چرایی تاخیر در یکسره‌کردن نبرد فلوجه

به گزارش «شیعه نیوز»، حیدرالعبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق سرانجام پس از گذشت دو سال از اشغال فلوجه، روز دوشنبه 23 می 2016(سوم خرداد) فرمان آغاز عملیات همه جانبه برای آزادسازی این شهر را صادر کرد که هر چند طی روزهای اخیر نیروهای امنیتی با کمک عشایر اهل سنت و نیروهای داوطلب مردمی به دستاوردهای مهمی دست پیدا کرده و مناطق متعددی را از لوث تکفیری‌ها پاکسازی کردند، با این حال وجود موانع و مشکلاتی سبب به تاخیر  افتادن آزادی این شهر شده است.
منابع عراقی تاکید کرده‌اند آزادسازی فلوجه از اشغال داعشی‌ها به تقویت امنیت بغداد و مناطق دیگر و نیز گسترش کمربند امنیتی استان کربلای معلی و زائران عتبات عالیات منجر خواهد شد.
فلوجه نام شهری در استان الانبار عراق است که در 69 کیلومتری غرب بغداد و در کرانه رودخانه فرات و در جاده بین المللی بغداد به اردن قرار دارد، جمعیت این شهر سنی‌نشین تا پیش از سیطره گروه تروریستی داعش در سال 2014 حداقل 326 هزار نفر بوده است.بر اساس آمار وزارت برنامه‌ریزی عراق، جمعیت فلوجه و نواحی تابعه آن در سال 2011 حدود 500 هزار نفر بوده است.                                                 ژانویه سال 2014 میلادی بود که گروه تروریستی داعش که ساختار اصلی آن را بعثی‌های صدامی تشکیل می‌دهند، به طور کامل فلوجه را به اشغال خود درآوردند.این اولین شهری در عراق بود که به اشغال داعشی‌ها درآمد.

چگونگی آغاز عملیات آزادی فلوجه و مراحل آن
حیدرالعبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، روز دوشنبه 23 می 2016(سوم خرداد) فرمان آغاز عملیات همه جانبه برای آزادسازی این شهر را صادر کرد که در پی آن نیروهای امنیتی با کمک عشایر اهل سنت و نیروهای داوطلب مردمی این عملیات را آغاز کردند و آزادسازی ناحیه الکرمه و مناطق دیگر در 13 کیلومتری فلوجه از مهمترین دستاوردهای آن بوده است
عملیات آزادسازی شهر فلوجه به سه مرحله تقسیم شده است که شامل : 1- محاصره، 2- پیشروی، 3- ورود به شهر
به گفته فرماندار فلوجه، تا کنون مراحل اول و دوم عملیات با موفقیت انجام شده و همه منتظر آغاز مرحله سوم آن هستند.
چگونگی مشارکت حشد شعبی(نیروهای داوطلب مردمی شامل شیعیان و عشایر اهل سنت)
نیروهای داوطلب مردمی(حشد شعبی) با 15 گروه از دو محور در اطراف فلوجه در عملیات آزادسازی این شهر مشارکت دارند، این نیروها، نام نبرد خود را نبرد 15 شعبان گذاشته‌اند.
غسان العیثاوی سخنگوی عشایر الانبار گفته است تعداد نیروهای شرکت کننده در عملیات آزادسازی فلوجه بیش از 30 هزار نفر است که سه هزار نفر از آنها را جنگجویان عشایر عامریه و فلوجه تشکیل می‌دهند.
به گفته العیثاوی، پلیس فدرال با 20 هزار نیرو و نیروهایی از لشکر هشتم ارتش شامل تیپ‌های 14، 17 و 51 در کنار حشد شعبی(نیروهای داوطلب مردمی) و نیروهای یگان مبارزه با تروریسم در عملیات آزادسازی فلوجه مشارکت دارند.
وی تاکید کرد عشایر فلوجه شامل عشایر المحامدة، العیساویین، الحلابسة، وجمیلة در جنوب غربی شهر متمرکز شده‌اند و تروریست‌های داعشی برای جلوگیری از فرار غیرنظامیان اقدام به قرار دادن بلوک‌های سیمانی در منافذی کرده‌اند که نیروهای عراقی مشخص کرده ‌اند، تروریست‌های داعشی معتقدند این اماکن راه فرار مردم از شهر خواهد بود و به همین سبب با قرار دادن این موانع در برابر خروج غیرنظامیان مقاومت می‌کنند.

سردرگمی و آشفتگی در صفوف تکفیری‌ها و چرایی تاخیر در مرحله سوم عملیات
نیروهای امنیتی و داوطلب مردمی حلقه محاصره تروریست‌های داعشی را تشدید کرده‌اند و تکفیری‌ها با تهدید مردم فلوجه هر یک از شهروندان را که برای فرار از چنگال آنها تلاش کند، فورا به قتل می‌رسانند، آنها از مردم به عنوان سپرانسانی استفاده می‌کنند .
به گفته العیثاوی، ارتش آزادسازی مناطق البوبالی و البوعبید در جزیره الخالدیه را آغاز کرده و تیپ 51 لشکر 14 نیز تمام راه‌های کمک‌رسانی به تروریست‌های داعشی از سمت جزیره الخالدیه به سمت فلوجه را بسته‌ است.
اما چرا مرحله سوم عملیات آزادسازی فلوجه یعنی ورود به این شهر برای یکسره کردن کار تروریست‌های تکفیری به تاخیر افتاده است؟
ابوآلاء الولائی دبیرکل گردان‌های سیدالشهداء(ع) از گروه‌های حشد شعبی از تماس‌های گسترده ثامر السبهان سفیر حکومت سعودی در بغداد برای نجات تروریست‌های داعشی در فلوجه و نیز حضور 300 تروریست زن سعودی در این شهر پرده برداشته است.
الولائی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به تنگ‌تر شدن حلقه محاصره تکفیری‌ها در فلوجه وآزادسازی الکرمه و روستاهای  اطراف فلوجه فاش کرد سفیر سعودی برای جلوگیری از آزادسازی فلوجه خواستار باز شدن گذرگاه‌های امن برای خروج داعشی‌ها از شهر شده است.
الولائی با اشاره به برنامه‌ریزی سه‌ماهه برای عملیات آزادسازی فلوجه از آمادگی کامل نیروهای مقاومت مردمی برای مشارکت در این عملیات خبر داد و درباره دلایل تاخیر در اجرای مرحله سوم گفت : آنچه سبب تاخیر در یکسره شدن نبرد آزادسازی فلوجه شده است، تعداد زیاد غیرنظامیان در مناطق و شرایط جغرافیایی منطقه عملیاتی است که سبب شده است ما به آرامی و احتیاط برای حفظ جان غیرنظامیان عمل کنیم.
وی در عین حال از دولت عراق درخواست می‌کند که نبرد آزادسازی فلوجه را به تاخیر نیندازد.
در حال حاضر فقط مرکز فلوجه در اشغال داعش است و مناطق الکرمه، الصقلاویه، البوشجل،‌الزغارید، قره المکاره و حداقل 48 روستا آزاد شده و در کنترل نیروهای حشد شعبی، ارتش و پلیس فدرال است، وظیفه نیروهای مردمی آزادسازی این مناطق و محاصره شده بوده ولی نیروهای ارتش هنوز وارد مرکز شهر نشده است.
این فرمانده حشد شعبی می‌گوید حفظ جان غیرنظامیان و استفاده داعشی‌ها از آنها به عنوان سپرانسانی و نیز مقاومت سرسختانه تروریست‌ها در اطراف فلوجه سبب تاخیر در اجرای مرحله سوم عملیات آزادی فلوجه شده است که با توجه به این وضعیت، ما نیاز داریم از سه یا چهار محور وارد شویم، اما اگر ارتش بخواهد از یک محور وارد شود، به زیان آن تمام خواهد شد،‌همچنین درخواست‌هایی از حیدرالعبادی برای تاخیر در ورود به شهر و حل سیاسی مطرح شده است.

کارشکنی عربستان در اجرای عملیات آزادسازی فلوجه
الولائی از دخالت سفیر عربستان و کارشکنی وی در عملیات آزادسازی فلوجه خبر داد و گفت : شخصا شنیدم که تلاش‌ها و ابتکارهایی از سوی سفیر عربستان در بغداد جریان دارد، وی نزد وزیر دفاع عراق رفته و خواستار مهلت 36 ساعته شده تا گذرگاه‌های امن برای تروریست‌های داعشی فراهم شده و سپس ارتش عراق وارد شود،‌مسئله دوم این است که بسیاری از تروریست‌های غیر عراقی در فلوجه هستند که این افراد تروریسم را به تمام عراقی‌ها و تمام مناطق صادر می‌کنند، حتی 300 زن سعودی در فلوجه حضور دارند و ما از نخست وزیر می‌خواهیم این مسئله را از راه سیاسی حل نکند.
وی با تشکر از جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد ایران در کمک به عراق در جنگ با تروریسم پیشتاز بوده است.
این در حالی  است که شیخ همام حمودی عضو هیئت رئیسه پارلمان عراق ابراز امیدواری کرد شهر فلوجه طی روزهای نخست ماه مبارک رمضان از لوث تروریست‌های تکفیری پاکسازی شود.

اهل سنت : حشد شعبی باید فلوجه را آزاد کند
همزمان با تشدید هجمه رسانه‌های حامی گروه‌های تروریستی در داخل و خارج عراق برای تخریب وجهه نیروهای داوطلب مردمی شیعه،‌یک رسانه عراقی از درخواست جنگجویان اهل سنت برای مشارکت جدی حشد شعبی در عملیات آزادسازی فلوجه خبر داد.
به گزارش تسنیم، الغدپرس به نقل از جنگجویان اهل سنت عراق نوشت حشد شعبی باید فلوجه را آزاد کند.
بر اساس این گزارش، عشایر سنی‌مذهب پیش از این دوشادوش نیروهای حشد شعبی شیعی و نیروهای امنیتی، ناحیه العلم در اطراف تکریت را از لوث تروریست‌های تکفیری پاکسازی کردند، عشایر سنی‌مذهب معتقدند حشد شعبی باید برای آزادسازی موصل و فلوجه اعزام شوند، زیرا این نیروها بهتر و کارامدتر از ارتش عراق هستند.
این رسانه عراقی به فشارهای آمریکا بر نخست وزیر عراق برای جلوگیری از مشارکت حشد شعبی شیعی در عملیات آزادی فلوجه اشاره کرد و نوشت این در حالی است که جنگجویان سنی‌مذهب وابسته به گردان‌های علی اکبر(ع) بزرگترین گروه مردمی شیعی در منطقه شمالی معتقدند این گروه‌ها(گروه‌های مردمی شیعی) قادر به پیروزی بر داعش هستند.
ابوعزیز رهبر یکی از قبایل منطقه العلم ناحیه‌ای در اطراف تکریت می‌گوید: گروه‌های شیعی موثرترین گزینه برای ورود به مناطق تحت اشغال داعش هستند.
ابوعزیز می‌افزاید: حشد شعبی از نیروهای پاکی برخوردار است، آنها هیچ خانه‌ای را ویران نکرده‌‌‌اند و علاوه بر آن تک تیراندازهایی در اختیار دارند که به آنها اجازه آزادسازی سریع خانه‌ها را می‌دهد.
این جنگجوی اهل سنت بر این باور است که تجربه‌اش در گردان‌های علی‌اکبر(ع) به ویژه ورود آنها به شهر بیجی، نگرانی‌های طایفه‌ای از احتمال بروز اقدامات طایفه‌ای(واژه‌ای که بارها از سوی رسانه‌های حامی گروه‌های تروریستی تکفیری از جمله سعودی‌ها تکرار شده است) از بین برده است و بهتر است یگان‌های حشد شعبی وارد فلوجه و نیز موصل شوند و این شهرها را از لوث داعش پاکسازی کنند.
جنگجویان اهل سنت ناحیه علم معتقدند که می‌توان در نبردها بر حشد شعبی تکیه کرد، زیرا استراتژی دولت در عملیات آزادسازی کارایی ندارد. عبدزغیر اوان یکی دیگر از جنگجویان اهل سنت گردان‌های علی اکبر(ع) در بیجی می‌گوید حشد شعبی برای آزادسازی فلوجه بسیار بهتر از ارتش هستند، ما می‌توانیم ظرف دو یا سه روز فلوجه را آزاد کنیم.
اروان می‌گوید کشورهای بزرگ نمایندگان زیادی در عراق دارند و آنها ورود حشد شعبی به فلوجه نیستند.
یکی از رهبران قبیله القیسی که با گردان‌های علی اکبر(ع) همپیمان است، بر لزوم ورود حشد شعبی به فلوجه و کمک به آزادسازی موصل تاکید می‌کند. به گفته وی، نزدیکانش در فلوجه و موصل خواهان آزادی این دو شهر هستند و بیش از این نمی‌خواهند زیر سلطه اشغالگران تروریست باقی بمانند. به گفته وی، نیروهای ارتش کارایی و آمادگی لازم برای چنین جنگی را ندارند و به حشد شعبی نیاز دارند.

آمریکا و عربستان پیشقراولان جنگ روانی علیه حشد شعبی و ایران
آمریکایی‌ها از همان روزهای نخست نبرد جدی عراقی‌ها با تروریست‌های تکفیری تمایلی به حضور پررنگ نیروهای داوطلب مردمی نداشته و برای به حاشیه راندن  این نیروها تلاش کرده‌اند که در جریان نبرد فعلی فلوجه به وضوح قابل مشاهده است، آنها با تکیه بر هجمه رسانه‌های سنگین رسانه‌های سعودی و متحدان آنها در داخل و خارج عراق، تخریب وجهه حشد شعبی یا همان نیروهای داوطلب مردمی را تشدید کرده‌‌اند. رسانه‌های سعودی پیشگام هجمه و جنگ روانی علیه حشد شعبی و به طور خاص نیروهای داوطلب مردمی شیعه هستند و در این راه از واژه‌های تحریک آمیز و فرقه‌گرایانه همچون «جنگ شبه‌نظامیان شیعه علیه مردم فلوجه،‌ارتکاب جنایت و کشتار اهل سنت و شکنجه آنها توسط شد طایفه‌ای» و تلاش برای القای وابسته بودن این نیروهای مردمی به ایران و انجام مصاحبه و نیز انتشار و پخش اظهارات تفرقه‌انگیز متهمان اصلی سقوط موصل یعنی اثیل النجیفی، با هدف شعله‌ور کردن آتش فتنه مذهبی و در نهایت جلوگیری از به ثمرنشستن تلاش‌های نیروهای عراقی در یکسره کردن نبرد فلوجه استفاده می‌کنند.
صرف نظر از اتهامات و جوسازی مستمر علیه نیروهای داوطلب مردمی، نیروهای سنی‌مذهب حشد شعبی تاکید می‌کنند بدون مشارکت حشد شعبی، آزادسازی موصل و فلوجه غیر ممکن است.
ابومهدی المهندس از فرماندهان نیروهای داوطلب مردمی موضع حشد شعبی درباره ورود به فلوجه را تشریع کرد و گفت شهر فلوجه از همه طرف محاصره شده و  تنها سمتی که هنوز نیروهای امنیتی به آن نرسیده‌اند، بخش همجوار رودخانه فرات است.
وی با تشکر از ارتش سایبری کمک کننده به عملیات آزادسازی اعلام کرد حدود 2500 تروریست داعشی در داخل شهر فلوجه حضور دارند که 10 درصد آنها تروریست‌های خارجی هستند.
المهندس افزود حجم خسارت‌ها و تلفات نیروهای نظامی و حشد شعبی در مقایسه با حجم سنگین تلفات تروریست‌های تکفیری ازنظر تعداد و امکانات بسیار اندک است.
به گفته وی،‌نیروهای حشد شعبی و امنیتی طی تنها 12 روز توانستند 47 روستا در حومه فلوجه را آزاد کنند و حشد شعبی به حمایت از نیروهای امنیتی ادامه خواهند داد.
المهندس تاکید کرد ماموریت حشد شعبی، آزادسازی الکرمه،‌الصقلاویه و البوشجل از طریق همکاری با نیروهای واکنش سریع، پلیس فدرال و جنگنده‌های ارتش بود که این ماموریت به پایان رسیده است.اما اگر تروریست‌های داعشی بار دیگر به هر یک از این مناطق آزاد شده وارد شوند، حشد شعبی با قدرت بازخواهند گشت و با پاسخ کوبنده‌تری با آنها مقابله خواهند کرد.
وی درباره هجمه رسانه‌ای علیه حشد شعبی گفت : طرف‌های مغرض رهبری هجمه رسانه‌ای علیه حشد شعبی را برعهده گرفته‌اند، آنها برای دادن بعد طایفه‌ای به عملیات نظامی تلاش کرده‌اند.
المهندس با تاکید بر یکپارچه شدن تلاش‌های اجتماعی، دینی و سیاسی و افزایش تلاش‌ها برای خارج کردن غیرنظامیان از فلوجه از افتتاح دو اتاق عملیات نظامی در جریان عملیات فلوجه از محورهای شمالی و جنوبی خبر داد به طوری که با این اقدام، نیروهای عملیاتی  توانستند ناحیه الکرمه را آزاد کرده و پل  السجر را به کنترل خود درآورند. صفحه دوم عملیات هم آزادسازی ناحیه الصقلاویه در سمت غرب الثرثار بود.
این در حالی است که هادی العامری دبیرکل سازمان بدر و از فرماندهان حشد شعبی شنبه 15 خرداد تاکید کرد حشد شعبی پس از اطمینان یافتن خالی شدن فلوجه از غیرنظامیان، برای آزادسازی آن وارد خواهند شد و نیروهای یگان مبارزه با تروریسم،‌پلیس فدرال، پلیس الانبار و عشایر هم در این نبرد، حشد شعبی را همراهی خواهند کرد، چرا که بدون مشارکت حشد، هیچ کس نمی‌تواند فلوجه را آزاد کند.
طی روزهای اخیر و پس از موفقیت‌های بزرگ نیروهای امنیتی و داوطلب مردمی(حشد شعبی)، هجمه روانی و تبلیغاتی رسانه‌های حامی تکفیری‌ها به ویژه سعودی‌ها به حشد شعبی و اتهامات بی‌اساس و هجمه ناجوانمردانه آنها  افزایش یافت .
همزمان در سطح سیاسی، ثامر السبهان سفیر عربستان سعودی در عراق، اتهام‌زنی به ایران و نیروهای داوطلب مردمی عراق را آغاز کرد و مدعی دخالت کشورمان در امور عراق شد و در  تلاش برای تحریک اهل سنت به ویژه مردم فلوجه، حضور مستشاران نظامی ایران در عراق را به زیان مردم این کشور خواند.
طولی نکشید که ابراهیم الجعفری وزیر خارجه عراق که به اردن رفته بود، در واکنش به اظهارات مداخله‌جویانه و تحریک آمیز سفیر سعودی تاکید کرد فعالیت دیپلماتیک، ضوابط و معیارهایی دارد و سفرای خارجی حق دخالت در امور داخلی ما را ندارند.
وی تاکید کرد حضور سردار سلیمانی در عراق به درخواست دولت بغداد است و وی به عنوان مستشار به نیروهای عراقی در نبرد با تروریسم کمک می‌کند.
خدمات ایران به ملت عراق فراتر از همه حکام عرب
قاسم الاعرجی رئیس فراکسیون پارلمانی بدر عراق تاکید کرد ایران نقش بسیار مثبت در عراق دارد و مواضع آن در قبال ملت عراق، شرافتمندانه است.
وی افزود ما در برابر این کمک‌های بزرگ کشور همسایه، ایران و قرار گرفتن آن در کنار ملت عراق از زمان دیکتاتوری(صدام معدوم) تا امروز و حمایت‌های نامحدودش از دولت عراق و حشد شعبی در جنگ با تروریسم، عاجز هستیم.خدماتی که ایران به ملت عراق ارائه کرده را تمام حکام عرب در کنار هم ارائه نکرده‌اند.
الاعرجی مواضع رژیم سعودی علیه عراقی‌ها را خصمانه و بسیار بد توصیف کرد.
اتهام‌زنی به نیروهای حشد شعبی در حالی است که این نیروها به خاطر حفظ جان غیرنظامیان و اقدام ضد انسانی تروریست‌های تکفیری مدعی حمایت از اهل سنت، پیشروی خود به سمت مرکز فلوجه را متوقف کرده‌اند و مهم‌تر از همه حشد شعبی با تکیه بر ایمان و اعتقاد و باورهای خود و پیروی از اهل بیت عصمت و طهارت(ع) از همان آغاز فتوای جهاد و نبرد تمام عیار با تروریست‌های تکفیری، بر پایبندی خود به رهنمودهای مرجعیت عالی شیعیان و حفظ جان و اموال مردم اهل سنت در جریان عملیات آزادسازی مناطق آنها تاکید کرده‌اند و تشدید جنگ روانی و تبلیغاتی دشمنان ملت عراق به سرکردگی عربستان بیش از هر چیز یک واقعیت را بیشتر نشان می‌‌دهد داعش به روزهای آخر خود در فلوجه نزدیک می‌شود و عراقی‌ها به ویژه اهل سنت عزم خود را برای آزادسازی این شهر و در ادامه بیرون راندن تکفیری‌ها از موصل و پاکسازی کامل خاک کشورشان از لوث جرثومه‌های فساد و تباهی جزم کرده‌اند.
ادامه جوسازی سعودی‌ها و طرف‌های وابسته به آنها علیه ایران و انتشار مطالب ساختگی و دروغ هم از عمق کینه و بغض آنها و نگرانی از افزایش محبوبیت جمهوری اسلامی ایران در میان مردم عراق به ویژه  اهل سنت با توجه به حمایت‌های گسترده و بی‌منت از ملت و دولت عراق حکایت می‌کند.

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چرایی تاخیر در یکسره‌کردن نبرد فلوجه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات