70 درصد منابع در اختیار چهار دهک جامعه است

شهرام طهماسبی روز سه شنبه در کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان همدان افزود: ضریب جینی بعنوان شاخصی ارزیابی عدالت اجتماعی در زمان آغاز اجرای برنامه چهارم 40 درصد بود و این رقم در سال 94 به 34 درصد کاهش یافت.
وی بیان کرد: دهک های پائین جامعه کمتر در ساختار اقتصادی جامعه نقش دارند چون 30 درصد منابع در اختیار شش دهک جامعه بوده و 70 درصد منابع در اختیار چهار دهک است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان همدان تاکید کرد: نبود برنامه مناسب و قرار نگرفتن سیاستها در چارچوب برنامه ریزی موجب شد در توزیع منابع عدالت رعایت نشود.
طهماسبی نبود برنامه را موجب دست نیافتن کشور به جایگاه مناسب در عرصه اقتصادی دانست و افزود: فلسفه شکل گیری حکومتها ایجاد رفاه اجتماعی برای مردم است.
وی اضافه کرد: دولت مکلف است زیرساختهای لازم را برای توسعه جامعه و رونق فضای کسب و کار ایجاد کند تا با دستیابی به توانمندی بتوان تاثیر مثبت بر روی فرهنگ و دیانت مردم گذاشت.
وی به تشریح وضعیت کنونی جامعه و مقایسه با دولت قبل پرداخت و خاطرنشان کرد: دولت یازدهم در شرایطی کشور را تحویل گرفت که رشد اقتصادی منفی 6.8 درصد و تورم مثبت 35 بود همچنین دلار به بالاترین مرز خود رسیده بود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان همدان افزود: این شرایط درحالی ایجاد شده بود که ایران سالانه 76 میلیارد دلار نفت صادر می کرد که این امر موید تاثیر کم درآمد بالا در مدیریت کشور است.
طهماسبی یادآوری کرد: در زمان ابتدای انقلاب با وجود 15 میلیارد دلاری درآمد حاصل از فروش نفت ولی رشد اقتصادی به علل مشکلات موجود در ن دوران، منفی 4.2 درصد بود.
وی اضافه کرد: با رشد پنج برابری درآمد نفتی در دولت گذشته نسبت به ابتدای انقلاب ولی نرخ رشد اقتصادی وضعیت بدتری می یابد.
وی با ذکر اینکه برنامه اول توسعه در سال 68 آغاز شد گفت: در این زمان ایران با فروش سالانه 15 میلیارد دلار نفت رشد بالای هفت درصدی را تجربه کرد و نرخ رشد در برنامه دوم توسعه به 2.5 درصد و برنامه سوم به 5.8 درصد رسید.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان همدان افزود: در سال 84 نخستین سال برنامه چهارم نرخ رشد اقتصادی 4.4 درصد بود.
طهماسبی تصریح کرد: دولت نهم اعتقادی به برنامه چهارم نداشت و آن را کنار گذاشت به همین منظور در دولت نهم و دهم کشور با خلاء برنامه ریزی مواجه شد.
وی اضافه کرد: برنامه پنجم توسعه کشور نیز شرایط کارشناسی لازم را نداشت و وضعیت کنونی تورم و رشد اقتصادی کشور را رقم زد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان همدان تاکید کرد: این امر گویای این است که افزایش درآمد، کشور را نمی سازد بلکه وجود برنامه برای روشن کردن مسیری پیش روی دولتمردان لازم است.
طهماسبی با ذکر اینکه اقتصاد مقاومتی محور برنامه ششم توسعه کشور است گفت: اگر فهم درست و برنامه ریزی از اقتصاد مقاومتی نداشته باشیم نمی توانیم به نتیجه مطلوب دست یابیم.
وی افزود: اگر همانند گذشته کارها را پیش ببریم به نتایج همان زمان هم دست خواهیم یافت در غیر اینصورت باید دیدگاه مبتنی بر نظرهای کارشناسانه و سیستمی باشد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان همدان تصریح کرد: تب خطرناکی در جامعه شکل گرفته که آن تجویز هر برنامه ای به اسم اقتصاد مقاومتی است.
طهماسبی دخالت سیاسی در مسائل برنامه ریزی را نادرست دانست و بیان کرد: برای سازمان دادن به نظام برنامه ریزی باید از دست اندازی و دخالت سیاست در امور برنامه ریزی جلوگیری کرد.
وی راه اندازی مجدد نهاد برنامه ریزی، تلاش برای دستیابی به تورم تک رقمی، ایجاد امنیت برای سرمایه گذاران بخش خصوصی را از اقدامهای ارزشمند دولت تدبیر و امید برشمرد.
وی اضافه کرد: با توجه به شرایط حاکم در دولت یازدهم و تفکرهای شکل گرفته در زمینه ضرورت و اهمیت برنامه ریزی می توان به دستیابی به اهداف چشم انداز امیدوار بود.

** برنامه ششم توسعه به بخش عملیات وارد شده است
معاون سازمان برنامه و بودجه استان همدان گفت: برای نخستین بار برنامه ششم توسعه کشور به بخش عملیات و اجرا وارد شده است.
سید مهدی وفایی افزود: برنامه ششم از منسجم ترین و کارآمد ترین برنامه ها است.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی باید در قالب برنامه ششم توسعه پیگیری شود، این برنامه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
معاون سازمان برنامه و بودجه استان همدان اظهار کرد: برنامه ششم در چهار بخش سند راهبردی ورزش و جوانان، زنان و خانواده، ارتقای سرمایه های اجتماعی و رفاه و تامین اجتماعی تنظیم شده است.
وفایی به تشریح برنامه ششم توسعه کشور در حوزه ورزش و جوانان پرداخت و گفت: تنگناهای فرا روی دو حوزه ورزش و جوانان بصورت مجزا احصا شده است.
وی افزود: بی توجهی به ورزش همگانی تاثیر منفی در پی داشته بگونه ای که فرهنگ ورزش همگانی به خوبی در جامعه نهادینه نشده و از امکانات و ظرفیتهای موجوب بطور کامل استفاده نمی شود.
معاون سازمان برنامه و بودجه استان همدان اضافه کرد: ساختار ورزش برای بانوان محدودیتهایی را به همراه داشته است و فضاهای ورزشی در اختیار بانوان بسیار کمتر از آقایان است.
وفایی محدودیت های فرهنگی برای فعالیت بانوان در امر ورزش و فراوانی مراکز تصمیم گیر در امور ورزشی را از تنگناهای این حوزه برشمرد.
وی از وابستگی بیشتر فدراسیونهای ورزشی به دولت خبر داد و بیان کرد: ضعف در زیرساختهای ورزشی، تغییر مداوم معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش، توجه به تربیت بدنی بعنوان یک فعالیت جنبی و کم اهمیت، پائین بودن سرانه در مدارس و مراکز علمی، کمبود اماکن و تجهیزات ورزشی برای معلولان و فراوانی طرحهای نیمه تمام را از چالس های فرا روی حوزه ورزش است.
وی اضافه کرد: بین دستگاههای هم عرض در ارائه خدمت به جوانان ضعف در تقسیم کار و ناهماهنگی زیادی دیده می شود و برخی از قوانین و مقررات متناسب با نیازهای جوانان تدوین نشده است.
معاون سازمان برنامه و بودجه استان همدان گفت: با توجه به کمبوها و چالشهای فرا روی حوزه ورزش و جوانان ، با توجه به اقتصاد مقاومتی کمبودها و قابلیت ها احصا شده و در حال برنامه ریزی هستیم.
وفایی افزود: هدف کلی برنامه ششم توسعه کشور در حوزه ورزش، رشد ورزش همگانی و حمایت از ورزشهای قهرمانی است بر این راهبردها در این راستا تعریف شدند.
وی مثال زد: توسعه علمی ورزش همگانی و قهرمانی، دانش آموزی، ورزشهای باستانی و زورخانه ای و نظام عادلانه توزیع امکانات راهبردهای تدوین شده برای دستیابی به اهداف است.
7526/6993

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «70 درصد منابع در اختیار چهار دهک جامعه است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات