گل خندانی تا کلوخ اندازی، ماه رمضان در قزوین از گذشته تاکنون

به گزارش ایرنا، سنت های مذهبی مردم قزوین که ریشه در فرهنگ غنی و اصیل اسلامی دارد، به دلایل گوناگون در گذر زمان نه تنها دچار خللی نشده، بلکه روز به روز بر عظمت، گسترش و تابناکی آن نیز افزوده شده است.
در این میان آداب ماه مبارک رمضان، بخشی از فرهنگ آئینی مردم این دیار است که با ریشه های عمیق مذهبی مورد توجه همگان قرار دارد.
رسم های کهن به یادگار مانده از قرن ها پیش در پیچ و خم راه تاریخ، به عصر حاضر رسیده که با برخورداری از غنای بالا و معنویت خاص، نه تنها مردمان شهر دارالمومنین، بلکه همگان را در سراسر گیتی با شور و شوق به خود فرا می خواند.
آری، رمضان، ماه رحمت و مغفرت الهی، ماهی که عاشقان کوی دوست، ماه های رجب و شعبان را برای ورود به این ضیافت الهی و درک شب قدر، گرامی می دارند.
نظافت خانه ها، استهلال و رویت ماه، مناجات و سحر خوانی، خواندن اذان بر پشت بام ها، موعد سحر و افطار، غذاها و خوراکی ها، مراسم پیشواز و عید فطر از جمله آئین های ماه رمضان در گذشته بود که در هر شهر و روستا، با ترتیب و ترکیب خاصی انجام و در شهر قزوین نیز با رسم های خاص خود دنبال می گردید.
البته با گذشت زمان، سحرخوانی و سردادن اذان صبح در پشت بام ها دیگر به شکل گذشته رایج نیست اما در روزهای این ماه مبارک پخش سه وعده اذان از بلندگوی مساجد، کم و بیش ادامه داشته و بیشتر مردم نیز اوقات شرعی را از طریق پخش اذان آگاه می شوند.
روزه داری مومنان در قزوین به طور معمول در برخی روزهای ماه شعبان، به ویژه دهه آخر آن آغاز و جمعی از مومنان برای آماده شدن و استقبال از این ماه، چند روز از ماه رجب و شعبان و یا تمامی این دو ماه را روزه می گیرند.
یکی از آداب و رسوم استحبابی قزوینی ها، استهلال یا 'رویت هلال ماه' در آخرین غروب ماه شعبان و همزمان با شب اول ماه رمضان است که دیدن هلال نازکی از ماه، ورود به ماه رمضان و ضیافت خدا را نوید می دهد.
برای دیدن هلال ماه رمضان، آئین های جالب توجهی در گذشته وجود داشت و هم اکنون نیز کمابیش، به ویژه در روستاها انجام می شود، ازجمله اینکه مردم با سینی، قرآن، آئینه و سبزه به پشت بام ها رفته و به آسمان نگاه می کنند تا ماه نمایان شود و به محض رویت ماه شب اول، با نگاه کردن به قرآن، سبزه را در آب می انداختند.
مراجعه به مراجع تقلید، سئوال از روحانی محل و علمای شهر و روستا از دیگر آئین هایی بود که مردم برای آغاز ماه مبارک رمضان و روزه گرفتن انجام می دادند.
دست کشیدن از کار و تعطیلی کسب و کار دیزی پزها، اغذیه فروشی ها، قهوه خانه ها و چلوکبابی ها در طول روز و رونق کار ساعت سازها، فروش کتاب های مذهبی، خرما و شیر فروش ها، قنادی ها، خشکه پزی ها، آش و حلیم فروش ها و نانوایی ها برای افطار از دیگر ویژگی های این ماه عزیز می باشد.
در گذشته، یک روز قبل از ماه رمضان، مراسم کلوخ اندازان در چند شهر ایران برپا می شد که این رسم در قزوین به 'گل خندانی' معروف بود.
اگر ماه رمضان مصادف با بهار و تابستان بود مردم در این روز به گردشگاه های اطراف شهر یا روستای خود رفته و با همراه داشتن انواع خوراکی‌ها و غذاهای متنوع، هر آن چه میل داشتند را خورده و به تعریف قصه، تفریح، شادی و بازی های مختلف می‌پرداختند.
اگر ماه مبارک رمضان مصادف با ماه های سرد سال همراه بود، همگی در خانه بزرگتری جمع شده و ضمن شادی، خوراکی های مختلف تناول کرده تا آماده یک ماه امساک شوند.
کسانی هم که قصد داشتند به پیشواز این ماه بروند، آئین گل خندانی را دو یا سه روز قبل از آغاز ماه رمضان برپا می کردند که البته اکنون از این آئین به جز افسانه چیزی به یاد نمانده است.
غبارروبی مساجد، صحن امامزاده ها و بقاع متبرکه از سوی اهالی محل، در آستانه ماه مبارک رمضان و استقبال گسترده مردم، به ویژه جوانان از برپایی نمازهای جماعت در مساجد، تکایا و امامزاده ها، برپایی جلسه های تفسیر و قرائت قرآن و در نهایت شرح رساله از دیگر رسم هایی بود که در این ماه مبارک دیده می شود.
سردادن سه وعده اذان در پشت بام های منازل، بیدار کردن همسایه ها برای خوردن سحری، خواندن مناجات با صدای بلند و حتی کوفتن بر طبل برای بیدارباش سحر نیز از جمله سنت های رایج در برخی روستاهای منطقه بود.
مردم قزوین در لیالی قدر نیز با برپایی آئین های ویژه از قبیل شرکت در محافل معنوی نیایش، دعاهای فرج، جوشن صغیر و کبیر، ابوحمزه ثمالی، جامعه کبیره و اقامه نمازهای 100 تا یک هزار رکعتی، حضور در مساجد و تکیه ها و سرگرفتن قرآن در شب های قدر به راز و نیاز می پرداختند.
خواندن سوره های عنکبوت، روم، دخان و به ویژه قدر از باورهای دینی مردم قزوین در شب های قدر است.
یکی دیگر از سنت هایی که هنوز نیز در گوشه و کنار شهر قزوین مشاهده می شود، برپایی محفل شادمانی در شب بیست و هفتم ماه رمضان و شب قتل ابن ملجم مرادی است.
در این شب پیرمردان و جوانان با برپایی محفل سرور و شادمانی تا هنگام سحر به خوردن تنقلات و شیرینی و شربت می پردازند.
خوردن کله پاچه همراه با سیر پخته در سحر و نوشیدن چای زیاد، پایان بخش این جشن است.
آش های حلیم، شله زرد، دوغ، رشته، امام، شیر برنج، فرنی، رنگینک و غذای قورمه سبزی از جمله غذاهایی است که بانوان این دیار برای افطار و سحری خانواده طبخ می کنند.
نان چایی، قاق، شیرمال و دویماج نیز از دیگر خوراکی هایی است که در این ماه مبارک در قزوین صرف می شود.
مومنان در قزوین معتقدند، دادن ولیمه و افطاری با نیت خیر برای مستمندان، بستگان و اقوام، علاوه بر عمل به آموزه های دینی سفارش شده، کدورت و اختلاف ها را برطرف و محبت دل ها را بیشتر می کند.
انجام کیسه دوزی در چهارشنبه‌ آخر ماه مبارک رمضان به این صورت که عده‌ای از زنان قزوینی به مسجد سنجیده این شهر رفته و ساعتی مشغول کیسه‌دوزی شده و بعد کیسه‌ها را با خود می‌بردند و تا چهارشنبه‌ سال بعد نزد خود نگاه می‌داشتند.
این عده بر این عقیده بودند که این کیسه‌ها چون در ماه رمضان و در مسجد دوخته شده، باعث افزایش رونق و روزی‌شان می‌شود اما امروزه این رسم از میان رفته است.
یکی دیگر از مراسم هایی ‌که در گذشته رونق بیشتری در منطقه داشت و امروزه نیز کم و بیش اجرا می‌شود، دیدار از دوستان و آشنایان بعد از افطار است.
در این مجالس افراد فامیل و یا دوستان دور هم جمع شده و ضمن تناول شب چره، با خواندن دیوان سعدی، حافظ و یا تعریف قصص قرآنی، داستان گویی و اجرای بازی به شب نشینی می‌پردازند.
توزیع جیره خشک از قبیل برنج، روغن، گوشت و آرد بین افراد و خانواده‌های نیازمند در ماه مبارک رمضان، به خصوص شب‌های قدر از دیگر آدابی بوده که ‌از سال های دور بین قزوینی‌های اصیل رایج بوده‌ است.
یکی دیگر از آداب و رسوم رایج در قزوین، بردن افطاری برای نوعروس عقد کرده است که در یکی از روزهای ماه رمضان، خانواده داماد از خانواده عروس می خواهد که برای افطار چیزی آماده نکند و آنان با مهیا کردن طبقی از غذا، شیرینی، زولبیا و یک هدیه مخصوص به منزل عروس می روند.
رفت و آمدهای خانوادگی و شب نشینی در شهرها و روستاهای قزوین در ماه رمضان رونق بیشتری داشته است.
مسئول مردم شناسی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین در این رابطه گفت: براساس یک سنت دیرینه مردم قزوین یک روز قبل از ماه رمضان به صورت خانوادگی و دوستانه به گردشگاه های داخل یا خارج از شهر رفته و با انواعی از خوراکی ها و غذاهای پرانرژی، آن روز را به تفریح و شادی می پرداختند.
مجتبی عباسی ادامه داد: این مراسم با عنوان 'کلوخ اندازی' هم معروف بوده چرا که افراد به نیت ترک اعمال زشت چند عدد کلوخ را پرت کرده که به علت جنس آن، به صورت پودر درآمده و معتقد بودند که دیگر کار زشت را مرتکب نخواهند کرد.
به گفته وی، 'گل خندانی' از دیگر آئینی است که در گذشته برای تشویق کودکان و نوجوانان قزوینی به مورد اجرا گذاشته می شد.
عباسی یادآور شد: در این آئین، مردم قزوین در آخرین جمعه ماه شعبان، به ‌صورت خانوادگی و دوستانه به گردشگاه ‌ها رفته و با همراه داشتن غذا و خوراکی آن‌ روز را به تفریح و شادی می‌گذرانند.
وی افزود: این مراسم بیشتر به همت بزرگترهای فامیل برای سایر افراد، به ویژه 'روزه اولی ها' ترتیب داده می شود.
این مسئول اضافه کرد: عدس‌پلو، شیره و شله‌ زرد از جمله غذاهایی است که در مراسم گل خندانی مورد استفاده قرار می گرفت.
به گفته وی، هدیه ‌دادن به روزه‌ اولی ها از دیگر رسم های مردم قزوین بود تا جایی که نو روزه‌داران در نخستین روز ‌ماه مبارک رمضان، تا زمانی‌ که از بزرگ‌ترها هدیه‌ای مانند وجه نقد، چادر نماز و لباس دریافت نمی کردند، آداب افطار را به جا نمی آوردند.
7389/8054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گل خندانی تا کلوخ اندازی، ماه رمضان در قزوین از گذشته تاکنون» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات