سازمان انرژی‌اتمی: آب‌ سنگین کاربردی درنیروگاه بوشهر ندارد

سازمان انرژی اتمی در پاسخ به یک سایت خبری گفت: جمهوری اسلامی ایران در قالب برجام صرفاً تعهد ارائه مازاد بر نیاز آب سنگین خود به بازارهای جهانی را دارد و چنانچه مشتری با شرایط مناسب وجود نداشته باشد، مازاد آب سنگین می‌تواند تا عقد قرارداد و تحویل به مشتری مورد نظر بدون محدودیت زمانی در اختیار و کنترل ایران باقی بماند. به گزارش نامه نیوز، پایگاه خبری- تحلیلی مشرق نیوز در تاریخ ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ طی مطلبی با عنوان «آیا ایران مجبور است آب سنگین خود را به دریا بریزد یا ارزان بفروشد؟» که بر گرفته از ادعای یکی از فعالین شبکه‌های معلوم‌الحال ماهواره‌ای است، دو سوال مشخص را مطرح نموده که به ‌منظور تنویر افکار عمومی ذیلاً پاسخ داده می‌شود:

۱- جمهوری اسلامی ایران در قالب برجام صرفاً تعهد ارائه مازاد بر نیاز آب سنگین خود به بازارهای جهانی را دارد و چنانچه مشتری با شرایط مناسب وجود نداشته باشد، مازاد آب سنگین می‌تواند تا عقد قرارداد و تحویل به مشتری مورد نظر بدون محدودیت زمانی در اختیار و کنترل ایران باقی بماند.
۲- در مطلب فوق‌الذکر، برخی تردیدات در خصوص قیمت آب سنگین بدون اطلاع از جزئیات تجارت جهانی این محصول، مطرح گردیده است. به‌‌منظور رفع ابهامات مطروحه ذیلاً به مهمترین عوامل مؤثر در نوسانات قیمت این محصول در بازارهای جهانی اشاره می‌نماید:

۲.۱- وزن: به لحاظ وزنی قیمت آب سنگین می‌تواند تا چندین برابر افزایش یابد. به عنوان مثال هم‌اکنون این محصول در بسته‌های ۱۰ گرمی به قیمت معادل هرکیلو ۲۰۰۰ دلار معامله می‌شود. لازم به توضیح است که عرضه محصول در مقادیر بسیار کوچک مستلزم بسته‌بندی‌های پیشرفته برای حفظ کیفیت محصول می‌باشد و به‌طور طبیعی هزینه‌های جانبی مرتبط با بسته‌بندی باعث افزایش قابل توجه قیمت محصول ارائه شده به بازار می‌گردد.

۲.۲- خلوص: قیمت این محصول بر اساس درجه خلوص متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال بیشترین قیمت مربوط به آب سنگین با درجه خلوص ۹۸/۹۹ درصد است که البته محصول عرضه شده فعلی کشورمان در این حد از خلوص نیست. هرچند که در حال حاضر برنامه تولید با کیفیت درجه اول جهانی در برنامه کار تولید کارخانه قرار گرفته است.

۲.۳- عرضه و تقاضا: در طی چند سال گذشته میزان عرضه این محصول به بازارهای جهانی باعث کاهش مستمر قیمت بویژه در طول سه سال گذشته گردیده و پیش‌بینی می‌شود حداقل تا چند سال آینده این روند متوقف نگردد. هرچند که با افزایش کاربردهای این محصول در امور تحقیقاتی و تجاری‌سازی در حوزه‌های پزشکی، داروئی و صنعتی پیش‌بینی می‌گردد که پس از چندین سال، رابطه فعلی عرضه و تقاضا به‌صورت معکوس درآید.

۲.۴- اهمیت ورود به بازارهای بزرگ و سطح بالای علمی از جمله ایالات متحده امریکا: در حال حاضر بیش از ۷۵ درصد از محصولات جهانی آب سنگین جذب بازارهای امریکا می‌گردد. به‌طور قطع فروش آب سنگین ایران به امریکا باعث ایجاد اطمینان و اعتماد سایر مشتریان بالقوه این محصول ایرانی در سطح جهان می‌گردد.

همچنین یادآور می‌نماید که نگرانی گروه‌های سیاسی تندرو در امریکا از خرید آب سنگین ایران توسط ایالات متحده منتهی به انتقادهای تند گروه‌های سیاسی تندرو در آن کشور گردیده تا جایی که در ۳ خرداد ۱۳۹۵ مصادف با ۲۳ مه ۲۰۱۶، دیوید آلبرایت در مقاله‌ای در پایگاه اطلاع‌رسانی «مؤسسه استراتژی و امنیت بین‌المللی» ISIS خرید آب سنگین ایران توسط امریکا را نوعی تشویق یک تأمین کننده خطرناک هسته‌ای محسوب نموده و به شدت به این اقدام دولت امریکا اعتراض نموده است. وی در قسمتی از مقاله می‌نویسد «فروش آب سنگین، خطر وجاهت دادن قانونی به ایران به عنوان یک تأمین‌کننده هسته‌ای را به دنبال دارد.

نگارنده مقاله ایران را فاقد این وجاهت می‌داند». همچنین آلبرایت در ادامه مقاله خود ورود محصول آب سنگین ایران به بازار امریکا در شرایط فعلی را عامل ایجاد عدم تعادل در وضعیت بازار این محصول در امریکا و در تقابل با منافع تأمین‌کنندگان قبلی این محصول محسوب می‌نماید.

 نویسنده با طرح این موضوعات چنین نتیجه ‌گیری می‌نماید که چنانچه نتوان این معامله را فسخ کرد می‌بایست آخرین معامله با ایران محسوب گردد. همانطور که ملاحظه می‌شود دو خطری که در این مقاله برای ایالات متحده ذکر شده است، می‌تواند به عنوان امتیازاتی برای جمهوری اسلامی ایران تلقی گردد که البته ارزش بالای خود را دارد.

در پایان این سازمان با استقبال از طرح سوالات معقول و منطقی، با یادآوری تأثیرات منفی ایجاد برخی تردیدات بی‌اساس و آثار زیان‌بار آن بر منافع ملی از جمله ادعای مخالفت روسیه با استفاده از آب سنگین تولیدی ایران در نیروگاه بوشهر؟! آن رسانه محترم را به توجه کافی و بررسی دقیق مطالب قبل از اقدام به انتشار دعوت می‌نماید.

لازم به ذکر است که اصولاً نیروگاه بوشهر یک نیروگاه قدرت آب سبک بوده و آب سنگین هیچ کاربردی در این نیروگاه ندارد و ادعای مخالفت روسیه با استفاده از آب سنگین ایران در این نیروگاه بی‌اساس و بدون پایه علمی و منطقی می‌باشد. منبع: ایرنا برچسب ها: سازمان انرژی اتمی ، بوشهر ، اب سنگین چندرسانه‌ای لحاف دوزی در زمان قاجار/ عکس تصویری از کودکی احسان علیخانی تکیه مطهری بر صندلی ریاست مجلس/ عکس سلفی جالب با سعید معروف و خودروی لوکسش/ عکس قدرتمندترین زنان جهان را ببینید/ تصاویر بازیکن جدید پرسپولیس از نفت مسجد سلیمان آمد/ عکس ژست متفاوت هیلاری کلینتون برای عکس گرفتن/ عکس آخرین تصاویر محمد علی کلی قبل از مرگش نظر شمانام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید های ورزشی پیشنهاد استقلالی ها به ستاره پرسپولیس برانکو پنالتی زن جدید پرسپولیس را پیدا کرد حضور قطعي سيدجلال حسيني در پرسپوليس؛ جذب مشروط محمدي پرسپولیس قید امیری را می زند؟ منصوریان خواهان فسخ قرارداد 2 استقلالي شد واکنش متفاوت دژاگه و مدیر برنامه هایش به احتمال پرسپولیسی شدن تركيب تيم ملي براي بازي قرقيزستان؛ اولين بازي ملي دو استقلالي امیری در انتظار مجوز وزارت ورزش برای عقد قرارداد با استقلال/منصوریان دوباره تماس گرفت آخرین وضعیت نقل و انتقالات پرسپولیس؛ به دنبال جانشین طارمی و قطعی کردن جذب حسینی و امیری نارضایتی برانکو از مذاکره هماهنگ نشده مدیران پرسپولیس با برخی بازیکنان پربازدید های کل اخبار اعلام برائت دوباره از هاشمي نخستین ریاست علی مطهری در مجلس دهم/ دلخوش: آقای مطهری صبرتان را بالا ببرید اطلاعیه جدید احمدی نژاد/ طنز پرسپولیس قید امیری را می زند؟ برادر احمد متوسلیان: فاصله تا آزادی حاج‌احمد دو قدم هم نبود منصوریان خواهان فسخ قرارداد 2 استقلالي شد تركيب تيم ملي براي بازي قرقيزستان؛ اولين بازي ملي دو استقلالي سلفی جالب با سعید معروف و خودروی لوکسش/ عکس هیلاری، از جوانی تا نامزدی ریاست جمهوری/ تصاویر حمله تند وطن امروز به حسین فریدون پربازدید ها پربحث ترین عناوین اعلام برائت دوباره از هاشمي احمدي‌نژاد؛ چالش جناح راست در سال ٩٦ نخستین ریاست علی مطهری در مجلس دهم/ دلخوش: آقای مطهری صبرتان را بالا ببرید اطلاعیه جدید احمدی نژاد/ طنز پیام اوباما به مسلمانان درآستانه رمضان احمدي‌نژاد چگونه احمدي‌نژاد ‌شد روسیه به عربستان «موشک اسکندر» نمی‌دهد برادر احمد متوسلیان: فاصله تا آزادی حاج‌احمد دو قدم هم نبود اتوبان یک‌طرفه «لاریجانی- احمدی نژاد»/ «شیخ دیپلمات» رئیس جمهور مطلوب «علی آقا» نظر رهبر انقلاب درباره اثبات حلول ماه شرط احمدی نژاد برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 96  (۸۹ نظر) رقباي روحانی در انتخابات ۹۶  (۶۳ نظر) پشت‌پرده حمله تندروها به حوزه علمیه كماليه خرم‌آباد / حسین‌الله کرم حاضر به پاسخگویی نشد  (۴۸ نظر) از خان‌طومان تا خان تومان!  (۴۷ نظر) مصباحی مقدم: احمدی‌نژاد گزارشی به رهبری داد که به آخر خط رسیدیم/ احمدی نژاد به رهبری گفت اگر این دیدگاه را قبول ندارید، دیگر مسئول پرونده نیستم  (۴۶ نظر) مسئله احمدی‌نژاد بحرانی تمام‌عیا

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سازمان انرژی‌اتمی: آب‌ سنگین کاربردی درنیروگاه بوشهر ندارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات