هشدار نعیم قاسم به «جریان المستقبل» لبنان

معاون دبیر کل حزب الله لبنان با یادآوری شکست جریان المستقبل در انتخابات اخیر شورای شهر لبنان، از آنان خواست که در حل مشکلات همکاری کنند. خبرگزاری فارس: حزب الله لبنان پس از نتایج انتخابات شورای شهر فارغ البال است؛ درست است که این انتخابات خطری را متوجه احزاب، جریان‌ها و طیف‌های سیاسی کرد ولی این خطر برای حزب الله و جنش هم‌پیمان آن یعنی جنبش «أمل» این گونه نبود که آثار همیشگی بر جای گذارد بلکه منحصر به ماهیت محلی، روستایی و شهری است و به حد اختلاف در راهبرد و گزینه‌های سیاسی نمی‌رسد.

الاخبار لبنان با بیان مطلب فوق نوشت: حزب الله همچنین به این دلیل آسوده است که برگزاری انتخابات نشان داد چتر حمایت بین‌المللی از ثبات داخلی لبنان همچنان ادامه دارد؛ زیرا کشورهای غرب دیگر نمی‌خواهند که این کشور صادرکننده آوراگان سوری باشد. این انتخابات همچنین نشان داد همه بزرگنمایی‌هایی که درباره بازتاب سیاسی و امنیتی مبارزات این حزب در سوریه بر داخل لبنان نشان داده می‌شد نیز درست نیست؛ زیرا این جنگ پیش‌دستانه تا حدود زیادی خطر تروریسم تکفیری بر داخل این کشور را کم کرد.

در همین راستا، «نعیم قاسم» معاون دبیر کل حزب الله لبنان در گفت‌وگو با روزنامه «الاخبار» گفت: «ما باید برای انتخابات پارلمانی قانونی را وضع کنیم که قدرت را بازتولید کند، آن را تحت بازخواست قرار دهد و نماینده واقعی همه اقشار باشد. همچنین یک اکثریت ساختگی بر اقلیت‌هایی غلبه نداشته باشد که انتخابات شورای شهر نشان داد که این اقلیت‌ها نیز دارای قدرت نمایندگی هستند. این قاعده بر یک قانون در لبنان صدق می‌کند و آن هم نسبیت است».

وی با بیان این مطلب افزود، اینکه در جزئیات برخی از پیشنهادهای غیر عملی غرق شویم، وقت را تلف کرده‌ایم. قانون مختلط (که جریان‌های المستقبل، نیروهای لبنان و حزب ترقی خواه سوسیالیستی آن را ارائه کرده‌اند) از جمله این پیشنهادهاست. این مسائل نشان می‌دهد که برخی قصد دارند وقت به اندازه ای ضیق شود تا بار دیگر در برابر قانون 60 قرار گیریم؛ زیرا آنها بر این باورند که این قانون همان دستاوردهای کنونی را برایشان خواهد داشت.

قاسم از جریان المستقبل خواست که با اتخاذ مواضع شجاعانه بر اساس نسبیت سطح نمایندگی خود را بپذیرد؛ زیرا پس از انتخابات شورای شهر دیگر از رهگذر تعداد نماینده بزرگنمایی کردن فایده‌ای ندارد.

معاون دبیر کل حزب الله لبنان ضمن هشدار درباره بازگشت به قانون 60 تأکید کرد که این قانون پس از اینکه وزن انتخاباتی جریان المستقبل را نشان داد برای این جریان سهمش را حفظ نخواهد کرد؛ «زیرا اگر فکر می‌کنند که [قانون] 60 دستاوردهای کنونی آنان را حفظ می‌کند اشتباه می‌کنند».

هشدار به المستقبل

وی با اشاره به متغیرات بسیار در انتخابات لبنان از جمله ائتلاف جریان ملی آزاد با نیروهای لبنان تصریح کرد که این ائتلاف بیشترین تأثیر را در کاهش سهم جریان المستقبل در مناطق مشترک خواهد داشت. «همچنین که برخی از طیف‌های اهل تسنن نیز قدرت نمایندگی کردن دارند و المستقبل نمی‌تواند در انتخابات پارلمانی آن را پشت سر بگذارد».

نعیم قاسم درباره اختلافات درون حزبی المستقبل نیز بر این باور است که فراکسیون پارلمانی المستقبل نیز به خاطر اختلافات داخلی و خارج شدن برخی از نمایندگان آن در حال حاضر دچار چندپارگی شده است. به جای سخن گفتن درباره مشکل تداوم 14 مارس، امروز بحث بر سر این است که آیا این فراکسیون به صورت کنونی می‌تواند ادامه دهد یا خیر.

 معاون دبیر کل حزب الله لبنان درباره انتخابات ریاست جمهوری لبنان با بیان اینکه در این پرونده هیچ اتفاق تازه‌ای رخ نداده است، می گوید: «پس از اینکه عربستان همه پرونده‌های منطقه را در انتظار نتایج انتخابات آمریکا به حالت تعلیق درآورد، امکان دارد بدون رئیس جمهور به انتخابات پارلمانی برسیم».

وی با تأکید بر اینکه حزب الله از «میشل عون» در انتخابات ریاست جمهوری این کشور حمایت می‌کند، اظهار داشت که وی بر ایجاد موازنه و اطمینان‌بخشی به مسیحیان در فضای ملتهب منطقه تواناتر است؛ زیرا به خاطر قدرت نمایندگی و ائتلافهای سیاسی بر اساس معادلات موجود نمی‌توان وی را نادیده گرفت و تازمانی که عون نامزد است هر طرح دیگری از نوع دو ساله یا سه ساله هیچ موفقیتی در پی نخواهد داشت.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هشدار نعیم قاسم به «جریان المستقبل» لبنان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات