آیین سنتی نواختن طبل به مناسبت ماه رمضان هر شب در طبس نواخته می شود

این آیین از خراسان جنوبی در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است.
شهر طبس در 270کیلومتری غرب بیرجند قرار دارد.
حسن آشوری‌مقدم یکی از طبل نوازان طبس روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: سنت طبل نوازی در شب های ماه رمضان از قدیم تاکنون در حال انجام است.
وی افزود: در طول ماه رمضان هر شب در سه نوبت و به فاصله هر یک ساعت از نیمه شب طبل نواخته می شود که طبل آخر یک ساعت مانده به اذان صبح خاتمه می یابد.
آشوری مقدم سابقه طبالی ماه رمضان در طبس را بیش از 100 سال ذکر کرد و گفت: این سنت از وقفیات عمادالملک است که تحت نظر شیبانی در طبس مدیریت می‌شود.
وی گفت: نواختن طبل توسط برادران آشوری انجام می‌شود و پیش از این پدران ما این کار را انجام می دادند.
این طبل نواز با بیان این از ساعت 10 شب در این مکان که موقوفه عمادالملک است حاضر می شویم و تا ساعت سه نیمه شب در این مکان حضور داریم افزود: در زمان قدیم که ساعت نبوده سر شب با وسیله ای به نام پنگون یا فنجون با آب به محاسبه ساعت می‌پرداختند.
وی یادآورشد: یکی از این طبل ها به همراه مجسمه طبل نواز در محل موزه مردم شناسی طبس موجود است.
او می گوید: از موسسه آستان امامزاده حسین بن موسی الکاظم(ع) طبس درخواست کردیم که در اوقات مذهبی گروه طبل نوازی در این آستان حضور پیدا کنند و مانند نقاره زن‌های حرم امام رضا(ع) به نواختن طبل بپردازیم.
بنا بر اعلام اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طبس این سنت در آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است.
همچنین نرگس حمیدی گزارشگر روزنامه امروز خراسان جنوبی چاپ بیرجند روز سه شنبه 18 خرداد ماه 95 مطلبی با عنوان « رمضو آمد خوشنام خدا » نوشت: مراسم طبل زنی از سال 1318 تاکنون در ماه مبارک رمضان، هرشب و سه بار اجرا می شود.
به نوشته وی یکی از دلایلی که این طبل ها همچنان نواخته می شود، ابتکاری است که مرحوم عمادالملک به کاربرده و وقف نامه ای را تنظیم و مشخص کرده چه کسانی مشغول طبالی و چه کسانی زنبورک چی و مشغول شلیک توپ و نیز چه کسانی فنجان کش یا پنگان کش باشند.
در وقف نامه ای که در زمان عمادالملک تنظیم شده، برای هریک از افراد مقرری تعیین شده که همچنان تا امروز این وقف از طرف متولی امور عمادالملک پایدار است.
اکنون با آنکه زنگ انواع ساعت ها، تلفن های همراه و زمان سنج تلویزیون برای بیدار کردن مردم با هم رقابت می کنند، طبالان در طبس هنوز منادیان بی رقیب سحرخیزان اند و با خلوص نیت بدین کار عشق می ورزند و این آیین را زنده نگه می دارند.
2047/7217/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیین سنتی نواختن طبل به مناسبت ماه رمضان هر شب در طبس نواخته می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات