درباره قتل جنگلبان فضل‌الله علی‌پور، توسط قاچاقچيان چوب

قانون در گزارشی آورده است: سه صبح، تكرار كابوس‌هاي شبانه، جاده‌هاي فرعي تاريك، شكستن سكوت جنگل و شليك گلوله. قاچاقيان چوب هميشه پيروز نبرد نا برابر خود با محافظان طبيعت بوده‌اند. وقتي به جان جنگل مي‌زنند و درختان را به وسعت كيلومتر ها قطع مي‌كنند، ترس خود از مجازات را با حمله به جنگلبانان فرو مي نشانند. قدرت مافياي قاچاق چوب را نمي‌توان ناديده گرفت. تطميع، تهديد، آدم ربايي، ضرب و شتم و حتي قتل برايشان  سخت نيست، زماني‌كه مجازاتي در كار نباشد. نه اينكه كم‌كاري در دستگاه قضا باشد برعكس،دستگاه قضا با اشد مجازات آنها را محاكمه مي‌كند اما مافياي چوب راه گريز و به دام نيوفتادن را به خوبي فرا گرفته، كافي است با خطري رو به رو شود شليك مي‌كندو مي گريزد، شناسايي  و دستگيري ضاربان و قاتلان درموارد نادري به نتيجه رسيده است. در اين شرايط در مقابل قاچاقچيان تا بن دندان مسلح چه از نوع گرم و چه از نوع سرد سلاح‌هايشان، جنگلبانان چه دارند تا از خود دفاع كنند؟

آخرين جنايت قاچاقچيان چوب

در آخرين جنايت قاچاقچيان چوب، در جنگل سالده  ساعت ۳:۳۰ بامداد، جنگلبانان جلوی خروج دو نیسان حاوی چوب از جنگل را مسدود كردند اما قاچاقچیان با اسلحه شکاری و گلوله به صورت مستقیم به سمت نیروهای منابع طبیعی شلیک کردند تا جنگلبان فضل‌ا... علی‌پور هرگز طلوع صبح جمعه هفتم خرداد را نبيند.در جریان این درگیری، فرمانده یگان منابع طبیعی شهرستان نور و یک نفر دیگر از جنگلبانان در جریان درگیری مسلحانه مجروح شده و به بیمارستان‌های استان مازندران منتقل شده‌اند.

خبر تلخي كه تكرار ماجراهايي چون قتل رضا ارغوان جنگلبان قرارداری منابع طبیعی را زنده كرد.ياد آور به رگبار بسته شدن رشيد غفاري جنگلبانيست كه سه صبح در خانه اش شهيد شد. يا دردناك تر از همه قتل ناصر پیروی،  رئیس جنگلبانی ماسال را كه11 سال پيش  با تيغ موكت بري سرش را از تن جدا كردند، تداعي كرد.مگر مي‌شود در برابر چنين رفتار‌هاي وحشيانه اي سكوت كرديا داستان تلخ دختر رئیس ستاد مبارزه با کالای قاچاق میاندوآب را  مگر مي شود فراموش كرد كه جلوی دانشگاه آزاد علوم پزشکی اردبیل در سال ۸۲ با سر بریده رهايش كردند و قاچاقچيان چوب از همين حربه براي تهديد  يكي از محيط بانان منطقه استفاده كردند كه اگر دخترش به دانشگاه برود همين بلا را سر او هم خواهند آورد.

 دستگيري قاچاقچيان چوب

البته اين‌بارضاربان دستگیر شدند و به گفته معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور،آنها كه حجم کمی از چوب را حمل می‌کردند، 5 نفر بودند که در حین حمل چوب و در ساعت 3:30 با گشت جنگلبانی مواجه و درگیر می‌شوند. در این درگیری یکی از همراهان گشت که قرق‌بان جنگل‌داری بودبا نام فضل‌ا... علیپور به علت شلیک گلوله یکی از ضاربین در دم شهيد مي شود و یکی دیگر از همکاران جنگلبان نیز جراحت سطحی دیده بود که بعد از مداوا از بیمارستان مرخص شده است.به گفته وی، سه نفر از متهمین در ساعات اولیه دستگیر شده‌اند. ضارب اصلی و یکی از همراهان او که متواری شده بودند ساعت یک بعدازظهر ديروز خود را معرفی کردند که مسیر رسیدگی قضایی در حال انجام است.بهزاد انگورج تاکید کرد: مامورین ما در مجموع در ارتباط با گشت و کنترل چوب‌آلات غیرمجاز با مشکلات جدی مواجه هستند.معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفته است: این پرونده در دست رسیدگی است و مقامات قضایی کم و کیف آن را بررسی می‌کنند و امیدواریم بتوانیم مسائل حقوقی این پرونده را به درستی اعمال کنیم.

  قربانيان حمايت از طبيعت

جنگلبانان همچون محيط بانان قربانيان عدم حمايت قانون از خود هستند. ضابطاني كه اگر موفق به كسب مجوز حمل اسلحه شوند اجازه استفاده از آن را تحت شرايطي خاص خواهند داشت. اگر استفاده از اسلحه موجب قتل يا مصدوميت قاچاقچيان چوب شود محجازات سنگيني در انتظارشان خواهد بود.

سرنوشت دو محیط‌بان در دنا و منطقه زاگرس درس عبرتي شده براي محيط‌بانان و جنگلبانان تا از حق شليك براي نجات طبيعت يا حتي جان خود گريزان باشند. هرچند در ماجراي قتل ديروز فرصتي براي شليك و دفاع از خود نداشتند وضاربان با خونسردي به صورت مستقيم ماشين جنگلبانان را به گلوله بستند.

  زخم‌های ضابطان مسئول اما بي‌اختيار

به هرحال زخم‌های اين ضابطان قضايي كه مسئوايت مهمي دارند اما اختيار محدودي،  از سوی متعرضان محیط زیست گاه به قدری کاری است که آنها را برای همیشه خانه‌‌نشین می‌کند و این در حالی است که به نظر می‌رسد محیط‌‌بانان بیش از هر زمان دیگری به توجه ویژه نمایندگان خانه ملت برای تصویب قوانین حمایتی نیاز دارند.

جنگلبانان همچون ساير ضابطان قضايي از اختیار به کار گیری سلاح در صورت لزوم و به تناسب موقعیت در برخورد با متعرضین محیط زیست برخوردارند که شرایط و نحوه به کارگیری آن در قانونی که در سال 1373 تصویب شد ذکر شده است.  اين افراد در موارد لزوم باید از سلاح استفاده کنند و آموزش‌های لازم در این زمینه به آنها باید داده شود، چرا که دلیل عمده محکومیت محیط‌بانان در محاکم قضایی این است که بدون رعایت شرایطی که در قانون لحاظ شده، اقدام به تیراندازی می‌کنند.  از طرفي شرايط اضطراري كه اين افراد در زمان مواجه با مجرمان رو به رو مي‌شوند در قانون لحاظ نشده است. اينكه فقط تعدادي از جنگلبانان اجازه حمل سلاح دارند و بسياري بدون اسلحه مشغول فعاليت هستند و از طرفي لحظه اي تعلل در شليك باعث شهادت بسياري از نيروهاي خدوم در اين عرصه شده است، دردي است كه درمان آن نيازمند تصويب قوانين حمايتي است. ديروز فضل‌ا... علی‌پور همچون بسياري از همكاران خود شهيد شد تا شب‌هاي سياه براي تعداد زيادي از جنگلبانان و محيط بانان همچنان صبح نشود و چه نحس است ساعت سه صبح كه سال‌هاست  شاهد  آخرين نفس‌هاي  محافظان طبيعت است.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-خواندنیها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «درباره قتل جنگلبان فضل‌الله علی‌پور، توسط قاچاقچيان چوب» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات