دولتخانه صفوی قزوین ثبت جهانی می شود

به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری ، محمدحسن طالبیان روز سه شنبه در دیدار با استاندار قزوین افزود: اجرای این پروژه نیز مانند دیگر پروژه های بااهمیت تنها با عزم،اراده و همدلی ملی امکان پذیر خواهد بود.
وی اظهار کرد: مرمت و احیای بافت های تاریخی در جذب توریست و ارز آوری برای مناطق کشور از اهمیت زیادی برخوردار است ولی در ساماندهی این اماکن و بناها بایستی قدمت آنها حفظ شود وبر اساس شیوه های متداول در دنیا صورت گیرد تا در لیست آثارجهانی ثبت شود.
طالبیان تاکید کرد:اجرای این پروژه با مشارکت دستگاه های مربوطه امکان پذیر خواهد بود و شهرداری و میراث فرهنگی بایستی همراهی مناسبی در این خصوص داشته باشند.
معاون میراث فرهنگی کشور افزود:دولتخانه صفوی قزوین به عنوان یک الگوی ویژه و مهم تاریخی مد نظر است که پس از مرمت می بایست به مقصد گردشگری تبدیل شود و به عنوان الگوی ویژه و مهم در قزوین مطرح گردد تا در مراحل بعدی به استان های اصفهان ویزد نیز تسری یابد.
وی افزود:در اجرای این پروژه لازم است مسایل فرهنگی،مرمتی و حفاظتی مدنظر قرار گیرد و بر اساس نقشه تدوین شده پیش رود و بر طبق یک رویه کارشناسی بررسی گردد تا به اصالت بنا نیز خدشه ای وارد نگردد.
این مسئول در خصوص احیا و مرمت خانه های مسکونی تاریخی قزوین نیز گفت:برای احیای منازل مسکونی و تاریخی که در فهرست آثار ملی ثبت شده اند 50 درصد هزینه مرمت توسط سازمان میراث فرهنگی به مالکان پرداخت می شود.
در این جلسه همچنین برای مرمت بازار قیصریه قزوین نیز بعد از بحث و بررسی مقرر شد تا با مشارکت و هم اندیشی مجموعه ی مدیریتی ،دستگاه های خدمات رسان و نمایندگانی از اصناف اجرایی شود.
6128/7389

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دولتخانه صفوی قزوین ثبت جهانی می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات