احتمال دیدار عباس و مشعل در دوحه طی هفته آینده

به گزارش تسنیم به نقل از رسانه های خبری فلسطین، یک عضو کمیته مرکزی جنبش فتح که خواست نامش فاش نشود، گفت که محمود عباس تصمیم دارد هفته آینده به دوحه سفر کند.

وی افزود که عباس در دیدار با امیر قطر به بررسی پرونده های داخلی و خارجی مهم فلسطین از جمله آشتی با جنبش حماس، طرح فرانسه و اقدامات بین المللی که تشکیلات خودگردان در صدد اتخاذ آن علیه اسرائیل است، خواهد پرداخت.

این عضو فتح پیش بینی کرد که عباس در دوحه با خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس دیدار و درباره پرونده های مهم مربوط به آشتی داخلی بین فتح و حماس و راهکارهای حمایت از تحرکات این دو جنبش برای تحقق وحدت ملی بحث و گفت وگو نماید.

در همین رابطه موسی ابومرزوق عضو ارشد دفتر سیاسی حماس طی اظهاراتی از محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خواست تا تصمیمات شجاعانه برای پایان دادن به اختلافات و اجرایی کردن توافقات صورت گرفته، اتخاذ نماید.

وی گفت: امروز دیگر بحثی نمانده که ما در نشست های آشتی به آن بپردازیم و همه می دانند که هیچ مانعی بر سر راه آشتی نیست جز اینکه تحقق آشتی نیازمند شجاعت در اتخاذ تصمیمات و مسئولیت پذیری برای اجرای توافقات است که بایستی محمود عباس اتخاذ نماید.

ابومرزوق همچنین تصریح کرد: درباره تمامی مسائل مربوط به آشتی توافق حاصل شده و در خصوص تشکیل دولت نیز هیچ اختلافی نیست بلکه تنها دو مسئله وجود دارد: نخست برنامه دولت؛ موضع ما و موضع گروه های فلسطینی در این باره یکی است و بهتر است که سند وفاق ملی به عنوان برنامه دولت قرار گیرد.

وی افزود: حماس می داند کسی که درخواست کرد برنامه سازمان آزادی بخش فلسطین برنامه دولت باشد، طرف خارجی است و ما به یک تفاهم دست یافتیم و آن احترام به تعهدات سازمان آزادی بخش بدون به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی است.
ابومرزوق سپس اشاره کرد که مسئله دوم مربوط به تشکیل دولت و ترکیب اعضای آن است که آن هم حل شده و مشکلی در این باره وجود ندارد.

درگیری در شهرک بیت فجار در جنوب بیت لحم

نیروهای اشغالگر اسرائیل بامداد امروز سه شنبه یک جوان از ساکنان شهرک بیت فجار در جنوب بیت لحم را بازداشت کردند.
برخی منابع محلی گفتند که نیروهای اشغالگر اسرائیل «محمد جعفر ابوالعسل طقاطقه» (25 ساله) را پس از یورش به منزل خانواده وی بازداشت کردند.

بر اساس این گزارش، درگیری هایی نیز بین جوانان و نظامیان رژیم اشغالگر که از ورودی شرقی شهرک وارد آن شده بودند، به وقوع پیوست و نظامیان صهیونیست به سمت جوانان فلسطینی گاز اشک آور شلیک می کردند.

شهادت 218 فلسطینی از آغاز انتفاضه تا کنون

وزارت بهداشت و درمان فلسطین از شهادت جمال محمد مروح دویکات 20 ساله خبر داد.
نظامیان اسرائیلی روز جمعه گذشته به مقبره حضرت یوسف (ع) در شرق نابلس یورش بردند که فلسطینیان حاضر در این مکان به مقابله با این متجاوزان برخاستند و با آنان درگیر شدند که در جریان این درگیری ها دویکات از ناحیه سر هدف گلوله اشغالگران اسرائیلی قرار گرفت و به شدت زخمی شد و به بیمارستان رفیدیا در شهر نابلس انتقال یافت و تحت عمل جراحی قرار گرفت، ولی به خاطر وخامت حالش به بیمارستان صهیونیستی "تل هشومر" در سرزمین های اشغالی 1948 انتقال داده شد.

خانواده شهید دویکات گفت که طرف صهیونیستی به آن خبر داده است که پیکر جمال را امروز تحویل نخواهد داد.
خالد دویکات عموی این شهید گفت که نیروهای امنیتی بیمارستان صهیونیستی "تل هشومر" به پدر این شهید ابلاغ کردند که پیکر فرزندش را بنا به دستور سازمان اطلاعات اسرائیل امروز تحویل نخواهند داد، زیرا مدعی هستند که وضعیت اطراف مقبره یوسف بحرانی است.

با شهادت جمال محمد مروح دویکات تعداد شهدای انتفاضه قدس به 218 تن افزایش یافت که 13 تن از آنان در شهر نابلس به شهادت رسیده اند.

فلسطینیان ساکن کرانه باختری و بیت المقدس از یکم ماه اکتبر سال گذشته در اعتراض به تشدید تعرضات نظامیان و شهرک نشینان صهیونیست به مقدسات اسلامی و در راس آنها مسجد الاقصی به خیابان ها ریخته و انتفاضه عظیم را به راه انداخته و توانسته اند با اجرای عملیات های سلحشورانه و بهره گیری از تاکتیک های جدید مبارزاتی از جمله حمله با سلاح سرد و تیراندازی و غیره ده ها اسرائیلی را به هلاکت برسانند و صدها تن دیگر را زخمی کنند.

یورش شهرک نشینان به مسجدالاقصی

همزمان با دومین روز ماه مبارک رمضان در فلسطین اشغالی، نیروهای پلیس رژیم اشغالی به شهرک نشینان اجازه دادند تا از سمت باب المغاربه به مسجدالاقصی یورش ببرند.

برخی منابع فلسطینی گفتند که تعدادی از شهرک نشینان امروز سه شنبه به مسجد الاقصی یورش بردند در حالیکه هزاران نمازگزاران فلسطینی نیز در این مسجد مقدس حضور داشتند

عریقات: فلسطین با مصوبات بین المللی از نقشه های منطقه حذف شده است

صائب عریقات دبیر کل سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) اعلام کرد که فلسطین با مصوبات بین المللی از نقشه های منطقه حذف شده و تنها با تصمیمات بین المللی به نقشه بازخواهد گشت.

وی افزود: کنفرانس پاریس تاکید کرد که هیچ امنیت و صلحی در خاورمیانه وجود نخواهد داشت مگر اینکه دولت فلسطین به نقشه منطقه بازگردد.

عریقات اشاره کرد: آنچه در پاریس رخ داد، یک تحول استراتژیک بی نظیر بود و بدون تشکیل دولت فلسطین نیز نمی توان بر تروریسم پیروز شد.

رژیم صهیونیستی 82 واحد جدید صهیونیست نشین در شمال قدس احداث می کند

کانال دوم تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که کمیته برنامه ریزی و ساخت و ساز شهرداری قدس اشغالی با احداث 82 واحد جدید صهیونیست نشین در شهرک «رمات شلومو» واقع در شمال قدس موافقت کرد.

دیدار رهبران حماس و جهاد اسلامی برای بررسی آخرین تحولات فلسطین

عضو ارشد دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی "حماس" در دیدار با "رمضان عبد الله شلح" دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین آخرین تحولات مساله فلسطین را مورد بحث و بررسی قرار داد.

موسی ابو مرزوق در این دیدار با شلح که "زیاد نخاله" معاون دبیر کل جنبش جهاد و تعدادی دیگر از رهبران این جنبش نیز در آن حضور داشتند، مساله آشتی ملی، انتفاضه قدس، راه های لغو محاصره غزه و پروژه های سازش مطرح شده طی هفته های اخیر و نیز نقش امت عربی و اسلامی در حمایت از آرمان فلسطین را مورد بحث و بررسی قرار داد.

طرفین همچنین بر لزوم هماهنگی و ارتباط بیشتر میان گروه های مقاومت فلسطین و به ویژه دو جنبش حماس و جهاد اسلامی در داخل و خارج از فلسطین تاکید کردند و خواستار حمایت از آرمان فلسطین در برابر پروژه های سازش شدند که آخرین مورد از آنها طرح فرانسه برای برگزاری کنفرانس بین المللی به منظور از سر گیری مذاکرات سازش بود.

ابو مرزوق و شلح همچنین خواستار انجام گفتگوهای ملی فراگیر فلسطینی برای ساماندهی به اوضاع داخلی فلسطین، پایان دادن به شکاف داخلی و تقویت وحدت ملی و نیز اتخاذ راهبرد ملی مشترک برای مقابله با رژیم اشغالگر قدس شدند.

[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «احتمال دیدار عباس و مشعل در دوحه طی هفته آینده» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات