نمایندگان سازمان اکو از مهمانشهرهای کرمان بازدید کردند

به گزارش ایرنا این هیات که شامگاه دوشنبه وارد کرمان شد صبح امروز (سه شنبه) به همراه مسئولان اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری کرمان به مهمانشهر بردسیر رفتند و از نزدیک وضعیت اتباع افغان را مورد بررسی قرار دادند.
اعضای این هیات در دیدار چهره به چهره با مسئولان مدارس و شورای مهمانشهر، وضعیت مدارس و همچنین بخشهایی همچون سیستم روشنایی و سرویس های بهداشتی را بررسی کردند.
نمایندگان سازمان اکو در این سفر از مرکز بهداشتی درمانی مهمانشهر افاغنه به طور ویژه دیدن کردند و در راستای شناسایی مشکلات این مرکز و همچنین نیازسنجی برای برنامه های آینده خود با مسئولان و بیماران حاضر در محل گفت و گو کردند.
مسئول مرکز بهداشتی درمانی مهمانشهر افاغنه در جمع نمایندگان سازمان اکو اظهار کرد: به طور ثابت تعداد چهار هزار و 100 نفر از خدمات این مرکز استفاده می کنند.
دکتر محمدحسین میرپاریزی افزود: روزانه 35 تا 40 نفر برای معاینه و انجام اقدامات درمانی به این مرکز مراجعه می کنند.
وی بیان کرد: فعالیت این مرکز بهداشتی درمانی از درمانگاه های داخل شهر بیشتر می باشد و خدمات به صورت رایگان به اتباع افغان ارائه می شود.
وی گفت: هر شخصی که وارد این مهمانشهر می شود از لحاظ انواع بیماری ها مورد بررسی قرار می گیرد و همچنین واکسیناسیون فلج اطفال و هپاتیت b به طور دقیق انجام می شود و هفته آینده هم نوبت بعدی واکسیناسون را در دستور کار داریم.
میر پاریزی خاطرنشان کرد: نبود فرهنگ تغذیه سالم بین اتباع افغان یکی از مشکلات مهم این مهمانشهر است که باید فرهنگسازی جدی در این زمینه در دستور کار قرار گیرد.
وی تصریح کرد: همیاران بهداشتی و کارشناسان بهداشت محیط این مرکز نیز از مکانهای عمومی همچون مساجد میهمانشهر بازدید و امور مربوط به آموزش را انجام می دهند.
مسئول مهمانشهر افاغنه بردسیر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: این مهمانشهر سه هزار میهمان را در خود جای داده است و افاغنه ای هم که بیرون زندگی می کنند برای دریافت خدمات درمانی رایگان به مرکز بهداشتی درمانی این مهمانشهر مراجعه می کنند.
مهدی افرازی بیان کرد: مهمانشهر بردسیر ظرفیت پذیرایی از شش هزار افغان را دارد و در گذشته هم همین تعداد در این محل زندگی می کردند اما به دلیل اینکه این مهمانشهر روی سفره آب زیرزمینی قرار گرفته جمعیت آن به نصف کاهش پیدا کرده است.
وی با اشاره به اقدامات عمرانی مطلوب در این مکان تصریح کرد: از 700 منزل مسکونی موجود در مهمانشهر فقط تعداد 80 واحد مانده که باید نوسازی شوند و در حال حاظر 99 درصد منازل مسکونی ضد زلزله هستند.
وی عنوان کرد: مدارس مهمانشهر نوسازی و آب لوله کشی وارد منازل و مدارس شده است.
مسئول مهمانشهر بردسیر گفت: سیستم فاضلاب میهمانشهر، مرکزی است و فاضلاب منازل در حال اتصال به این سیستم پیشرفته می باشد.
وی ادامه داد: تنها مشکل مهمانشهر، ضعیف بودن فشار برق بود که با اضافه شدن یک منبع و ترانس برق این مشکل هم به زودی رفع خواهد شد و انتظار داریم تا برطرف شدن این مشکل ساکنان مهمانشهر از وسایل برقی پر مصرف کمتر استفاده کنند.
بیشتر ساکنان این مهمانشهر بیش از 25 سال است که در این محل زندگی می کنند.
میهمانشهر بردسیر با 51 هکتار مساحت در 77 کیلومتری مرکز استان کرمان قرار دارد.
هیات بازدید کننده سازمان اکو همچنین با حضور در مهمانشهر دشت زحمتکشان کرمان، با مسئولان میهمانشهر و همچنین افراد بهره مند از توزیع اقلام بهداشتی و غیر خوراکی دیدار و گفت و گو کردند.
میهمانشهر دشت زحمتکشان با چهار هزار نفر جمعیت در فاصله 10 کیلومتری شهر زنگی آباد از توابع شهرستان کرمان قرار دارد.
این هیات همچنین از مرکز تسهیلات زایمان اتباع خارجی در زنگی آباد بازدید کردند.
بازدید از منطقه 2 هزار و 500 نفری سیم خاردار، تاسیسات و پروژه های کمیساریای عالی پناهندگان و اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی از دیگر برنامه های امروز این هیات بود.
منطقه سیم خاردار در فاصله 12 کیلومتری شرف آباد کرمان قرار گرفته است.
نمایندگان سازمان منطقه ای اکو با دیدار و تبادل نظر با افرادی که از کمک های انجمن پناهندگی نروژی استفاده کرده اند به سفر دو روزه خود پایان دادند.
درویک ولی هماهنگ کننده منطقه ای غذایی سازمان اکو، لوک سوئنن هماهنگ کننده منطقه ای سرپناه، آب و بهداشت، لوک ورنا رئیس دفتر سازمان اکو در کابل، الیویه ونده کاستیل رئیس کشوری سازمان امور پناهندگی نروژی (mrc) در تهران و خانم لاله ویزنر رئیس میز ایران در سازمان اکو واقع در بروکسل اعضای این هیات بازدید کننده بودند.
اکو یک سازمان منطقه ای بین دولتی محسوب می شود که سال 1985 توسط ایران، پاکستان و ترکیه با هدف پیشبرد همکاریهای اقتصادی، فنی و فرهنگی میان کشورهای عضو تاسیس شد. این سازمان سال 1992 هفت کشور جدید شامل افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان را به عضویت پذیرفت.
7429/3028

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نمایندگان سازمان اکو از مهمانشهرهای کرمان بازدید کردند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات