مجلس دهم آغاز به کار کرد

مراسم افتتاحیه مجلس دهم با حضور منتخبان مردم آغاز شد. به گزارش نامه نیوز، عبدالرضا هاشم زایی منتخب مردم تهران رئیس سنی مجلس خواهد بود.

تاکنون بسیار از مقامات کشوری و لشکری در مجلس حضور یافته اند. رحمانی فضلی، باهنر، اکبری، اژه ای ، رحیم صفوی، فیروزآبادی، قالیباف، جعفری دولت آبادی، مجید انصاری، سیف ،طیب نیا از این جمله اند.

هاشمی، روحانی، سیدحسن خمینی، ناطق نوری، آملی لاریجانی، علی لاریجانی، جهانگیری و حدادعادل نیز لحظاتی پیش وارد مجلس شدند.

همچنین، تعدادی از سفرا، بازیگران و ورزشکاران نیز در میان دعوت شدگان نیز وجود دارند.

عبدالرضا هاشم زاهی رییس سنی مجلس دهم در نطق خود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عمر صد و ده ساله تاسیس نهضت پارلمان در ایران، گفت: مجلس نهادی از منطق و دموکراسی در اندیشه اسلامی است که نشان می دهد هیچ مقامی ابدی و همیشگی نیست.

وی تصریح کرد: این تغییر و تحولات نشان می دهد که هیچ حزب و جناح فکری برای همیشه اکثریت را در دست ندارد و در یک نظام مردمسالار همواره این امکان وجود دارد که اکثریت به اقلیت تبدیل شود و بالعکس و کسی حق ندارد به نام حکومت اکثریت حقوق اقلیت را نقض کند.

اهم اظهارات رییس سنی مجلس دهم را در ادامه بخوانید؛

*در نظام جمهوری اسلامی ایران در این قریب 4 دهه گذشته همه جناح‌های سیاسی به تجربه حکمرانی دست یافته اند، اما این نیز گذراست و مهم آن است که حدود و حقوق یکدیگر را رعایت کنیم.
*مجلس دهم نقطه عطفی در نظام مردمسالاری نوپای ماست، مردم در بیشترین حوزه ها به تغییر و تحول رای دادند، رای دهندگان خواهان تغییر در موضع سیاسی مجلس خصوصا نسبت به دولت هستند. مجلس دهم می تواند به اتکای رای مردم روحیه جسارت در تصمیم گیری و انسجام در حکمرانی را در قوه مجریه و دولت بدمد و تقویت کند.

*رای دهندگان با رای خود در اکثریت حوزه‌ها انتخابیه به احزاب و ائتلاف های انتخاباتی و افراد به افکار و برنامه ها رای دادند. گرچه به علل تاریخی هنوز حزب جایگاه ارجمندی در انتخابات ندارد ولی رای ملت در انتخابات بهترین بستر برای نظام حزبی برنامه محور است.
*نظم فراکسیونی در آغاز مجلس دهم می تواند شروع خوبی برای این کار باشد، این نظام فکری محدود به هیچ جناحی نیست و اساس رشد و توسعه ملت ایران است.

*مردم با رای به نسل تازه نخبگان، سیاستمداران و جوانان نشان دادند که فقط به یک برنامه سیاسی رای نداند رای آنها دارای معنا و و مفهوم اجتماعی است که خواستار خروج از دایره‌های محدود سیاسی هستند.
*موضوع مهم مجلس نهم و دهم موضوع برجام بوده است. برجام اگرچه واجد عناصر ارزشمند و قابل بحث است ولی باید فراتر از برجام به اراده و اقتدار ایران در اجرای برجام اندیشید. ملت ایران در تداوم حق مسلم خود در بهره برداری از انرژی هسته‌ای به این نتیجه رسید که برجام را امضا کند.
*برجام نماد اقتدار و انسجام نظام است و مجلس به عنوان نهاد قانونی و نظارتی از حداکثر درست و قانونی برجام استفاده خواهد کرد.

*برجام اما برای ما نه یک هدف که یک وسیله است، وسیله برای تقویت امنیت ملی از طریق تقویت انسجام داخلی، آشتی جناحهای سیاسی و توافق بر سر قواعد سیاسی، تقویت اقتصاد ملی ایران از طریق جذب سرمایه خارجی، رشد کارافرینی و جذب تکنولوژی خارجی و ارتقای توانمندی اقتصاد بومی. از سوی دیگر تقویت اقتدار بومی از طریق تنش زدایی در روابط خارجی ممکن است.
*اقتصاد ایران در شرایط خطیری قرار دارد، عبور از تورم لازم بود ولی کافی نیست و باید برای عبور از رکود تدبیری عاجل انجامید. دولت باید برای تقویت اقتصاد ملی با دعوت از سرمایه های خارجی، توان مشارکت و رقابت سرمایه گذاران داخلی را فراهم سازد.

*کوچک سازی اقتصاد داخلی، مقرررات زدایی، رقابت افزایی و رانت ستیزی اساس استراتژی اقتصاد مقاومتی است. سنت الهی بر تغییر و تحول است اگر ما خویش را تغییر ار ندهیم و زمینه تغییر را فراهم نسازیم و برای بهبود اوضاع کشور تلاش نکنیم و عمر مجلس را به نزاع و رقابت های بیهوده بیالاییم تاریخ ما را نخواهد بخشید.


[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مجلس دهم آغاز به کار کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات