ضرب المثل کلک کسی را کندن -آکا

سایت سرگرمیخواندنی ها و دیدنی ها ,[categoriy]

ضرب المثل کلک کسی را کندن

ضرب المثل کلک کسی را کندن -آکاضرب المثل کلک کسی را کندن -آکا

آکاایران: ضرب المثل کلک کسی را کندن

آکاایران: ضرب المثل کلک کسی را کندن

کَلَک آتشدان گلی و سفالین است که آهنگران از آن برای سرخ کردن فلزات استفاده می کردند تا بتوانند آهن و فلز گداخته را در روی سندان و زیر چکش به هر شکلی که بخواهند در بیاورند. کَلَک به شکل گلدان های معمولی ساخته می شد و در زیر آن سوراخی داشت که لوله دمیدن را از زیر زمین به آن متصل می کردند. آن گاه در داخل مقداری آتش و بر روی آن زغال سنگ یا زغال چوب می ریختند و با تلمبه مخصوصی از زیر کلک به آن می دمیدند تا زغال ها کاملاً سرخ شود. سپس آهن مورد نظر را در درون آتش می گذاشتند و باز هم به شدت می دمیدند تا آهن نیز گداخته شده به شکل آتش درآید و از آن تیشه و داس و تبر و بیل و کلنگ و انبر و غیره بسازند.


به گزارش آکاایران: جوگی ها قبایل سیاری بودند که به صورت چادرنشینی زندگی می کردند و به تناسب فصل به روستاهای ییلاقی و قشلاقی می رفتند و در خارج از آبادی ها چادر می زدند. اگرچه هر یک از خانواده های جوگی چند رأس اسب و الاغ و گوسفند داشتند ولی حرفه اصلی آنها آهنگری بود که چون در خارج از روستاها چادر می زدند، پس از نصب چادرها اولین کارشان این بود که زمین جلوی چادر را کنده و کَلَک را نصب می کردند. در حقیقت کَلَک اساس کار جوگی ها و آهنگرهاست تا بدان وسیله به ساختن احتیاجات فلزی روستائیان بپردازند. وقتی جوگی ها کَلَک را بکنند یعنی از زمین دربیاورند دال بر این است که می خواهند از آن منطقه کوچ کنند و به جای دیگر بروند.


 

برخی از جوگی ها شب ها که هوا تاریک می شد و سکنه دهات و روستاها در خانه های خویش خواب بودند، در دل شب به همان روستاها و روستاهای مجاور می رفتند و دستبرد می زدند. مردان جوگی اسب و گاو می دزدند و شبانه به وسیله ایادی خویش حیوانات مسروقه را به نقاط دور دست می فرستند و به قیمت نازل می فروشند. زنان شان هم مشغول فال گیری یا کف بینی می شدند.


همین مسائل موجب می شد که بعضی مواقع بین روستاییان و جوگی ها اختلاف بروز کند و گهگاه به منازعه و زد و خورد منتهی می شد. در این موقع کشاورزان قبل از هر کاری جلوی چادر جوگی می رفتند و کَلَکش را می کندند و به دور می انداختند. وقتی کَلَک کنده شد جوگی مجبور می شد اثاث و زندگی را جمع و به جای دیگر کوچ کند.


 

به همین خاطر عبارت «کلک کسی را کندن» به صورت ضرب المثل درآمده است و موقعی به کار می رود که شخصی را از بین برده، از جایی که در آن کار می کرده اخراج کرده باشند یا از صحنه حذف کرده باشند. در چنین موارد و نظایر آن گفته می شود: «بالاخره کَلَکش را کندند.»

[ منبع این خبر سایت آکاایرام-سرگرمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ضرب المثل کلک کسی را کندن -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات