فرخنده کیش: نسل جوانان انقلابی جنگ‌طلب نیست

فرید فرخنده کیش مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران گفت: نسل ما که نسل جوانان انقلاب است، مسجد را سنگری می‌دانستیم که فقط برای دفاع هجمه‌های نظامی نیست و آدمی که مسجدرو باشد، جنگ طلب نیست.

فرید فرخنده کیش مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، درباره نسبت هنر و مسجد گفت: مسجد سمبل هنر اسلامی است و هنر در مسجد مستتر است؛ وقتی صحبت از معماری می شود آن چیزی که اولین بار در ذهن می آید، معماری مساجد است. مسجد پایگاهی است که ما برای خداوند تزئین می‌کنیم؛ کاربرد هنر هم، زیبایی و ایجاد شناخت است. من فکر می کنم همانگونه که معتقد هستیم بزرگترین هنرمند جهان خداوند است، طبیعتاً باید این نگاه را داشته باشیم که هنری ترین محصول ما مسجد است.

وی در پاسخ به اینکه حضور مساجد در آثار هنری چگونه باشد تا شعارگونه نشود، توضیح داد: خود مسجد به عنوان یک عامل، شاید درگیری مستقیمش معنادار نباشد و اشتباهاتی که در کاربرد فضای مسجد طی سال‌ها اتفاق افتاد، می توانست بخشی از شأنیت مساجد را کم کند که خوشبختانه این اتفاق نیفتاد و هنوز مساجد، پایگاه های فرهنگی این کشور هستند، اما می توانست این خسارت را به بار آورد.

فرخنده کیش در ارتباط با مسجد و آرامش‌بخش بودن آن برای مردم، اشاره به استفاده از تعبیر مسجد رفتن به جای کعبه رفتن برای افراد غیر مستطیع کرد و افزود: مسجد جایی است که انسان می تواند خداوند را پیدا کند و در ارتباط نزدیک با خدا باشد. فضای مسجد طهارت خاص خودش را دارد و توجه و نگاه خاصی را می طلبد؛ حال اگر ما به گونه ای در این ارتباط تعاملی دست ببریم، شاید به هر دو طرف ظلم کرده ایم.

وی بیان کرد: نسل ما که نسل جوانان انقلاب است، مسجد را سنگری می‌دانستیم که فقط برای دفاع هجمه‌های نظامی نیست و جایی است که انسان می تواند برای در امان‌ماندن از شیطان به آن پناه ببرد. یکی از بزرگترین مزیت‌های مسجد، جمع شدن و در کنار هم بودن مسلمانان با نگاه تایید شده صلح و دوستی است. آدمی که مسجدرو باشد، جنگ طلب نیست و به دلیل ارتباط با خدا است که تمامی رفتارهایش اخلاقی است.

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران همچنین گفت: داعشی ها که مساجد را به آتش می کشند و بویی از انسانیت نبرده اند، نه تنها مسلمان نیستند بلکه چگونه فردی که با وجود اخلاقیات توصیه شده دینی، به هم نوع خود نیز رحم نمی کند و مساجد را به آتش می کشند، می‌توان انسان نامید؟ حضرت علی (ع) نیز وقتی می خواست عمرو بن عبدود را مجازات کند، وقتی احساس کرد که از روی نفسانیات است نه راه خدا، رویش را از این کار بر گرداند.

وی در مورد اینکه چرا داعشی ها مساجد را به آتش می کشند، نیز اظهار کرد: از روی حماقت شان است. اینها به تعبیر خودشان مسجد را آتش نمی زنند. مساجد را به دلیل اینکه پایگاهی برای مسلمانان غیر از تفکر خودشان است به آتش می کشند. طایفه ای که خودش را نسبت به تفکر دینی خودش، همه‌کاره بداند و این اجازه را به خود دهد که هر کسی را علاقه دارد سر ببرد و هجمه وارد کند، طبیعتاً ددمنش است و به کوچکترین بهانه مسجد را آتش می زند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرخنده کیش: نسل جوانان انقلابی جنگ‌طلب نیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات