شاخص زیربنای کتابخانه های عمومی کردستان پائین تر از کشور است

به گزارش خبرنگار مهر، اسماعیل احمدی ظهر امروز سه شنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج اظهار داشت: مسئولان با حمایت از کتابخانه های عمومی به عنوان یکی از متولیان حوزه کتابخوانی می توانند در نهادینه کردن فرهنگ مطالعه اثرگذار باشند.

وی ترویج فرهنگ کتابخوانی را مستلزم زمینه سازی های لازم عنوان کرد و افزود: یکی از این بسترها فضای کتابخانه های عمومی است که متاسفانه  شاخص زیربنای کتابخانه های عمومی در کردستان پائین تر از میانگین کشور است.

احمدی با اشاره به پایین بودن شاخص زیربنای کتابخانه های عمومی در کردستان، گفت: هم اکنون میانگین زیربنای کتابخانه های عمومی در کشور ۴ متر مربع به ازای هر صد نفر است در حالی که این میزان در کردستان تنها ۱.۶ متر مربع است.

وی شاخص زیربنای کتابخانه های عمومی در چشم انداز ۱۴۰۴ نهاد کتابخانه های عمومی کشور را ۸ متر مربع به ازای ۱۰۰ نفر عنوان کرد و افزود: باید با اتمام پروژه های در دست اجرا و همچنین ایجاد کتابخانه های عمومی روستایی به ارتقای این شاخص در کردستان کمک کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان هم اکنون عملیات ساخت ۶ کتابخانه عمومی در استان کردستان به دلیل نبود اعتبار متوقف است که با ساخت و راه اندازی این کتابخانه ها و به ویژه کتابخانه مرکزی تا حدود زیادی شاخص زیربنای کتابخانه های عمومی در استان ارتقا می یابد.

وی همچنین با تاکید بر لزوم توجه به نیازهای روستاییان در بخش فرهنگ، عنوان کرد: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی یکی از از مهم ترین ارکان توسعه فرهنگی است بنابراین باید با توجه به این امر در راستای توسعه کتابخانه های عمومی گام برداشت.

احمدی عنوان کرد: بهره گیری از ساختمان های بلااستفاده در روستاها، تعمیر، تجهیز و تبدیل آن به کتابخانه عمومی یکی از راهکارهای اساسی در این زمینه است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان افزود: استخدام کتابدار برای کتابخانه های روستایی نیز از میان متقاضیان بومی روستا و پس از طی مراحل گزینشی در سریع ترین زمان ممکن انجام می شود.

احمدی بر لزوم همکاری شهرداری ها با کتابخانه های عمومی تاکید کرد و افزود: واریز نیم درصد از درآمد شهرداری ها به حساب انجمن کتابخانه های عمومی قانون است و شهرداری ها نباید نسبت به این مسئله بی توجه باشند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شاخص زیربنای کتابخانه های عمومی کردستان پائین تر از کشور است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات