تکمیل همایون: مسجد باید هنرمندانه ساخته شود

  ساخت مسجد

«ناصر تکمیل همایون» نویسنده، جامعه‌شناس و تاریخ‌نگار ایرانی و استاد دانشگاه درباره اینکه جایگاه مسجد در هنر کجاست به تبیان به نقل از خبرنگار ادبیات شبستان گفت: این جایگاه را خود مسجد تعریف می کند «وَأَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلَّهِ فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَدًا» مسجدها از آن خداست و با وجود خدای یکتا کسی را به خدایی نخوانید. یعنی بسیاری از زینت آلات و عکس های ائمه اطهار و ... به نظر برخی فقها درست نیست و اگر هم قرار است تزئینی همچون کاشیکاری در مسجد باشد باید از خوشنویسی آیات قرآنی و مانند اینها استفاده شود.

وی ادامه داد: چه بسا مساجدی را با چه تجملی می سازند که در آنها معنویت و روحانیتی وجود ندارد اما در عین حال مساجد قدیمی بسیاری هم که با کاه گل و آجر ساخته می شوند که وقتی به آن داخل می شویم احساس معنویت به آدم دست می دهد؛ بنابراین مسجد باید نوعی هنرمندانه ساخته شود که با روانشناسی هنر نیز ارتباط داشته باشد.

این جامعه‌شناس و تاریخ‌نگار ایرانی در ادامه بیان کرد: در دورانی از تاریخ ما از یک زمانی جدای از جنبه های عبادتی مساجد به جنبه های هنری مساجد نیز توجه شد یعنی برای مثال در دوران سلجوقی و صفوی و بعد هم قاجاریه به تقلید از آنها بسیار به معماری مسجد توجه شد و آثار هنری معماری ساخته شد که به عنوان بنای هنری اسلامی نیز بسیار با ارزش است اما این می توانست در مورد یک کاروانسرا و یا حسینیه هم اتفاق بیفتد. ولی برای مساجد بیشتر هنرهای روحانی و معنوی و دیانتی لازم است.

وی با تاکید بر ارتباط معنویت و هنر و تاثیر آن بر قلب مردم، تصریح کرد: اگر بنای مسجدی شاهکار هنری باشد و وقتی مردم به آن داخل می شوند، حال معنویت بالایی احساس کنند مسجدی هنری و با روح بالای معنویت ساخته شده است اما اگر فقط توجه به تزئینات و تجملاتی از قبیل فرش و قالی و در و دیوار  باشد و مردم حس معنویت در آن نداشته باشند، اثر هنری معنوی ساخته نشده است.

تکمیل همایون در پایان تاکید کرد: مساجد جدیدی همچون مسجدی در سعادت آباد در دست احداث است هیچ گونه مسجدی در آن دیده نمی شود و یا حتی مساجدی که اخیرا با گنبدهای طلا درست می کنند هم همینطور. باید معماری اصیل زمان را با پیوند با معماری کهن آمیخته کرد تا مساجدی همچون مسجد سپهسالار با روح معنویت بالا و تاثیرگذار ساخته شود.


خبرگزاری شبستان :: Shabestan News این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

[ منبع این خبر سایت تبیان-قرآن می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تکمیل همایون: مسجد باید هنرمندانه ساخته شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات