اصلاح الگوی کشت راهبرد اساسی جهاد کشاورزی استان سمنان

سید حسن میرعماد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا ، توسعه کشاورزی گلخانه ای از برنامه های اساسی این سازمان اعلام و اظهار امیدواری کرد با هدفگذاری مشخص امسال 20 هکتار به کشاورزی گلخانه ای استان اضافه شود.
وی اظهار داشت : دولت برای افزایش سیستم های کشاورزی گلخانه ای 15درصد از کل هزینه های ساخت را تامین می کند و در سال جاری به کمک شرکت ساوین هشت هکتار به اراضی گلخانه استان اضافه خواهد شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان این که این سازمان در تحقق شعار سال پیشگام است ، تصریح کرد : برنامه کامل اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی به صورت شهرستانی و استانی به زودی عملیاتی خواهد شد.
میرعماد ادامه داد :برای تحقق این مهم کارهای مهمی برای تکمیل زنجیره تولید دام، مرغ، گوشت و سبزیجات در این استان در حال عملیاتی شدن است.
وی تاکید کرد : سال گذشته با وجود رکود اقتصادی در کشور شاهد افزایش 4/5 دهم درصدی رشد در بخش کشاورزی بودیم که این امر مبین توجه ویژه مسئولان این حوزه به اقتصاد مقاومتی است.
وی یادآور شد : بیش از 50 هزار تن مرغ در استان سمنان تولید می شود که 70درصد آن به خارج استان از جمله استان تهران صادر می شود.
وی ادامه داد : برای افزایش کیفیت در صنعت مرغ، ایجاد صنایع تبدیلی در استان باید مورد توجه قرار گیرد و همچنین با اصلاح الگو فرهنگ مصرف، می توان زمینه تولیدات مرغ ارز آور را فراهم کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بیان داشت : 17 درصد مردم استان در بخش کشاورزی فعال هستند که باید برای حفظ اشتغال در استان برنامه ریزی های کلان پی ریزی شود.
میرعماد پسته را از جمله محصولات اساسی این استان برشمرد وگفت : کاشت نهال پسته در مناطق جنوبی استان سمنان در جهت رونق اقتصادی بسیار با ارزش است زیرا در این بخش به ازای هر 10 لیتر آب می توان 200 هزار ریال سودآوری داشت.
وی با اشاره به ارز آوری گیاهان دارویی در استان سمنان، افزود: تاکنون بیش از 130 گونه گیاه دارویی در این استان شناسایی شده که از این تعداد، پنج نوع با برنامه ریزی های مدون کشت به صورت صنعتی کشت خواهد شد.
وی قیمت هر کیلوگرم گیاه باریجه را یک میلیون 500 هزار ریال اعلام و اضافه کرد : با کاشت این گیاه در 10هزار متر مربع می توان برای 40 نفر شغل ایجاد کرد.
میرعماد خاطرنشان کرد: باوجود کم آبی در این استان باید از کشت هندوانه و خربزه در استان ممانعت کرد و به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست.
وی خاطرنشان کرد : با تولید زیتون در استان سمنان می توان رونق اقتصادی در بخش کشاورزی را فراهم کند و در پارسال یک کشاورز نمونه سمنانی با تولید بیش از50تن زیتون در یک هکتار زمینه کاشت این درخت در نقاط جنوبی استان را فراهم کرده است.
میرعماد گفت : در سال 93 و 94 به ترتیب بیش از 68 و 73 هزارتن گندم از کشاورزان استان خریداری شدو این در حالی است با وجود کاهش زمین های زراعی استان این رقم در سال جاری به 83 هزار تن خواهد رسید.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سمنان مقدار اراضی کشت گندم در این استان را 33 هزار هکتار اعلام و اضافه کرد: تاکنون 15 هزار تن گندم از گندم کاران این استان خریداری شده است.
به گفته وی هشت هزار هکتار از گندم های استان به صورت دیم و مابقی آبی کشت می شود.
میرعماد ادامه داد : در بخش شیلات ظرفیت های بسیار مناسبی در استان وجود دارد و سال گذشته 800تن ماهی از استخر های این استان صید شد که بسیار قابل توجه است.
وی گفت : با هدفگذاری های صورت گرفته در سال جاری با افزایش استخرها پرورش آبزیان قصد داریم با کمک بخش خصوصی این مقدار تولید را به یکهزار تن برسانیم.
میرعماد افزود : در استان سمنان سالیانه 80 هزار تن انار و 100 هزار تن انگور تولید می شود که ایجاد صنایع تبدیلی در این بخش بسیار ضروری است.
وی یادآور شد : کارخانه کنسانتره شاهرود به دلایلی فعالیت ندارد که امیدواریم با کمک های استاندار، این کارخانه در استان بار دیگر آغاز به کار کند.
کل زمین های زراعی استان سمنان 198هزار هکتار است.
تعداد بهره برداری بخش کشاورزی استان سمنان 44 هزار نفر است.
میزان تولیدات بخش کشاورزی در استان سمنان در مجموع بیش از یک میلیون و 660 هزار تن است که شامل بیش از 331 هزار تن تولیدات باغی و 734 هزار تن تولیدات زراعی است.
تولیدات محصولات گلخانه ای در استان سمنان فقط 15 هزار و 29 تن است که با توجه به کویری بودن و وجود دمای مناسب و کمیود منابع آبی، نیازمند توجه برای تولیدات گلخانه ای است.
در استان سمنان دام سبک به میزان بیش از یک میلیون و 604 هزار راس و دام سنگین 104 هزار و 970 راس است.
تعداد مرغداری های استان سمنان 460 واحد است که از این تعداد 401 واحد مرغ گوشتی و 35 واحد تخم گذار و پنج واحد مرغ مادر است.
/6026/7339

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اصلاح الگوی کشت راهبرد اساسی جهاد کشاورزی استان سمنان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات