250 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی بجستان در وضعیت بحرانی قرار دارد

مصطفی خاکپور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: فعالیتهای بیابانزدایی در سطح 45 هزار هکتار از عرصه های بجستان اجرا شده و علاوه بر آن 50 هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی این شهرستان دارای مطالعات تفصیلی و اجرایی آبخیزداری برای مقابله با بیابانزدایی است.
وی اظهار کرد: علاوه بر طرحهای منابع طبیعی، پروژه بین المللی ترسیب کربن با همکاری دفتر عمران سازمان ملل متحد از سال 1393 تاکنون در بیش از 1250هکتار در شهرستان بجستان اجرا شده است.
وی کمبود نزولات جوی، افت سطح آبهای زیرزمینی، همجوار بودن با کویر مرکزی، گرم شدن جو زمین و تغییر اقلیم، استحصال بی رویه منابع آب و خاک، وابستگی بیش از حد به این منابع و تخریب اراضی منابع طبیعی و پوشش گیاهی، فرسایش بادی و ادامه خشکسالی های سالهای اخیر را از دلایل مهم افزایش بیابانزایی در شهرستان بجستان برشمرد.
خاکپور گفت: خشکسالی های چند سال اخیر در شهرستان بجستان موجب افزایش مهاجرت روستائیان به شهر، کاهش تولید علوفه مرتع و خسارت شدید به قشر دامدار به علت وابستگی شدید به مراتع، خسارت به جنگلهای طبیعی و دست کاشت، افزایش خسارت ناشی از طغیان آفات و امراض گیاهی و ازبین رفتن پوشش گیاهی و تخریب بافت خاک شده است.
وی افزود: تخریب بافت خاک باعث جاری شدن روان آبها به صورت سیل در سطح خاک می شود و مقدار بسیار ناچیزی از آن به سفره های آب زیرزمینی نفوذ می کند و در نتیجه با وجود بارندگیهای رگباری، منابع آب تغذیه نمی شود.
شهرستان بجستان با وسعت 476 هزار و 653 هکتار در 278 کیلومتری مشهد و جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد.
2095/ 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «250 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی بجستان در وضعیت بحرانی قرار دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات