چگونه هوای تهران پس از ۷۷ روز، ناگهان پر از خاک شد؟

چگونه هوای تهران پس از ۷۷ روز، ناگهان پر از خاک شد؟ جامعه > محیط زیست - درحالی که تهران ۷۷ روز هوای سالم و پاک را سپری کرده بود، اما هجوم گرد و خاک، هوای آلوده را به شهر برگرداند. شرایط جوی نسبتا ناپایدار هفته گذشته و چند روز اخیر موجب شد شرایط مطلوب کیفیت هوا در شهر تهران با هجوم ریزگردها رو به آلودگی رود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ مریم نادری مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: ارزیابی هفتگی کیفیت هوای تهران نشان می­دهد پایتخت طی هفته گذشته (روزهای 8 الی 14 خرداد) در شرایط سالم به سر برده بود. در تمام روزهای هفته شرایط ناپایدار جوی کمابیش برقرار و به طور مستقیم در چگونگی توزیع آلاینده­ ها در سطح منطقه موثر بوده است.

به گفته نادری، در بیشتر ساعات روزهای اوایل هفته، وزش باد با بزرگی نسبتا متوسط (متغیر بین 2 تا 4 متر­بر­ثانیه) رخ داده و تنها ساعات بعدازظهر همراه با وزش باد قوی بوده است. این شرایط تا روز دوشنبه همچنان برقرار بوده و طی روزهای شنبه تا دوشنبه تغییر محسوسی در غلظت ذرات معلق مشاهده نشده است. به تدریج از شبانگاه دوشنبه بر میزان ناپایداری جوی افزوده شده و سرعت باد به ویژه از نواحی غربی روند افزایشی داشته است.

در پی این ناپایداری، فعالیت سامانه کم­فشار روی کشورهای حاشیه غربی کشور منجر به وزش باد شدید و وقوع پدیده گرد­و­غبار در این مناطق شد. به تدریج جریان شدید باد نشأت گرفته از سمت غرب همراه با خیزش گرد­و­خاک به استان­های غربی کشور و با غلظت کمتر به سمت استان تهران گسترش یافت و باعث افزایش قابل توجه غلظت ذرات معلق به ویژه طی پنجشنبه بعدازظهر شد. وزش باد شدید با سرعت متغیر بین 7 تا 13 متر بر ثانیه با جهت غالب ­غربی افت کیفیت هوای پایتخت را به دنبال داشت. هرچند حاکمیت وضعیت جوی ناپایدار، افزایش رطوبت نسبی و فراهم شدن شرایط برای بارش پراکنده در شبانگاه پنجشنبه منجر به کاهش غلظت آلاینده­ها شد اما در روزهای اخیر (16تا 18 خرداد) وزش باد شدید غربی و جنوب غربی انتقال بیشتر گرد و غبار را به دنبال داشت.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اطلاعات غلظت آلاینده­ ها بر اساس داده­ ایستگاه­ های شرکت کنترل کیفیت هوا و اطلاعات هواشناسی اندازه­گیری شده در ایستگاه مهرآباد از پایگاه اطلاعات دانشگاه وایومینگ تهیه شده است.

میانگین تغییرات ساعتی غلظت آلاینده های 2.5PM و 10PM در ایستگاه­ های سنجش آلودگی شهر تهران طی تاریخ 8 تا 14 خرداد ماه سال 1395 همراه با پارامترهای هواشناسی (سرعت باد، دما و رطوبت نسبی)

۴۷۴۷

کلید واژه ها: گرد و غبار - ریزگرد - آلودگی هوا -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چگونه هوای تهران پس از ۷۷ روز، ناگهان پر از خاک شد؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات