناپایدار جوی کمابیش برقرار و به طور مستقیم در چگونگی توزیع آلاینده ­ها در سطح منطقه موثر بوده است.

به گفته نادری، در بیشتر ساعات روزهای اوایل هفته، وزش باد با بزرگی نسبتا متوسط (متغیر بین ۲ تا ۴ متر­بر­ثانیه) رخ داده و تنها ساعات بعدازظهر همراه با وزش باد قوی بوده است. این شرایط تا روز دوشنبه همچنان برقرار بوده و طی روزهای شنبه تا دوشنبه تغییر محسوسی در غلظت ذرات معلق مشاهده نشده است. به تدریج از شبانگاه دوشنبه بر میزان ناپایداری جوی افزوده شده و سرعت باد به ویژه از نواحی غربی روند افزایشی داشته است.

در پی این ناپایداری، فعالیت سامانه کم­ فشار روی کشورهای حاشیه غربی کشور منجر به وزش باد شدید و وقوع پدیده گرد­و­غبار در این مناطق شد. به تدریج جریان شدید باد نشأت گرفته از سمت غرب همراه با خیزش گرد­و­خاک به استان­های غربی کشور و با غلظت کمتر به سمت استان تهران گسترش یافت و باعث افزایش قابل توجه غلظت ذرات معلق به ویژه طی پنجشنبه بعدازظهر شد.

وزش باد شدید با سرعت متغیر بین ۷ تا ۱۳ متر بر ثانیه با جهت غالب ­غربی افت کیفیت هوای پایتخت را به دنبال داشت. هرچند حاکمیت وضعیت جوی ناپایدار، افزایش رطوبت نسبی و فراهم شدن شرایط برای بارش پراکنده در شبانگاه پنجشنبه منجر به کاهش غلظت آلاینده­ ها شد اما در روزهای اخیر (۱۶تا ۱۸ خرداد) وزش باد شدید غربی و جنوب غربی انتقال بیشتر گرد و غبار را به دنبال داشت.

اطلاعات غلظت آلاینده­ ها بر اساس داده­ ایستگاه ­های شرکت کنترل کیفیت هوا و اطلاعات هواشناسی اندازه گیری شده در ایستگاه مهرآباد از پایگاه اطلاعات دانشگاه وایومینگ تهیه شده است.

میانگین تغییرات ساعتی غلظت آلاینده های ۲.۵PM  و ۱۰PM در ایستگاه­های سنجش آلودگی شهر تهران طی تاریخ ۸ الی ۱۴ خرداد ماه سال ۱۳۹۵ همراه با پارامترهای هواشناسی (سرعت باد، دما و رطوبت نسبی)


[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چگونه آسمان تهران میزبان ریزگردها شد؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات