عملکردموفق جایکا درتالاب انزلی موجب گسترش سایرهمکاری هاباژاپن می شود

به گزارش عصر سه شنبه روابط عمومی استانداری گیلان به ایرنا، محمدعلی نجفی در این جلسه که با حضور نماینده ارشد دفتر جایکا در ایران مدیرکل دفتر زیستگاههای سازمان حفاظت محیط زیست کشور، مشاور ارشد تیم ژاپنی جایکا در ایران و برخی از مدیران دستگاه های اجرایی برگزار شد، با تبریک هفته محیط زیست افزود: اندیشه های محیط زیستی موجود در کشور را که توسط شخص رئیس جمهور هدایت می شود به صورت مستمر دنبال می کنیم.
وی با اشاره به اینکه در پروژه احیاء تالاب انزلی خوشبختانه طرف ژاپنی نیز به دیدگاه و اهمیت ویژه ی ما به این پروژه رسیده است ، اظهارکرد: اگر این پروژه موفق شود می تواند اثرمثبتی برای گسترش سایر همکاری ها با ژاپن در استان و کشور داشته باشد.
نماینده عالی دولت در گیلان این پروژه را کانون توجه بسیاری از منتقدین در دستگاه های نظارتی و مجلس و طرح سوالات مختلف از سوی آنان عنوان و خاطرنشان کرد: انتقال دانش فنی ، اعمال دیدگاه مدیریتی یکپارچه، شفاف سازی هزینه های صورت گرفته و عملیاتی شدن اقدامات در این پروژه از انتظارات جدی ماست.
وی با بیان اینکه مردم به دنبال نتایج ملموس این پروژه هستند، افزود: انتظارم از جایکا این است که در اجرایی کردن طرح های خوبی که برای این پروژه به عنوان الگوی منطقه ای معرفی شده قوی تر وارد شوند.
وی با اشاره به اینکه رییس جمهور، معاون اول و برخی از مقامات کشوری در سفر به گیلان نسبت به وضعیت تالاب نگاه ویژه داشتند، گفت: به منظور طرح مشکلات تالاب انزلی در حال رایزنی برای حضور در هیات دولت هستیم تا درباره این پروژه گزارشی ارائه کنیم .
استاندارگیلان با بیان اینکه تالاب انزلی در فهرست تالاب های در خطر نابودی(مونترو) قرار دارد گفت : با توجه به پیشرفت های ژاپن در بخش های مختلف انتظار ما این است که تیم جایکا ضمن تسریع در اجرای فاز عملیاتی نسبت به اعزام متخصصین و کارشناسان خبره جدیت بیشتری به خرج دهد .
وی افزود: سنبل آبی نیز پدیده ای نگران کننده برای تالاب است که از طرف ژاپنی انتظار همکاری ویژه ای در این زمینه داریم .
استاندار گیلان همچنین خواستار همکاری بیشتر مدیران دستگاه های اجرائی با تیم جایکا در اجرای مصوبات شد و گفت: همه فرمانداران،شهرداران و مدیران مرتبط بویژه مسئولین کمیته های شش گانه این مهم را بعنوان یک دستور اداری تلقی کنند.
وی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان را نیز مکلف کرد تا با جدیت از اعتبارات بخشی و همچنین اعتبارات ساماندهی رودخانه های رشت به احیاء مسائل زیست محیطی تالاب کمک کنند.
وی افزود: تالاب انزلی فقط متعلق به گیلان نیست بلکه متعلق به کل کشور و دنیاست و باید برای احیاء آن بکوشیم.
در این نشست کوهی ساتو نماینده ارشد دفتر جایکا در ایران با ابراز خرسندی از اهتمام ویژه استاندار گیلان درخصوص احیاء تالاب انزلی گفت: متولی اصلی احیاء تالاب انزلی اداره کل محیط زیست گیلان است و ضرورت دارد تا سطح همکاری ها را به شیوه پایدار مدیریتی گسترده تر کنیم.
در ادامه قربانعلی محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان نیز با گرامیداشت هفته محیط زیست و قدردانی از همکاران تیم جایکا گزارشی از روند اجرایی فاز دوم پروژه ارائه نمود و خواستار جدیت تیم جایکا در انتقال دانش فنی و کمک های مالی دراین بخش شد .
تالاب انزلی با وسعتی حدود 193 کیلومتر مربع به عنوان زیستگاهی برای پرندگان مهاجر در سطح بین المللی شناخته شده و در سواحل جنوبی دریای خزر واقع است.
این تالاب در ماه ژوئن 1975 در نشست رامسر به ثبت بین المللی رسیده و با توجه به افزایش تخریب های مربوط به فعالیت های انسانی در سال 1993 در لیست تالاب های در معرض نابودی قرار گرفت .
سند نهایی تفاهم نامه عملیات اجرایی مرحله دوم طرح مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی پائیز سال 1392 به امضای استاندار گیلان، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده سازمان همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) رسید و بین طرفین مبادله شد.
7296/6070

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عملکردموفق جایکا درتالاب انزلی موجب گسترش سایرهمکاری هاباژاپن می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات