سود 50 درصدی بازار از توزیع محصولات غذایی در مازندران

اسماعیل خاتمی مقدم روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود : در حالی که محصولات باید به قیمت تمام شده به علاوه سود منطقی به دست مصرف کننده برسد ، در سال های اخیر به خاطر شرایط اقتصادی کشور تولید کنندگان همواره تلاش کردند تا در رقابت با یکدیگر از سهم سود خود کم کنند.
وی گفت : رقابت تولید کنندگان محصولات غذایی سبب شده است تا بازار توزیع سهمش را از سود کالا افزایش دهد به گونه ای که امروز به قیمت محصولات غذایی از درب کارخانه تا رسیدن به مصرف کننده به طور متوسط 50 درصد اضافه می شود.
رئیس انجمن صنایع غذایی مازندران توضیح داد : چند سال پیش فاصله قیمت محصولات صنایع غذایی از درب کارخانه تا سبد مصرف کننده 20 تا 25 درصد بود ، ولی رقابت ناسالم کارخانه داران با هم سبب شده است تا بازار توزیع این فاصله را به 50 درصد برساند.
وی افزود : در چند سال اخیر صنعت و کارخانه سهم سود خودشان را در رقابت با یکدیگر کم کردند تا بازار فروش را حفظ کنند ، ولی بازار در رقابت کالاهای صنایع غذایی بیشترین سود را برد .
او ادامه داد : در چنین وضعیتی پرداخت هرگونه یارانه نه تنها میزان فروش و مصرف کالا را در جامعه افزایش نداده بلکه مانع شکل گیری بازار آزاد شده است ، بازاری که در آن عرضه و تقاضا بتواند قیمت را تنظیم کند.
خاتمی مقدم گفت : نظام ناکارآمد توزیع سبب شده است تا حتی زمانی که عرضه زیاد و تقاضا در جامعه کم می شود ، قیمت کاهش نیابد و در این وضعیت دو طرف عرضه و تقاضا یعنی تولید کننده و مصرف کننده متضرر شدند.
وی افزود : نظام توزیع ناکارآمد توزیع همچنین بر کیفیت نیز اثر گذاشته است ، چرا که در این نظام به عنوان مثال زنجیره سرد برای توزیع فرآورده های گوشتی و لبنی نادیده گرفته شده که نتیجه آن افت کیفیت این دسته مواد غذایی است.
خاتمی مقدم بازگشت جامعه به مصرف محصولات غذایی بویژه لبنی فله ای و دامن گستر شدن شایعات را هم از دیگر تبعات توزیع ناکارآمد و بالا نگه داشتن قیمت ها دانست .
بر اساس اطلاعات بانک اطلاعاتی انجمن صنایع همگن غذایی و دارویی مازندران ،450 واحد صنایع غذایی در استان شناسایی شده است که 315واحد آن توسط سازمان صنعت و معدن و 135 واحد توسط جهاد کشاورزی مجوز فعالیت بهره برداری دارند.
از مجموعه 450 واحد صنایع غذایی شناسایی شده در مازندران حدود نیمی از این واحد ها برابر با 200واحد فعال هستند که البته تمامی آنان به طور میانگین کمتر از 50 درصد ظرفیت فعالیت دارند.
صنایع غذایی مازندران در 9 گروه لبنی، آرد، فرآورده های گوشتی ، روغن، بسته بندی، کنسرو غیر گوشتی ، فرآورده های آردی ، نوشیدنی و کشتارگاه طیور فعالیت دارند.
6990/1654

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سود 50 درصدی بازار از توزیع محصولات غذایی در مازندران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات