شعب 15 گانه بررسی‌ اعتبارنامه منتخبین تشکیل شد

به گزارش مشرق، 282 نفر از منتخبان مجلس دهم پس از انجام مراسم تحلیف در اولین جلسه علنی خود، به حکم قرعه به طور مساوی به 15 شعبه تقسیم شدند و افراد باقیمانده به ترتیب از شعبه اول به بعد، یک به یک به شعب افزوده شدند.

این شعبات وظیفه بررسی اعتبارنامه منتخبان جدید مجلس را بر عهده دارند.

هر شعبه دارای یک رئیس، 2 نایب رئیس، یک سخنگو و 2 دبیر خواهد بود و ‌به طور میانگین 18 عضو خواهد داشت.

بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، هر یک از شعب برای تمام دوره نمایندگی رسمیت دارند و وظیفه و اختیارات آنها رسیدگی به اعتبارنامه‌ها، تعیین اعضای کمیسیون تحقیق، تعیین اعضای کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی و بررسی و تشخیص صلاحیت نامزدهای عضویت در کمیسیون‌های تخصصی مجلس است.

در دومین جلسه علنی مجلس دهم که فردا برگزار می‌شود، انتخابات هیأت رئیسه موقت توسط هیأت رئیسه سنی برگزار می‌شود.

طبق ماده 11 آیین‌نامه داخلی مجلس، ترکیب و نحوه انتخاب هیأت رئیسه موقت مانند هیأت رئیسه دائم است.

هیأت رئیسه موقت بلافاصله پس از انتخاب، مراسم تحلیف و قرائت سوگند‌نامه را به جای می‌آورند.

بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، وظیفه هیأت رئیسه موقت اداره جلسات مجلس تا زمان تأیید اعتبارنامه دو سوم نمایندگان و برگزاری انتخابات هیأت رئیسه دائم و تمشیت امور اداری مجلس است.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شعب 15 گانه بررسی‌ اعتبارنامه منتخبین تشکیل شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات