همدان میزبان جشنواره ملی رویش زاگرس است

غلامحسین مجذوبی روز سه شنبه در جمع اصحاب رسانه استان همدان افزود: برگزاری جشنواره ها در سطح بین المللی مانند جشنواره خوارزمی و فارابی نیز در کنار این جشنواره ها به صورت دوره ای برگزار می شود.
مجذوبی عنوان کرد: بنیاد نخبگان در کشور به هشت پهنه تقسیم می شود که استان های غربی از جمله ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان و همدان به مرکزیت همدان پهنه غربی کشور را تشکیل می دهند.
رئیس بنیاد نخبگان استان همدان اضافه کرد: سالانه یک جشنواره برای هر یک از این پهنه ها برگزار می شود که در سالجاری استان همدان میزبان جشنواره پهنه غربی کشور با عنوان جشنواره رویش زاگرس خواهد بود.
وی اضافه کرد: در این جشنواره 80 درصد اختراعات از غرب کشور و مابقی از سایر استان ها پذیرفته خواهند شد و مخترعان در زمینه های کامپیوتر، مکانیک، مهندسی، پزشکی ، ماشین آلات کشاورزی، شیمی و مواد، برق و الکترونیک، عمران و تاسیسات ساختمانی می توانند در این جشنواره شرکت کنند.
وی با بیان اینکه این جشنواره 28 و 29 مهر ماه در دانشگاه بوعلی سینا برگزار خواهد شد اضافه کرد: علاقمندان می توانند برای حضور در این جشنواره از 20 تیر تا 22 شهریور ماه به سامانه نام نویسی مراجعه کنند.
وی تصریح کرد: مخترعانی می توانند در این سایت اختراع خود را شرکت دهند که در گذشته اختراع خود را ثبت حقوقی کرده باشند و اختراعاتی می توانند در این جشنواره حضور داشته باشند که تاریخ ثبت آنها از سال 92 به بعد است، مگر با ایجاد تغییراتی روی اختراع بار دیگر آن را به ثبت برسانند.
وی ادامه داد: اخذ تاییدیه از وزارت بهداشت برای اختراعات حوزه علوم پزشکی الزامی بوده و نباید نام شرکت کننده در این جشنواره باگواهی ثبت اختراع شده منافات داشته باشد.
وی تصریح کرد: هر مخترع تنها می تواند تنها با یک اختراع در این جشنواره حضور پیدا کند.
وی با بیان اینکه این جشنواره در دو بخش داوری و تجاری سازی برگزار می شود افزود: داوری این مسابقات در سه سطح برگزار می شود.
مجذوبی گفت: از منتخبان سطح سه با ارائه جایزه نقدی، ارائه تسهیلات مالی برای تکمیل اختراعات، ارائه مشاوره خدمات فناوری، پذیرش ایجاد شرکت برای این اختراع و قائل شدن امتیاز برای افراد و فراهم شدن شرایط برای تجاری سازی تقدیر می شود.
وی اضافه کرد: برگزیدگان سطح دو افرادی هستند که دارای طرح های تجاری سازی بوده و این افراد از بین مخترعات سطح سه انتخاب می شوند، این افراد کسانی هستند که طرح های آنها به مرحله تجاری سازی رسیده و توانسته اند برای این طرح سرمایه گذار جذب کنند.
وی اضافه کرد: طرح های ثبت شده در مجامع بین المللی اتوماتیک وار جزو طرح های تجاری سازی شده دسته بندی می شوند و در این جشنواره جایزه نقدی و تسهیلات مالی به این افراد تعلق می گیرد.
وی بیان کرد: این مخترعان تحت حمایت های بنیاد نخبگان می توانند در نمایشگاه های بین المللی حضور پیدا کنند و از خدمات سرباز نخبگی استفاده کنند.
مجذوبی با اشاره به برگزیدگان سطح یک این مسابقات گفت: سطح یک بالاترین سطح اختراعات است که از بین برگزیدگان سطح 2 انتخاب می شوند،اینها طرح هایی هستند که تولید و فروش آنها انجام شده و با اخذ تمام تاییدیه ها سرمایه گذار برای این طرح ها جذب شده باشد.
وی ادامه داد: برگزیدگان این سطح نیز می توانند تسهیلات خوبی از صندوق نو آوری و شکوفایی دریافت کرده و این افراد اگر سربازی نرفته باشند می توانند با انجام یک پروژه از خدمت سربازی معاف شوند.
وی بیان کرد: 80 درصد داوران این جشنواره از تهران هستند و 10 تا 15 درصد شرکت کنندگان این جشنواره نیز برگزیده خواهند شد.
وی با بیان اینکه در این مسابقات که سال گذشته در لرستان برگزار شد همدان بیشترین برگزیدگان را به خود اختصاص داد افزود: امیدواریم مخترعان همدانی برای حضور بیشتر در این جشنواره نیز همت کنند.

**فراهم نبودن زمینه کاری عامل خروج نخبگان از همدان است
رئیس بنیاد نخبگان ادامه داد: تعداد کسانی که در همدان نخبه به شمار می رفتند به 300 نفر می رسد که 150 نفر از آنها هم اکنون در تهران و 120 نفر دیگر نیز در مناطق مختلف در حال فعالیت هستند.
وی ادامه داد: تنها 30 نفز از این افراد در استان هستند که عمده این افراد نیز در دانشگاه های استان فعالیت دارند.
وی عنوان کرد: با حمایت بیشتر می توان زمینه حضور نخبگان را در استان فراهم کرد البته این نیازمند یک فرآیند طولانی 10 تا 15 ساله است و نباید انتظار داشت تا صد درصد این مغزها در استان ماندگار شوند، این که بتوان 50 درصد این افراد را در استان نگه داشت کار بزرگی انجام شده است.
وی عنوان کرد: بنیاد نخبگان در چهار بخش نخبه شناسی، نخبه پروری، نخبه گزینی و نخبه گماری فعالیت می کند.
وی ادامه داد: بنیاد روش های متنوعی را در پیش گرفته است که یکی از آنها اجرای طرح شهاب (شناسایی و هدایت استعدادهای برتر) در سطح دانش آموزی به کمک وزارت آموزش و پرورش است که در طول سه سال این استعدادهای برتر شناسایی می شوند.
وی اضافه کرد: دانشجویان برتر و اساتید نیز از طریق موسسه طباطبایی شناسایی می شوند البته استعدادهای برتر تنها محدود به دانشجویان و اساتید نیست و بنیاد حتی برای افرادی که در کار های دیگر همچون بنایی، صافکاری و نقاشی مشغول هستند نیز مسابقاتی تحت عنوان مسابقات ملی مهارت برگزار می کند.
7530/6993

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همدان میزبان جشنواره ملی رویش زاگرس است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات