آمار مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی به امریکا

چهل و چهارمین جلسه کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری روز یکشنبه مورخ 9/3/95 برگزار شد که در این جلسه ادامه گزارش مهاجرت تحصیلی دانشجویی در دنیا با تمرکز بر اطلاعات آماری کشورهای اسلامی و منطقه و همچنین جمهوری اسلامی ایران، توسط رئیس کارگروه نخبگان ارائه شد. خبرگزاری تسنیم: بر پایه گزارش کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علوم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ۳۱ سال اخیر تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا با رشد منفی مواجه بوده و از حدود ۲۰ هزار نفر در سال ۱۹۸۳ به حدود ۱۷۰۰ نفر در سال ۱۹۹۹ رسیده است.

به گزارش دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، چهل و چهارمین جلسه کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری روز یکشنبه مورخ 9/3/95 برگزار شد که در این جلسه ادامه گزارش مهاجرت تحصیلی دانشجویی در دنیا با تمرکز بر اطلاعات آماری کشورهای اسلامی و منطقه و همچنین جمهوری اسلامی ایران، توسط رئیس کارگروه نخبگان ارائه شد.

بر اساس این گزارش از کشورهای اسلامی و منطقه، کشور اندونزی، مالزی، ترکیه و کویت مورد بررسی قرار گرفت که در سال 14/2013 حدود 8000 دانشجوی اندونزیایی در آمریکا مشغول به تحصیل بوده اند و سهم این تعداد دانشجو در کمک به اقتصاد آمریکا 246 میلیون دلار بوده است.

همچنین برپایه این آمار مهاجرت دانشجویان اندونزیایی در آمریکا و بالعکس طی بیست سال گذشته طبق یک  برنامه جامع و مشخص صورت نگرفته است. در ادامه و با بررسی اطلاعات آماری کشور مالزی، به حضور 6.882 دانشجوی مالزیایی مشغول به تحصیل در آمریکا و کمک 218 میلیون دلاری این تعداد دانشجودر سال 14/2013 اشاره و بیان شد که کشور مالزی برای تبدیل شدن به قطب علمی در شرق آسیا برنامه جامع و دقیقی را در پیش گرفته است.

بررسی داده های آماری کشور کویت نیز نشان داد در سال 14/2013 حدود 7300 دانشجوی کویتی در آمریکا به تحصیل اشتغال داشته اند و سهم این تعداد دانشجو در کمک به اقتصاد آمریکا 153 میلیون دلار بوده است. همچنین بیان شد کشور کویت با الگوگیری از عربستان درصدد تدوین نقشه جامع علمی کشور به منظور تقویت نیروی انسانی خود است.و همچنین به افزایش 5/42 درصدی تعداد دانشجویان کویتی در آمریکا در سال 2014 نسبت به سال قبل نیز اشاره شد.

بر اساس آمار اعلام شده درکشور ترکیه، در سال 14/2013 تعداد 11000 دانشجوی ترک در آمریکا مشغول به تحصیل بوده اند و در این سال ترکیه مقام یازدهم را در ارسال دانشجو به آمریکا داشته و سهم آن در کمک به اقتصاد آمریکا 397 میلیون دلار بوده است. در سال 14/2013،  52 درصد دانشجویان ترک در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل بوده اند و در حال حاضر بخش قابل توجهی از دانشجویان ترک در آمریکا در رشته های علوم انسانی مشغول به تحصیل هستند. بررسی آمار دانشجویان ترکیه ای در آمریکا در هفده سال اخیر نیز نشان داد این کشور روند تقریباٌ ثابتی را در ارسال دانشجو به آمریکا داشته است.

در ادامه همین گزارش اطلاعات آماری جمهوری اسلامی ایران در مورد مهاجرت تحصیلی دانشجویی به آمریکا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بیان شد در سال 14/2013 حدود 10.200 دانشجوی ایرانی در آمریکا مشغول به تحصیل بوده اند. ایران در سال 14/2013 مقام دوازدهم را در ارسال دانشجو به آمریکا داشته است. در ادامه آماری از تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا در 31 سال اخیر ارائه و اشاره شد از سال 1983 تا سال 1999 تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا با رشد منفی مواجه بوده و از حدود 20 هزار نفر در سال 1983 به حدود 1700 نفر در سال 1999 رسیده است. پس از آن از سال 2000 تا 2014 روند رشد با شیب ملایم همراه بوده بطوریکه در سال 2014 تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا به حدود 10.200 نفر افزایش یافته است.

پس از ارائه گزارش اعضای حاضر در جلسه به بیان نظرات خود پرداختند که اهم آن به شرح ذیل می باشد:

  طرح موضوع و ارائه گزارش در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور سیاست گذاری و برنامه ریزی مناسب،

  لزوم توجه به کیفیت دانشگاه ها و ضرورت ماموریت گرا شدن دانشگاه ها به منظور تامین نیروی انسانی کارآمد،

 مشخص نمودن نقش و وظیفه دانشگاه ها و دیگر ارگانها و سازمان ها در کاهش مهاجرت تحصیلی و افزایش جذب دانشجویان خارجی،

  تعیین سیاست های کلی و کلان به عنوان فلسفه زیر بنای مقوله مهاجرت،

 مشخص نمودن دلایل مهاجرت و عوامل کششی و رانشی مهاجرت به منظور تهیه پیش نویس سیاستها

 پرهیز از سیاسی شدن و رعایت انصاف در بحث مهاجرت تحصیلی.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آمار مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی به امریکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات